Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωγραφικός εντοπισμός ακινήτου στο σύστημα ΤΕΕ


Recommended Posts

πρέπει να είναι του 2008 ..κ γω περίπτωση που χτίστηκε το 07 το εντόπισα στα μπετά ..δοκίμασε κ το google earth κ παίξε με τις ημερομηνίες.έχει από το 03 ως το 10 ανα 2 χρόνια περίπου .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Στην υποβολλή πάντως βάζω πολύγωνο με τη θέση του οικοπέδου και ας το δείχνει αδόμητο, σωστά? Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπάρχει συσταση καθετης ιδιοκτησίας εντος σχεδίου,στον γεωγραφικο εντοπισμό περιγράφουμε το συνολο του οικοπέδου η το τμήμα ?

Βέβαια το οικοπεδο πολεοδομικά ειναι ένα,αλλά αν περιγράψουμε το τμήμα,εντοπίζουμε σαφέστερα τη θεση του αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό υπέρβασης δόμησης (<50%, μεταξύ 50% και 100% κλπ.), το υπολογίζετε συγκρίνοντας με τη δόμηση του συνολικού οικοπέδου ή της κάθετης; Αν συμβαίνει το 1ο, τότε σωστά μαρκάρετε όλο το οικόπεδο. Αν συμβαίνει το 2ο, τότε ορθότερο είναι να μαρκαριστεί μόνο η συγκεκριμένη κάθετη. Άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κάνω με τα ποσοστά ολόκληρου του οικοπέδου ( υπάρχει οικοδομική άδεια εννοείται έτσι;)

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει Ερωτοαπαντηση που αναφερει οτι το συγκρινεις με την υπερβαση ανα αυτοτελη ιδιοκτησια...

Το γεωτεμαχιο ειναι ενα..

Εγω ολοκληρο το μαρκαρω..

Σκεφτειτε και την περιπτωση στην οποια οι καθετες δεν ειναι ξεκαθαρα οριοθετημενες (περιφραξη κτλ....)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστή όμως αυτή η αντιμετώπιση δεδομένου ότι η επιτρεπόμενη δόμηση σε περιπτώσεις σύστασης καθέτου είναι "αυτόνομη" σε επίπεδο καθέτου και ανάλογη του ποσοστού της καθέτου; Τώρα προσπαθώ κι εγώ να σκεφτώ τι επιπλοκές ενδέχεται να δημιουργήσει ο λανθασμένος τρόπος χειρισμού τέτοιων περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό βάζουμε το δυσμενέστερο των 2 ενδεχομένων, χωρίς να επεξηγούμε αυτή τη λετπομέρεια στον πελάτη, με σκοπό να ήμαστε και εμείς καλλυμένοι και αυτοί σε πιθανό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.