Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταβίβαση οικοπέδου με κτίσμα προ του 1955


kmanoz

Recommended Posts

Σε τι κλίμακα ήταν η α/φια συνάδελφε; 

Συνήθως οι παλιές α/φιες έχουν μικρή  κλίμακα 1:42.000 και με τη μεγέθυνση να φτάσουν 1:10.000 περίπου όπου η θέαση είναι "απαγορευτική" σε τέτοιες κλίμακες. 

 

Για τα προ 55 έχουμε και την εγκύκλιο 4, στην οποία κατά κάποιο τρόπο δίνεται ο ρόλος και η ευθύνη  του μηχανικού στην εκτίμηση της χρονολογίας του κτίσματος με βάση τα μορφολογικά και δομικά του χαρακτηριστικά. 

Φυσικά, η αερ/φια και τα δημόσια έγγραφα αποτελούν το σίγουρο χαρτί.

 

 

εγκ. 4

∆ Ι Ε Υ Κ Ρ Ι Ν Ι Σ Ε Ι Σ   Κ Α Τ’   Α Ρ Θ Ρ Ο 
 
ΑΡΘΡΟ 1 
1) Παρ. 2.α : Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ηµεροµηνίας ισχύος του από 9.8.1955 
βασιλικού  διατάγµατος  είναι  νοµίµως  υφιστάµενο  κατά  τα  οριζόµενα  στην  παρ.  1δ  του 
άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκµαίρεται από τον τρόπο 
κατασκευής   του   και   δεν   απαιτείται   η   υποβολή   σχετικών   αποδεικτικών   στοιχείων, 
προκειµένου  να  υπαχθούν  στο  ν.  4178/13  µεταγενέστερες  αυθαίρετες  κατασκευές  ή 
αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εµπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου.  
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παύλο, στον ΟΚΧΕ η λήψη του 1953 είναι ή 1:6.000 ή 1:7.000 αν θυμάμαι, με μεγέθυνση Χ6 πάει σχεδόν 1:1000, φαίνονται όλα ξεκάθαρα..

Συμπτωματικά, είχα πάρει παλιά μια στα μέρη σου για μια ιδιοκτησία του θείου μου κοντά στην Θουρία, και η κλίμακα μετά την μεγέθυνση ήταν 1:1000 (ημερομινία λήψης Ιαν. 1953)

Link to comment
Share on other sites

το Σεπτέμβριο του 2013 είχα παραγγείλει από την ΓΥΣ αερ/φια 1945 (1:42.000)  δεν υπήρχε σε ψηφιακή μορφή παρά μόνο εκτυπωμένη σε τελική μεγέθυνση 1:10.000 και φυσικά δεν μπορούσα να διακρίνω τίποτα. 

Για να δούμε αν ποτέ ανοίξει ο ΕΚΧΑ να παραγγείλουμε όπως πριν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια ερώτηση,

 

έχω κτίσμα προ του '55, για το οποίο δεν έχω κανένα άλλο αποδεικτικό παλαιότητας παρά μόνο ένα συμβόλαιο (αποδοχή κληρονομιάς) του 2013, όπου αναγράφεται το κτίσμα με τα σωστά τ.μ. και ως ημερομηνία κατασκευής του το 1951.

Το κτίριο είναι όντως παλιό, αλλά θεωρείτε πως ένα πρόσφατο συμβόλαιο με τα σωστά τ.μ. αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας?? Γιατί εγώ αμφιβάλλω.. και προσανατολίζομαι στην ανεύρεση παλιάς αεροφωτογραφίας για να το αποδείξω..

Τί λέτε??

Link to comment
Share on other sites

Ο Ν.4178/2013 λεει οτι ως αποδεικτικο παλαιοτητας χρησιμοποιειται αεροφωτογραφια η δημοσιο εγγραφο οποτε το συμβολαιο(δημοσιο εγγραφο) σε καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και τώρα που ξανακοιτάω το νόμο, βλέπω ότι δημόσιο έγγραφο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για την απόδειξη αλλαγής ή εγκατάστασης μιας χρήσης ενώ για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής χρειάζεται Α/Φ...

Επομένως χρειάζεται έτσι κι αλλιώς να βρω παλιά Α/Φ για να αποδείξω το προ του '55?!

Έχω κολλήσει λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την παραπάνω εγκύκλιο που αναφέρει ο Παύλος, εναπόκειται σε σένα ο χρόνος κατασκευής (προ 55).

Το συμβόλαιο είναι επίσημο έγγραφο και αποδεικνύει το χρόνο κατασκευής, αρκεί να έχει συνταχθεί προ του 1955 και να αναφέρει το κτίσμα.

Μεταγενέστερος τίτλος που αναφέρει ότι το κτίσμα είναι προ του 55 ΔΕΝ είναι αποδεκτός.

Η Α/Φ ενδέχεται να είναι π.χ. του 49 και το κτίσμα να έχει κατασκευαστεί το 52, οπότε δεν σε καλύπτει. Στην περίπτωση αυτή και συμπληρωματικά στην παραπάνω εγκύκλιο (αν και δεν αναφέρεται πουθενά στο νόμο), θα μπορούσες να ζητήσεις από τον ιδιοκτήτη ένορκες βεβαιώσεις από δύο υπερήλικες, για το χρόνο κατασκευής. Αυτή τουλάχιστον η μεθοδολογία ακολουθείται από τις τράπεζες στα πλαίσια του "εξοικονομώ".

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο είναι επίσημο έγγραφο και αποδεικνύει το χρόνο κατασκευής, αρκεί να έχει συνταχθεί προ του 1955 και να αναφέρει το κτίσμα.

Μεταγενέστερος τίτλος που αναφέρει ότι το κτίσμα είναι προ του 55 ΔΕΝ είναι αποδεκτός.

Σε αυτό κρατώ τις επιφυλάξεις μου.

Προσωπικά θα το χρησιμοποιούσα ως αποδεικτικό ακόμα και εάν ήταν χθεσινό το συμβόλαιο αρκεί το κτίσμα να περιγράφεται με ακρίβεια ως προς το εμβαδόν του.

Προσωπικά θεωρώ πιο ισχυρό ένα τίτλο ιδιοκτησίας (ανεξάρτητα από την ημερομηνία μεταγραφής του) από τις ένορκες βεβαιώσεις οι οποίες δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη ισχύ για τον 4178.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, ένας τίτλος π.χ του 1985 που δεν υπήρχε κάποιο συμφέρον να αποκρύψεις κάτι, ή μία κληρονομιά, αν αναφέρει ότι το ακίνητο είναι πρό του 1955, είναι ισχυρότατη απόδειξη. Δ εν μιλάμε για τίτλο του 2012.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.