Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσιο ή Ιδιωτικό τομέα;


giorgosps

Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή επαγγελματικής αποκατάστασης ανάμεσα στο ελεύθερο επάγγελμα και το δημόσιο.

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας 5 χρόνια και έχω μια ευκαιρία να μπω στο Δημόσιο. Δεν ξέρω τι να αποφασίσω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ το ίδιο δίλημμα έχω, αλλά είμαι μόλις 10 μήνες ελεύθερος επαγγελματίας.

Ας όψονται το μεταπτυχιακό και ο στρατός....

Παντώς η μέχρι τώρα μου εμπειρια ως συμβασιούχος σε δήμο, δεν ειναι η καλύτερη.

Ξεκούραστα μέν, βαρετά δε....

Θα ξεχάσω και αυτά που έμαθα όπου να ναι....

 

Αν σε έχει εξοντώσει ο ιδιωτικός τομέας και δεν έχεις μεγάλη ανάγκη από χρήματα, επέλεξε δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε Δημόσιο παιδιά, την δημόσια διοίκηση? Εγώ δεν βλέπω τέτοιο πράμα. Εγώ βλέπω ένα αλλαντοποιείο όπου μπαίνουν σαν κρέας οι έλληνες πολίτες φορολογούμενοι και συνθλίβονται στις κρεατομηχανές της και βγαίνουν λουκάνικα. Για πιο Δημόσιο και για πια Διοίκηση μιλάτε?

Τι πάει να πει επαγγελματική αποκατάσταση? Αυτό που είπε ο trellovoskos, ''ξεκούραστα μεν, βαρετά δε'', θα ξεχάσω κι αυτά που έμαθα όπου να΄ναι?

Γι αυτό σπουδάσατε και φάγατε τόσα χρόνια στα θρανία και τους κόπους των γονέων σας?

Εγώ θλίβομαι όταν βλέπω νέους σπουδαγμένους και επαγγελματικά στην πιάτσα να λυγίζουν. Και πώς θα βλέπετε τους συναδέλφους σας όταν εσείς μπείτε στο δημόσιο και καθίσετε πίσω από έναν γκισέ ή γραφείο. Δεν θα τους βλέπετε με μισό μάτι, ότι αυτοί τα καταφέρανε και θα τους ζηλεύετε?

Ετσι ακριβώς ξεκινάει και το κακό με την Δημόσια Διοίκηση. Αυτοί που την επανδρώνουν, ή δεν τα κατάφεραν, ή δεν ήξεραν που τους παν τα τέσσερα. Δεν μπορώ να το φαντασθώ, μου είναι αδύνατον, ένας νέος άνθρωπος σπουδαγμένος και αρτιμελής να θέλει να γίνει δημόσιος υπάλληλος στην Ελλάδα σ' αυτήν την δημόσια διοίκηση. Οτι αυτά ήταν τα όνειρά του.

Δεν λέω ότι είναι εύκολα τα πράγματα στο ελεύθερο επάγγελμα και ιδιαίτερα στην αρχή. Αλλά αν ψάχνατε για εύκολα τότε γιατί σπουδάσατε?

Ας γινόσασταν παπάδες, θα ήταν πιο τίμιο, τουλάχιστον αυτοί ταλαιπωρούν μόνον όσους δηλώνουν ακόμα πιστοί ενώ στο δημόσιο θα γίνετε χειριστές κρεατομηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ SIRADRAB .........απλά RESPECT.

 

Αυτά λέω για δύναμη και κουράγιο στον εαυτό μου και παλεύω κάθε μέρα σαν το σκυλί . Χωρίς τίποτα !!

 

 

+1000

 

Eγώ επέλεξα. Και έχει ο Θεός.

 

Γιώργο καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι πρέπει να επανδρώσουν και το δημόσιο τομέα . Δε μπορούν να γίνουν όλοι ελεύθεροι επαγγελματίες για 1000 λόγους . Που δε χρειάζεται να επεκταθώ.

 

Για τους υπόλοιπους εμάς που το μετερίζι μας είναι έξω στην πιάτσα, καλό είναι να έχουμε καλούς δημοσίους υπαλλήλους συναδέλφους να διευκολύνουν το έργο μας και εμείς το δικό τους .

 

Το κακό ξεκινάει όταν φτάσουν κάποια στιγμή στο σημείο , όσοι επιλέξανε να γίνουν Δημόσιοι υπάλληλοι , να παίρνουνε και δουλειές έξω με τη δικαιολογία πως τα λεφτά είναι λίγα στο Δημόσιο ... Αν είναι λίγα ας μη πηγαίνανε από την αρχή στο δημόσιο τομέα.

 

Στο ερώτημα τι θα ακολουθήσεις, ωστόσο , συνάδελφε Γιώργο, την απάντηση την έχεις μόνο εσύ. Ανάλογα με τα όνειρα, τις επιδιώξεις σου και την προσωπικότητα σου. :D .

 

Καλή τύχη σε ότι επιλέξεις και καλή σταδιοδρομία.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ποτέ δεν επιδίωξα το δημόσιο αν και είχα την ευκαιρία 6-7 φορές.

Για μένα το βασικό είναι το θέλει ο καθένας από την δουλειά του.

Το καθετί έχει + και -

Το κυριότερο απ' όλα όμως για μένα, είναι ο καθένας να τιμά την δουλειά του από όποια πλευρά και αν βρίσκεται για να τον τιμά και αυτή.

 

Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που έγραψε ο SIRADRAB όπως και ο Thomas.

 

Αν η δημόσια διοίκηση δεν επανδρωθεί από ικανούς δεν πρόκειται να αλλάξει.

