Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπογραφή μελέτης δημοσίου


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

 

Διαβάζοντας τη νομοθεσία που μου ανέφερες είδα πως η ανάθεση καθηκόντων άλλου κλάδου ή ειδικότητας μπορεί να διαρκέσει 2 μήνες και με απόφαση υπηρεσιακού άλλους 6.

Πως μπορώ όμως έτσι να κάνω επίβλεψη σε έργο που έχει ΗΜ ή σε μελέτη άλλης ειδικότητας απο τη δική μου που έχει χρόνο εκτέλεσης  περισσότερο από 8 μήνες?

Edited by vasiliki-cv
Link to comment
Share on other sites

(Με την προυποθεση παντα οτι δεν εχεις αρμοδιοτητα για τετοιες μελετες .Προσοχη σε αυτο)

Κοιτα το δημοσιο δουλευει με δυο εννοιες .Την κανονικη και την παρατυπη (αχ αυτη η επειγουσα αναγκη)

Η κανονικη λεει οτι: μετα απο 6μηνο (με αποφαση του αντιστοιχου συμβουλιου και οχι του προισταμενου) θα πρεπει να μπει κανονικος επιβλεπων.

Η παρατυπη λεει οτι : "Μα τι λετε τωρα εδω καιγομαστε και δεν εχουμε κοσμο."

Πως πρεπει να αντιδρασεις στην παρατυπη; Δες παλι υπαλληλικο κωδικα αρθρο 25.Δυστυχως ετσι δουλευει το Δημοσιο.Οταν στριμωχνεται ξεχνα τις νομοθεσιες και τις υποχρεωσεις του.

Στη θεση σου θα ακολουθουσα τη διαδικασια του αρθρου 25 και θα σημειωνα στην αναφορα μου "λογω ελλειψης ειδικοτητας και αρμοδιοτητας για τη μελετη που μου ζητειται η επιβλεψη ,δηλωνω οτι εφ οσον με εντολη σας βασει του αρθρου 25&3 του Υπαλληλικου Κωδικα ζητηθει να ασκησω τα καθηκοντα της επιβλεψης (παρα την αναρμοδιοτητα μου ), δεν θα φερω καμμια ευθυνη για τυχον σφαλματα της προς υποβολη μελετης καθως και των επιμετρησεων των προς πληρωμη εργασιων ......... που εκπονειται απο το Γραφειο μελετων ..... με την απο ..... Συμβαση )."Εννοειται οτι στην υπογραφη σου στο "ελεγχθηκε" θα βαλεις και το "με επιφυλαξη βασει της .... αναφορας μου"

Αλλωστε και ο ιδιος ο ΥΚ σε απαλλασει απο την ευθυνη αρκει να ακολουθησεις τη σωστη διαδικασια.

Αληθεια τι σου ειπε η υπηρεσια στο ευλογο ερωτημα σου;

Και βεβαια σαν το δικο σου παραδειγμα εκατονταδες παρομοια στην Ελλαδα.

Αν θυμασαι παλιοτερα  στις πολεοδομιες οπου δεν ειχαν πολ. μηχ και ειχαμε π.χ ειδικη θεμελιωση τοτε η πολεοδομια εξεδιδε την αδεια σημειωνοντας για τη στατικη μελετη "υποκειται σε μελλοντικο ελεγχο"!!!

 

Και ενα τελευταιο για να ξερεις

Βασει του Ν3852/10 (Καλλικρατης) επιτρεπεται η συνεργασια μεταξυ ΟΤΑ (Α και Β βαθμου )για αλληλοβοηθεια .Δηλαδη αν η υπηρεσια σου δεν εχει Μηχανολογο καλλιστα μπορει να ζητησει (με συγκεκριμμενη διαδικασια βοηθεια απο αλλη που εχει)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Και μια δικη μου γνωμη.

Τα αναφερομενα στον ΥΚ μπηκαν ετσι για να καλυψουν τη συνεχεια της διοικησης.Πχ σε μια επιβλεψη για να γινει δυνατη η εναρξη του εργου ή η συνεχεια του οχι ομως να αντικαθισταται πληρως μια ειδικοτητα .Γιαυτο και μπαινει το διμηνο αντε το πολυ 8 μηνο (υπο προυποθεσεις αυτο).Και βεβαια υπο την αιρεση οτι δεν προκυπτει ζημια για το δημοσιο (π.χ απο λανθασμενη λογω μη γνωσης εγκριση και πληρωμη επιμετρησης και εργασιας).

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι είσαι κατατοπιστικότατος.

Από την υπηρεσία μου δεν τίθεται καν θέμα καθώς δεν ασχολήθηκε κανένας με το τι μου ανατίθεται.

Βλέποντας όμως εγώ μελέτες και έργα τα οποία δεν είμαι σε θέση να παρακολουθήσω αλλά παρόλα αυτά μπαίνω

επίβλεψη, εφόσον δεν υπάρχει άλλος, θορυβήθηκα και το ψάχνω.

Θα μελετήσω ξανά την απάντησή σου με ηρεμία.

