Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Προσφορά για φωτοβολταικό σε στέγη 10kw


konv

Recommended Posts

Γεια σας, επειδή είμαι άσχετος με το όλο θέμα, θα ήθελα την γνώμη σας για προσφορά που μου έκανε εταιρία για εγκατάσταση φωτοβολταικού σε στέγη 10kw.

 

- Η αναμενόμενη απόδοση του συτήματος θα είναι 14.418kwh

- Panels solar fabrik (made in Germany) φωτοβολταικο πλαισιο ισχύος 190 Wp

- Κostal (made in Germany) μετατροπέας δικτύου με σύστημα καταγραφής και παρακολούθησης της απόδοσης ανά ημέρα και συνολικά από τον inverter και απομακρυσμένα κατά παραγγελία.

- Ηλεκτρολογικός πίνακας με αντικεραυνικά προστασίας για DC και AC.

 

To συνολικό κόστος του έργου θα είναι € 34.000. To σημαντικότερο όλων όμως είναι στις εγγυήσεις. Δηλ.

 

- Εγγύηση φωτοβ. πλαισίων 10 έτη για την λειτουργία τους. Εγγύηση φωτοβ. πλαισίων ως προς την απόδοση των 12 ετών για το 90% της απόδοσής τους και 25 ετών για το 80%.

- Εγγύηση καλής λειτουργίας και αντοχής βάσεων κατασκευής 10 ετών.

- Ολική εγγύηση καλής λειτουργίας ολόκληρου του συστήματος για 2 έτη με δυνατότητα επέκτασης εώς 10 έτη.

- Πρόσθετη ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ (σε ευρώ ανά έτος) του Φ/Β ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ 25 ΕΤΗ.

 

Ερωτήσεις:

1) Η προσφορά είναι ακριβή, φθηνή ή προσφέρει τα ίδια με άλλες εταιρίες;

2) Χρειάζεται να προσέξω κάτι συγκεκριμένο;

3) Υπάρχει κανείς που να δίνει τις παραπάνω εγγυήσεις;

 

Θα εκτιμούσα κάθε συμβουλή και πρόταση λόγω του ότι δεν γνωρίζω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, επειδή είμαι άσχετος με το όλο θέμα, θα ήθελα την γνώμη σας για προσφορά που μου έκανε εταιρία για εγκατάσταση φωτοβολταικού σε στέγη 10kw.

 

- Η αναμενόμενη απόδοση του συτήματος θα είναι 14.418kwh

- Panels solar fabrik (made in Germany) φωτοβολταικο πλαισιο ισχύος 190 Wp

- Κostal (made in Germany) μετατροπέας δικτύου με σύστημα καταγραφής και παρακολούθησης της απόδοσης ανά ημέρα και συνολικά από τον inverter και απομακρυσμένα κατά παραγγελία.

- Ηλεκτρολογικός πίνακας με αντικεραυνικά προστασίας για DC και AC.

 

To συνολικό κόστος του έργου θα είναι € 34.000. To σημαντικότερο όλων όμως είναι στις εγγυήσεις. Δηλ.

 

- Εγγύηση φωτοβ. πλαισίων 10 έτη για την λειτουργία τους. Εγγύηση φωτοβ. πλαισίων ως προς την απόδοση των 12 ετών για το 90% της απόδοσής τους και 25 ετών για το 80%.

- Εγγύηση καλής λειτουργίας και αντοχής βάσεων κατασκευής 10 ετών.

- Ολική εγγύηση καλής λειτουργίας ολόκληρου του συστήματος για 2 έτη με δυνατότητα επέκτασης εώς 10 έτη.

- Πρόσθετη ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ (σε ευρώ ανά έτος) του Φ/Β ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ 25 ΕΤΗ.

 

Ερωτήσεις:

1) Η προσφορά είναι ακριβή, φθηνή ή προσφέρει τα ίδια με άλλες εταιρίες;

2) Χρειάζεται να προσέξω κάτι συγκεκριμένο;

3) Υπάρχει κανείς που να δίνει τις παραπάνω εγγυήσεις;

 

Θα εκτιμούσα κάθε συμβουλή και πρόταση λόγω του ότι δεν γνωρίζω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Aν η προσφορά σου συμπεριλαμβάνει τον Φ.Π.Α. και αφορά ευρωπαϊκής τεχνολογίας σύστημα (γιατί κυκλοφοράει πολύ Ινδία και Κίνα) κρίνεται ικανοποιητική.

