Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ένσημα ΙΚΑ σε λάθος όροφο


stefanosl

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Υπάρχει μια άδεια για ισόγειο κατοικία του 1991 και μια αναθεώρηση αυτής της άδειας με προσθήκη ορόφου το 1994. Αυτό το οίκημα το κληρονόμησα εγώ και τώρα με κάλεσε το ΙΚΑ για έλεγχο. Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι ότι τα ένσημα του ΙΚΑ έχουν κολληθεί για το ισόγειο την περίοδο 1991-1994 αλλά έχει περατωθεί ο 1ος όροφος. Απ' ότι καταλαβαίνετε ο όροφος υπήρχε αλλά η άδεια εκδόθηκε αργότερα. Το ισόγειο παραμένει στα μπετά.

Ουσιαστικά δηλαδή τα ένσημα του 1ου ορόφου έχουν κολληθεί στο ισόγειο.

Η ερώτηση μου είναι η εξής.

Θα δεχτεί το ΙΚΑ να μεταφέρει αυτά τα ένσημα που είναι κολλημένα για το ισόγειο στον 1ο όροφο ο οποίος είναι και τελειωμένος ;

Link to comment
Share on other sites

τεχνική έκθεση του μηχανικού σας με φωτογραφίες και πιθανότατα μια επιτίποπια αυτοψία από το ΙΚΑ για του λόγου το αληθές και η δουλειά έγινε ...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω.....

 

η περιπτωση αυτη ειναι καταφανεστατη αποκρυψη αυθαιρετου.Οι ημερομηνιες προδιδουν, και μπορει να το καταλαβει ακομη κ ενα μογγολο υπαλληλος ΙΚΑ.

 

επομενως κατα τη δικη μου αποψη, στην καλυτερη των περιπτωσεων θα γινει συμψηφισμος, στη χειροτερη θα κρινει το ιδιο το ΙΚΑ το υψος των προσθετων ενσημων και τα ενδεχομενα προστιμα.

 

Ελπιζω ο μηχανικος που εβγαλε την αδεια να βρισκεται σε συνταξιμη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνετε ο όροφος υπήρχε αλλά η άδεια εκδόθηκε αργότερα.

Αργά ή γρήγορα τέτοιες "εξυπνάδες" βγαίνουν στην φόρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.