Σε ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μπορεί ιδιώτης μηχανικός να υπογράψει π.χ. μελέτη λιμενικού έργου ΟΤΑ και στη συνέχεια να θεωρηθει-εγκριθει από την τεχνική υπηρεσία;; Για να συντάξει μελέτη κάποιος ιδιώτης δεν πρέπει να διαθέτει μελετητικό πτυχίο;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη όσοι προσλαμβανονται στο δημοσιο με συμβαση ορισμενου χρονου, συμβαση εργου, κοινωφελης προγραμματα και λοιπα...... δεν εχουν κανενα δικαιωμα υπογραφης??? 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι εχεις μπερδεψει. Για να τα βαλουμε σε σειρα (διοτι εγραψες για μελετη λιμενικου εργου που αφορα δημοσιο φορεα και οχι ιδωτη)

1) Αν υπογραφεις σαν ιδιωτης μηχανικος για μελετη του δημοσιου πρεπει να εχεις μελετητικο

2) Αν υπογραφεις σαν υπαλληλος (ανεξαρτητα σχεσης εργασιας ) για μελετη του φορεα που δουλευεις ,τοτε ΔΕΝ χρειαζεται να εχεις μελετητικο (το οποιο αν το ειχες πριν να αναλαβεις υπηρεσια  αναστελεται για οσο θα εισαι υπαλληλος )

3) Αν υπογραφεις σαν υπαλληλος (ανεξαρτητα σχεσης εργασιας ) για μελετη αλλου φορεα τοτε δεν χρειαζεται και παλι να εχεις μελετητικο (ομως η μελετη στα πλαισια συνεργασιας των φορεων μεταξυ τους και οχι απο μονος σου εξωυπαλληλικα )

Αν δεν σε καλυψα γραψε με συγκεκριμμενα στοιχεια ολη την ειδικη περιπτωση που θελεις .

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή χρονιά.

Πάνω στο θέμα της υπογραφής μελέτης δημοσίου θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Είμαι πτυχιούχος Τοπογράφος μηχανικός ΤΕ από το ΤΕΙ Αθήνας και τον τελευταίο χρόνο εργάζομαι σε τεχνική υπηρεσία Δήμου ως ειδικός συνεργάτης.

Από τις 12 Οκτωβριου 2020 και μετά με βάση το Νόμο 4735/2020 - ΦΕΚ 197/Α/12-10-2020 Άρθρο 39 οι σύμβουλοι και ειδικοί συνεργάτες έχουν και αυτοί το δικαίωμα υπογραφής μελετών δημοσίου όπως περιγράφεται στην παράγραφο παρακάτω.

''Υπό τη διεύθυνση του Προϊσταμένου της οικείας Υπηρεσίας του Δήμου, οι Ειδικοί Σύμβουλοι, οι Ειδικοί Συνεργάτες και οι Επιστημονικοί Συνεργάτες, εφόσον
κατέχουν τον απαιτούμενο τίτλο σπουδών και τα λοιπά προσόντα, μπορούν να συντάσσουν χωρίς πρόσθετη αμοιβή, μελέτες και τεύχη διαγωνισμών για έργα, υπηρεσίες και προμήθειες του Δήμου''

Tο ερώτημά μου είναι το εξής: εγώ που είμαι ΤΕ μπορώ να υπογράφω μελέτες δημοσίου? δεδομένου ότι to ΦΕΚ δεν αναφέρει αν ισχύει μόνο για τους ΠΕ ή και για τους ΤΕ.

Συνάδελφοι ΤΕ και Τοπογράφοι μηχανικοί ΤΕ με το ίδιο πτυχίο με εμένα υπογράφουν κανονικά μελέτες ως μελετητές-συντάκτες. Φυσικά και είναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι αυτοί.

Επίσης για να λάβω κάποια επίσημη απάντηση σε αυτό το ερώτημα ξέρει κανείς που πρέπει να απευθυνθώ? Στη γραμματεία του τμήματος τοπογραφίας του τει Αθήνας, στην ΕΕΤΕΜ ή στο τμήμα προσωπικού του Δήμου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Με τα τωρινα δεδομενα ισχυουν τα εξης

1) Αν εχεις καθηκοντα δημοσιου υπαλληλου (αρα δεν επιτρεπεται να απασχολεισαι εκτος Δημου και ολες οι αλλες υποχρεωσεις και κανονισμοι που ισχυουν για τους δημοσιους και δημοτικους υπαλληλους ) τοτε μπορεις με τις προυποθεσεις του αρθρου 30 υπαλληλικου κωδικα.

(Άρθρο 30
Καθήκοντα υπαλλήλου
1. Ο υπάλληλος εκτελεί τα καθήκοντα του κλάδου ή της ειδικότητας του.
2. Σε περιπτώσεις επιτακτικής υπηρεσιακής ανάγκης που δεν μπορεί να καλυφθεί με άλλον τρόπο, επιτρέπεται να ανατίθενται στον υπάλληλο καθήκοντα άλλου κλάδου ή ειδικότητας. Σε όμοιες περιπτώσεις επιτρέπεται να ανατίθενται στον υπάλληλο εργασίες συναφείς με την ειδικότητα ή τα καθήκοντα του ή για τις οποίες έχει την απαιτούμενη εμπειρία ή ειδίκευση.
3. Η κατά την προηγούμενη παράγραφο ανάθεση επιτρέπεται για χρονικό διάστημα έως δύο (2) μηνών με αιτιολογημένη απόφαση του οικείου προϊσταμένου. Παράταση του ανωτέρω χρονικού διαστήματος έως έξι (6) μήνες ακόμη επιτρέπεται μετά από αιτιολογημένη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου.)

2) Αν οχι (που ειναι και το συνηθες) τοτε για να υπογραψεις μελετη του δημου ή δημοσιου πρεπει να εχεις μελετητικο πτυχιο με τις απαιτουμενες (για το ειδος της μελετης) κατηγοριες και ταξεις (σε αυτο αναφερεται το σημειο του νομου ". Με τα σημερινα ισχυοντα οι αποφοιτοι Τ.Ε δεν εχουν τετοιο δικαιωμα

3) Επειδη αν αρνηθεις το πιο πιθανο ειναι να σε διωξουν (εκδικητικα βεβαια) θα προσπαθησουν να σε πεισουν να κανεις μεν τη μελετη αλλα να υπογραφει υπαλληλος του δημου σαν συνταξας (συνηθεστατο φαινομενο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.