Τις εγγυήσεις απόδοσης τις δίνει η κατασκευάστρια εταιρεία (γερμανική, γαλλική κ.τ.λ...)

Ζήτα από την εγκαταστάτρια εταιρεία που αποτάνθηκες να σου κάνει προσφορά για σύστημα τηλεμετρίας προκειμένου να μπορείς και συ ως επενδυτής αλλά και αυτοί να ελέγχετε την απόδοση. Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς εγκαίρως να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα υποαπόδοσης (προσθετο κόστος περίπου 500 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Η απόδοση μου φαίνεται λίγο υπερβολική. Σε ποια περιοχή γίνεται η εγκατάσταση?

 

Η τιμή είναι λογική.

 

Οι εγγυήσεις είναι οι σύνηθες.

Link to comment
Share on other sites

Aν η προσφορά σου συμπεριλαμβάνει τον Φ.Π.Α. και αφορά ευρωπαϊκής τεχνολογίας σύστημα (γιατί κυκλοφοράει πολύ Ινδία και Κίνα) κρίνεται ικανοποιητική.

 

Όπως θα διάβασες παραπάνω ο τύπος εγγυάται πως είναι γερμανικά!

 

Τις εγγυήσεις απόδοσης τις δίνει η κατασκευάστρια εταιρεία (γερμανική, γαλλική κ.τ.λ...)

 

Όντως!

 

Ζήτα από την εγκαταστάτρια εταιρεία που αποτάνθηκες να σου κάνει προσφορά για σύστημα τηλεμετρίας προκειμένου να μπορείς και συ ως επενδυτής αλλά και αυτοί να ελέγχετε την απόδοση. Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς εγκαίρως να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα υποαπόδοσης (προσθετο κόστος περίπου 500 ευρώ)

 

Θα ρωτήσω...

 

Η απόδοση μου φαίνεται λίγο υπερβολική. Σε ποια περιοχή γίνεται η εγκατάσταση?

 

700 μέτρα υψόμετρο, Νομό Θεσ/νίκης

 

Η τιμή είναι λογική.

 

Οι εγγυήσεις είναι οι σύνηθες.

 

και η γραπτή εγγύηση ετήσιας απόδοσης σε ευρώ (με ποινική ρήτρα που σε αποζημιώνει σε περίπτωση που πέσεις κάτω από την απόδοση που σου λέει) για 25 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί παραξενεύομαι και σε ρωτάω σε πια περιοχή είσαι

 

Για το λόγο οτι εγκατάσταση 10 καθαρό έχω βάλει στην Αττική είναι στα 13400 με 13.800 το πρώτο χρόνο με βελτιστες κλίσεις και γερμανικά πάνελ mage (30 χρονια εγγυηση του 80% απόδοσης, 12χρονια 90%,)

 

 

Κοίταξα τα πάνελ που αναφέρεις και είναι από τις πολυ καλές εταιρείες αλλά δεν εχουν καλύτερες αποδόσεις από τα mage η τα bosch που χρησιμοποιώ για να μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει η διαφορά την οποία την εγγυάται.

 

Σου έχει πει τίποτα για βάσεις που αλλάζουν κλίση μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί παραξενεύομαι και σε ρωτάω σε πια περιοχή είσαι

 

Για το λόγο οτι εγκατάσταση 10 καθαρό έχω βάλει στην Αττική είναι στα 13400 με 13.800 το πρώτο χρόνο με βελτιστες κλίσεις και γερμανικά πάνελ mage (30 χρονια εγγυηση του 80% απόδοσης, 12χρονια 90%,)

 

 

Κοίταξα τα πάνελ που αναφέρεις και είναι από τις πολυ καλές εταιρείες αλλά δεν εχουν καλύτερες αποδόσεις από τα mage η τα bosch που χρησιμοποιώ για να μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει η διαφορά την οποία την εγγυάται.

 

Σου έχει πει τίποτα για βάσεις που αλλάζουν κλίση μήπως?

 

Όχι για βάσεις που αλλάζουν κλίσεις δεν είπαμε τίποτε.

Η πρόσθετη γραπτή εγγύηση ετήσιας απόδοσης για 25 χρόνια που δίνει δεν λέει κάτι;

To παρακάτω κείμενο είναι από το site της εταιρίας

 

"Solar-Fabrik AG warrants that

the solar power modules it has

delivered will provide at least

90% of their minimum performance (= nominal power according to the data sheet, minus the

sorting limits of the performance

according to the data sheet) for a

period of ten (10) years, starting

on delivery of the solar power

modules to the first purchaser

by Solar-Fabrik AG."

