Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΑ σε προσθήκη ορόφου


sundance

Recommended Posts

συνάδελφε Μανώλη

Σ’ ευχαριστώ αδερφέ για το ενδιαφέρον σου και να σαι πάντα καλά

Αλλά δεν με βολεύει αυτό

Η αναγκαιότητα των εργασιών πρέπει να προκύπτει από Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίου που εκδίδεται από Ενεργειακό Επιθεωρητή, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 15 του ΚΕΝΑΚ και συνοδεύεται από αναλυτική καταγραφή των συντελεστών θερμοπερατότητας ανά δομικό στοιχείο που θα επιτευχθούν μετά την υλοποίηση της παρέμβασης.

(Γιατί ήδη έχω ρεύμα και δεν θέλω να μπλέξω με ενεργειακούς κτλ.)

Γίνεται όμως να μην μπλέξω;

Τι πιστεύεις; (πάντως ξαναθυμίζω ότι το κτίριο είναι του 1978 )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω μια προσθηκη <50τμ, για την ακριβεια 30τ.μ.

για να παρει ρευμα χρειαζεται ενεργειακο επιθεωρητη?

και αν ναι , χρειαζονται τιμολογια, αφου δεν μου δινει ενεργειακη πιστοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε εμένα σε μια ανάλογη περίπτωση, επειδή η προσθήκη ήταν λειτουργικά ανεξάρτητη, μου ζητήθηκε απο την πολεοδομία να κάνω ΚΕΝΑΚ μόνο στην προσθήκη. Αν λοιπόν η προσθήκη σου είναι λειτουργικά ανεξάρτητη και άνω των 50 μ2 κάνεις ΚΕΝΑΚ εκεί αλλιώς τον έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας σαν νέο κτίριο μόνο στη προσθήκη. Αν η προσθήκη δεν είναι λειτουργικά ανεξάρτητη.....δυστυχώς όλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα! Έχω ένα ισόγειο - αποθήκη προ του 55 στο οποίο θα κάνω προσθήκη ορόφου μικρότερη των 50τμ.

Το ισόγειο θα ενισχυθεί στατικά και θα παραμείνει αποθήκη εκτός από το τμήμα της σκάλας προς τον όροφο.

Η αποθήκη έχει πρόσβαση εξωτερικά από δική της είσοδο άρα την θεωρώ ανεξάρτητη? ή θα μετρήσει και θα χρειαστώ ΚΕΝΑΚ?

Αλλιώς μπορώ να πάω με τα τετραγωνικά της προσθήκης και μόνο που είναι κάτω των 50τμ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για προσθήκη κατ' επέκταση άνω των 50m2, λειτουργικά εξαρτώμενη από το υπάρχον κτίριο (προ του 1955 χωρίς οικοδομική άδεια), απαιτείται μελέτη ΕΑ για όλο το κτίριο (προσθήκη + υπάρχον). Οπότε:

1. Οι (νόμιμες) αμοιβές της ΜΕΑ υπολογίζονται βάσει του συνολικού εμβαδού?

2. Απαιτούνται οι μελέτες θέρμανσης, ύδρευσης, αποχέτευση, υπολογισμός ψυκτικών φορτίων για όλο το κτίριο, παρόλο που π.χ. η προσθήκη αφορά χώρο ο οποίος δεν περιλαμβάνει αλλαγή στα υπάρχοντα υδραυλικά?

3. Το συνολικό κτίριο πρέπει να κατατάσσεται στην κατηγορία Β (παρόλο που το υπάρχον μπορεί να είναι αρκετά παλιό και ενεργειακά δυσμενές)?

 

Αν η προσθήκη αφορά χώρο <50m2 , αλλά και στεγασμένη θέση στάθμευσης γκαράζ > 50m2, απαιτείται μελέτη ΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλημέρα,

δουλεύω μια προσθήκη ορόφου, λειτουργικά ανεξάρτητη από το ισόγειο. Απ ' όσα διάβασα, κατ΄αρχάς χρειάζεται να μονωθεί το δάπεδο προς το υφιστάμενο. Ας θεωρήσουμε ότι αυτό μπορεί να γίνει.

Το πρόβλημα είναι ότι στις δύο από τις 4 πλευρές του κτιρίου  (ένα "Γ") υπάρχουν τυφλοί τοίχοι στο όριο του οικοπέδου. Η τοιχοποιιά θα κατασκευαστεί πιο μέσα από την αντίστοιχη του ισογείου και θα μονωθεί εξωτερικά με 7cm, όπως πρέπει. Οι κολώνες και τα δοκάρια όμως, δεν μπορούν να πάρουν πάνω από 3cm μόνωση και βγαίνουν εκτός ΚΕΝΑΚ. 

Υπάρχει κάποια διευκρίνιση για αδυναμία θερμομόνωσης πχ, γι΄αυτή την περίπτωση;  Δεν έχω βρει κάτι προς το παρόν και η λύση της εσωτερικής μόνωσης είναι δύσκολη στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.