Και κατά την γνώμη μου θα έπρεπε όποιος θέλει να μπει στο δημόσιο να έχει υποχρεωτικά τουλάχιστον πενταετή επαγγελματική εμπειρία για να μπορεί να καταλάβει τον ελεύθερο επαγγελματία και τα ζόρια του όπως και τον πολίτη.

Έχω συναντήσει πολύ καλούς υπαλλήλους και πολύ κακούς.

Έχω συναντήσει πολύ καλούς στο ελεύθερο επάγγελμα αντίστοιχα και πολύ κακούς. Και είναι μύθος ότι τους κακούς η αγορά τους απομονώνει, αυτοί γίνονται αεριτζήδες και βρίσκουν άκρη. Απλά οι καλοί με πολύ κόπο ''δικαιώνονται'' στο τέλος (αν αντέξουν) σε όποιον χώρο και αν βρίσκονται.

Το ζήτημα είναι ο καθένας από εμάς να κουβαλάει μια ηθική -όχι μόνο επαγγελματικά αλλά γενικότερα- και να μην λειτουργεί με αθέμιτους και αντιεπαγγελματικούς τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα να πάς αφού έτσι και αλλιώς θα δουλέυεις και απέξω όλοι οι δημόσιοι αυτό κάνουν δεν θα είσαι ο πρώτος.Εδώ 1 υπάλληλο ψάχνω εδώ και 15 μέρες και όλο άδεια έχει .Γενικά δηλαδή όλοι αυτοι άδεια μόνιμα έχουνε ακόμα και όταν είναι εκεί, σε άδεια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα να πάς αφού έτσι και αλλιώς θα δουλέυεις και απέξω όλοι οι δημόσιοι αυτό κάνουν δεν θα είσαι ο πρώτος

 

Εντάξει, ας μη δίνουμε τέτοιες κατευθύνσεις ... Το ότι το κάνουν οι περισσότεροι δε σημαίνει πως είναι και σωστό.

 

Η παραπάνω συμβουλή είναι επιεικώς απαράδεκτη ... αφού θίγει κάθε ελεύθερο επαγγελματία μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

............Η παραπάνω συμβουλή είναι επιεικώς απαράδεκτη ... αφού θίγει κάθε ελεύθερο επαγγελματία μηχανικό.

Thomas συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Δυστυχώς αυτή η μάστιγα-συνήθεια-"εξυπνάδα" κάποιων διορισμένων υπαλλήλων Μηχανικών να κλέβουν κυριολεκτικά τις δουλειές μας εκμεταλλευόμενοι τη θέση που κατέχουν, αποτελεί κανόνα και μόδα. Και ούτε υπάρχει ουσιαστική φόρμουλα αντιμετώπισης.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς ξεκινάει και το κακό με την Δημόσια Διοίκηση. Αυτοί που την επανδρώνουν, ή δεν τα κατάφεραν, ή δεν ήξεραν που τους παν τα τέσσερα. Δεν μπορώ να το φαντασθώ, μου είναι αδύνατον, ένας νέος άνθρωπος σπουδαγμένος και αρτιμελής να θέλει να γίνει δημόσιος υπάλληλος στην Ελλάδα σ' αυτήν την δημόσια διοίκηση. Οτι αυτά ήταν τα όνειρά του.

Δεν λέω ότι είναι εύκολα τα πράγματα στο ελεύθερο επάγγελμα και ιδιαίτερα στην αρχή. Αλλά αν ψάχνατε για εύκολα τότε γιατί σπουδάσατε?

Ας γινόσασταν παπάδες, θα ήταν πιο τίμιο, τουλάχιστον αυτοί ταλαιπωρούν μόνον όσους δηλώνουν ακόμα πιστοί ενώ στο δημόσιο θα γίνετε χειριστές κρεατομηχανής.

 

Αγαπητέ SIRADRAB προσωπικά μιλώντας, άλλα όνειρα είχα όταν τελείωσα το πολυτεχνείο και αλλιώς ήρθαν τα πράγματα στην πορεία.

Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος βέβαια, άλλα δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα δούλευα έστω και για λίγο σε Δήμο.

Στο μικρό αυτό διάστημα, πρόλαβα να δω και να σχηματίσω μια εικόνα για τον έλληνα μηχανικό δημόσιο υπάλληλο και αυτή είναι η παρακάτω:

Ωράριο για γέλια, εκτός έδρας όσο γίνεται συχνότερα, έλλειψη ενδιαφέροντος για την ποιότητα των έργων,συχνά έλλειψη γνώσεων επί τεχνικών ζητημάτων και περίεργα καλές σχέσεις με εργολάβους κλπ.

Αυτή είναι η αλήθεια για τους περισσότερους.

Μια πραγματικότητα που την ζω καθημερινά και ίσως να μην μου κάνει εντύπωση σε λίγο καιρό.

Προς το παρόν όμως με λυπεί και με εξοργίζει θα έλεγα.

Έχω αυτήν την περίοδο την ίδια ευκαιρία με τον giorgosps για διορισμό.

Μάλιστα δέχομαι πιέσεις και απο το συγγενικό μου περιβάλλον για να στραφώ προς τον δημόσιο τομέα, αν και δεν το θέλω.

Άλλωστε δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να γίνουν ελεύθεροι επαγγελματίες SIRADRAB.

 

Το κακό είναι οτι όσο καλές προθέσεις και να έχεις και να θες να κάνεις την δουλεία σου καλά, πάντα θα συναντάς μπροστά σου το χάος των υπολοίπων.

Η αλλαγή της νοοτροπίας του δημοσίου υπαλλήλου δεν είναι εύκολη.

 

 

Για τον λόγο αυτό συμβουλεύω τον συνάδελφο giorgosps αν θέλει να πάει στο δημόσιο να λάβει υπόψη του τα παραπάνω και αυτά που ανέφερα σε προηγούμενο κείμενο μου χτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.