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν λέει απολύτως τίποτα διότι μία μείωση της απόδοσης του συστήματος δεν οφείλεται σε μείωση της απόδοσης των πάνελ.

 

Επίσης αν μετά την εγγύηση του υλικού του πάνελ πάθει κάτι το υλικό του πάνελ και πέσει η απόδοσή του αυτό δεν θα συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση.

 

Είναι πολλά τα τρικ της εγγύησης και κανένας δεν είναι σε θέση να χαρίζει λεφτά.

 

Επίσης με τα inverter τι γίνεται;

 

Αν δεν έχεις 20 έτη εγγύηση στον inverter τότε πρέπει να αναλογιστείς και ένα επιπλέον κόστος της αλλαγής τους τουλάχιστον μία ή και δύο φορές στην 25ετία.

 

Επιπλέον οι βάσεις είναι προφανώς από τις κλασικές φθηνές βάσεις που αν πρόκειται για εγκατάσταση σε δώμα αυτό ίσως αποτελεί πρόβλημα.

 

 

Τέλος κάτι που πρέπει να προσέχουν όλοι οι επενδυτές είναι οι εταιρίες απατεώνες.

 

Είναι αυτοί που τοποθετούν 2 σειρές πάνελ κάθετα το ένα πάνω στο άλλο και παραβιάζουν τον ΓΟΚ (1,5 m επιτρεπτό ύψος) ή άλλες που κολλάνε τα πάνελ στην άκρη του δώματος χωρίς να αφήνουν κενό 0,5 m ή ακόμα χειρότερα άλλες που τοποθετούν πάνελ σε στέγη χωρίς να ακολουθούν την κλίση της στέγης.

 

Όλα αυτά τα συστήματα που έχουν -πολεοδομικές παραβάσεις έχουν πρακτικά μηδενική εγγύησης διότι σε μία τυχών δικαστική διαμάχη δεν θα δικαιωθεί ο επενδυτής διότι η εταιρία θα επικαλεστεί την μη νομιμότητα του συστήματος και θα λήξει εκεί η ιστορία.

 

Επίσης κανένας δεν θα μπορεί να αποδείξει πως το σύστημα τοποθετήθηκε εξ' αρχής παράνομα διότι και ο μηχανικός και ο ιδιοκτήτης υπογράφουν υπεύθυνη δήλωση πως όλα γίνανε νόμιμα και αυτό σε ένα μεγάλο βαθμό υποτίθεται πως το ελέγχει και η ΔΕΗ.

 

 

Εύχομαι να μην σε απογοήτευσα φίλε μου αλλά δυστυχώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των εταιριών πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και δυσφημούν τα φ/β. Ίσως βέβαια είμαι και εγώ ένας από αυτούς ίσως κι όχι , σημασία όμως έχει πως πολλοί άλλοι σίγουρα είναι.

 

Για αυτό τα μάτια σου 114!!!

Link to comment
Share on other sites

@kostas_super_3 τον τρόμαξες τον άνθρωπο δεν πρόκειται να προχωρήσει στην επένδυση.

 

Για τον inverter θα διαφωνήσω μαζί σου. Ναι μεν μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις τον inverter αλλά είναι προτιμότερο από το να πληρώσεις τώρα μία ακριβή επέκταση εγγύησης αφού οι τιμές συνέχεια πέφτουν και τα ηλεκτρονικά συνέχεια βελτιώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα χίλιες φορές να μην το προχωρήσει παρά να μπλέξει με αετονύχη.

14418 kWh επάνω σε στέγη είναι λιγάκι δύσκολο έως απίθανο.

 

Στην περιοχή μου υπάρχει ένας ******** που υπόσχεται έσοδα 8400 το χρόνο.

 

Είναι για γέλια τέτοιοι τύποι. Ίσως οι δύο να έχουν κάποια σχέση και να ανήκουν στον ίδιο Γερμανικό όμιλο και καλά που ασχολείται με τα χρηματοοικονομικά και έχει άκρες σε όλες τις τράπεζες αλλά δεν σου αναφέρει σε ποια τράπεζα σου βγάζει το δάνειο.

 

Τέλος πάντων για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα για τον inverter μόλις με 3000 επιπλέον μπορείς να πάρεις 20ετή εγγύηση στον Kostal.

Επίσης ακόμα και αυτό που λες να ισχύει τότε θα έπρεπε να ενημερωθεί αυτή τη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.