Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωγραφικός εντοπισμός ακινήτου στο σύστημα ΤΕΕ


Recommended Posts

27 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Άρα, έχεις μια Ο.Α για κάποιο οικόπεδο, αλλά χωρικά, βάσει των συντεταγμένων του τοπογραφικού της άδειας, αλλά και του σχήματος (κλίσεις και μήκη πλευρών), ονόματα όμορων κλπ, δεν υφίσταται ταύτιση;

Για να μη σας μπερδεύω, εγώ έχω αναλάβει την τακτοποίηση αυθαιρεσιών σε μία κατοικία σε ένα συγκεκριμένο οικόπεδο. Δύο οικόπεδα πιο δίπλα και μετά την παρεμβολή ενός δρόμου, υπάρχει κατοικία σε άλλο οικόπεδο άλλης ιδιοκτησίας στο οποίο γίνονται έργα επισκευής. 

Ο πελάτης μου βρήκε από γείτονα την άδεια επισκευής (ΟΑ Κατηγορίας 1) της εν λόγω κατοικίας και είδε πως στην τελευταία σελίδα στον εντοπισμό ακινήτου, έχουν σχηματίζει στο πολύγωνο το δικό του οικόπεδο. 

Η ερώτηση μου είναι πως το αντιμετωπίζουμε??Προσωπικά λόγω ειδικότητας δε βγάζω άδειες επομένως δε γνωρίζω επακριβώς τη διαδικασία και τη νομοθεσία, αλλά υποθέτω πως πρέπει να υποβληθεί κάποιου είδους ένσταση (αν κι έχει εγκριθεί από την ΥΔΟΜ).

Edited by ZoeLKP
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο στον εντοπισμό;

Στο τοπογραφικό και το δ. κάλυψης, υπάρχει ταύτιση στην άλλη ιδιοκτησία με το άλλο οικόπεδο; 

Σε πρώτη φάση επικοινώνησε με τον συνάδελφο που εξέδωσε την άδεια. Αν έχει κάνει λάθος, αυτό επηρεάζει την δική τους άδεια, όχι το ακίνητο που θα ασχοληθείς.

Σκέψου ότι θα μπορούσες να μην είχες λάβει γνώση για αυτό από κανέναν και να συνέχιζες κανονικά την εργασία σου. 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο στον εντοπισμό;

Στο τοπογραφικό και το δ. κάλυψης, υπάρχει ταύτιση στην άλλη ιδιοκτησία με το άλλο οικόπεδο; 

Σε πρώτη φάση επικοινώνησε με τον συνάδελφο που εξέδωσε την άδεια. Αν έχει κάνει λάθος, αυτό επηρεάζει την δική τους άδεια, όχι το ακίνητο που θα ασχοληθείς.

Σκέψου ότι θα μπορούσες να μην είχες λάβει γνώση για αυτό από κανέναν και να συνέχιζες κανονικά την εργασία σου. 

Μόνο στον εντοπισμό το έχω δει, όπως λέτε δεν έχω λάβει το διάγραμμα κάλυψης και το τοπογραφικό.Αυτό σκόπευα να κάνω, σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε γεωγραφικό εντοπισμό για έκδοση ΕΕΜΚ εμφανίζεται στην προεπισκόπιση του εντύπου της άδειας, σημαντική μετατόπιση του περιγράμματος εντοπισμού προς την όμορη ιδιοκτησία και την οδό. Σε επικοινωνία με το ΤΕΕ μου απάντησαν ότι οφείλεται σε διαφορετικό υπόβαθρο. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Πότε επί τέλους το ΤΕΕ θα αναπροσαρμόσει τον εντοπισμό όλων των συστημάτων (αυθαιρέτων-e-άδειες -Η.Τ.Κ κτλ) που είναι όμοιο με αυτό του εντοπισμού αυθαιρέτων του 4014/2011 (του κτηματολογίου τη στιγμή που το κτηματολόγιο αναπροσαρμόστηκε εδώ και ένα χρόνο!)

Είναι απαράδεκτο να μην μπορώ να πηγαίνω στο σημείο που μου ενδιαφέρει 

ούτε  με συντεταγμένες  

ούτε με Νομό και οικισμό

(δοκιμάστε να εντοπίσετε π.χ τον οικισμό ΡΟΥΣΣΑΣ ή ΓΕΡΙΚΟ και πείτε μου πόση ώρα θα κάνετε)

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα τέλεια σύμπτωση. Όμως η απόκλιση είναι τέτοια, που αν το ακίνητο δεν ήταν πχ. το γωνιακό, θα υπήρχε περίπτωση σε σειρά παρόμοιων οικοπέδων, να το μπερδέψει κανείς με το γειτονικό του. Και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι εικόνα εντοπισμού αυτή κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

συν/φε αυτό συμβαίνει με όλες τiς ιστοσελίδες γεωαναφορών 

Δοκίμασε να ανεβάσεις εδώ

http://geodata.gov.gr/maps/?locale=el

ένα dxf αρχείο και δες τις αποκλίσεις τους στα διάφορα υπόβαθρα 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.