Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γεωγραφικός εντοπισμός ακινήτου στο σύστημα ΤΕΕ


Recommended Posts

Ειναι γενικο το κακο , δεν ανοιγει με κανενα browser εχω δοκιμασει με ολους .Μαλλον απο την αναρτηση των χαρτων ξεκινησε το προβλημα...αντε να δουμε αν θα το παρουν χαμπαρι ????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και στον γεωγραφικό εντοπισμό στο σύστημα του ΤΕΕ και στην Υπηρεσία Θέασης Ορθοφωτογραφιών στη σελίδα του κτηματολογίου..

Δε φορτώνει με τίποτα τους χάρτες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

γεια σας,

κάνω δήλωση αυθαιρεσιών σε κατοικία η οποία ανήκει σε συγκρότημα κατοικιών. Στο γεωγραφικό εντοπισμό ορίζω σαν πολύγωνο την κατοικία που ρυθμίζω ή χρειάζεται να ορίσω όλο το οικόπεδο του συγκροτήματος? 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το (ΦΕΚ 3976β/14.11.2017), αρ. 1 παρ. 2:

"2. Εξουσιοδοτημένος μηχανικός υποβάλλει ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα τα απαιτούμενα στοιχεία του ακινήτου στα οποία απαραίτητα περιλαμβάνονται η γενική περιγραφή, η ταχυδρομική διεύθυνση, ο Δήμος στον οποίο ανήκει το ακίνητο, οι Γεωγραφικές Συντεταγμένες του γεωτεμαχίου στο οποίο βρίσκεται το ακίνητο, τα πλήρη στοιχεία των ιδιοκτητών/αιτούντων (απαραίτητα ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο και ΑΦΜ) καθώς και η καταγραφή των εντασσόμενων παραβάσεων σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4495/2017, με όλα τα στοιχεία τα οποία είναι απαραίτητα για τον υπολογισμό του παρα-βόλου και του ενιαίου ειδικού προστίμου."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kαλησπέρα σας,

Να σας ρωτήσω, δεν ανοίγει το παράθυρο του χάρτη (παραμένει λευκό) στον γεωγραφικό εντοπισμό σε κανέναν browser, υπάρχει κάποιο θέμα, γνωρίζετε? Αντιμετωπίζει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει καμιά φορά...Άφησε για λίγο την δήλωση και ξαναάνοιξε το αργότερα...πάντα επανέρχεται-απλά το πέτυχες την ώρα που κόλλησε...☺️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, πρόκειται να κάνω μια τακτοποίηση σε μονοκατοικία οικοπέδου παραλιακού μετώπου και έπεσε στα χέρια μου άδεια επισκευής οικίας πλησίον σε αυτήν που έχω αναλάβει στην οποία όμως στον εντοπισμό ακινήτου απεικονίζεται το δικό μου οικόπεδο.

Η άδεια έχει εγκριθεί κανονικά και με εξουσιοδότησε ο ιδιοκτήτης να αναλάβω την επίλυση χωρίς εντάσεις. Θεωρώ πιο σωστό να καλέσω τον συνάδελφο και να ζητήσω αναθεώρηση? τι ποινές έχει γνωρίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... Δεν έχει υλοποιηθεί ακόμη η επισκευή της κατοικίας. Η κατοικία υφιστάται σε άλλο οικόπεδο όμως απ αυτό που φαίνεται στην άδεια. Όπως και οι υπάρχουσες άδειες που αναφέρονται αφορούν εκείνη την κατοικία. Η απεικόνιση στο χάρτη και οι συντεταγμένες είναι λάθος

Edited by ZoeLKP
Link to comment
Share on other sites

Άρα, έχεις μια Ο.Α για κάποιο οικόπεδο, αλλά χωρικά, βάσει των συντεταγμένων του τοπογραφικού της άδειας, αλλά και του σχήματος (κλίσεις και μήκη πλευρών), ονόματα όμορων κλπ, δεν υφίσταται ταύτιση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.