Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, βάση του Ν.4014/2011 άρθρο 24 παρ.β λέει ότι σε εκτός σχεδίου περιοχές θα πρέπει να γίνει εξάρτηση συντενταγμένων, αλλά λένε και για οικισμούς χωρίς σχέδιο...

Η ερώτηση μου είναι η εξής :

Σε όλη την ελλάδα όλα τα ακίνητα έχουνε ΚΑΕΚ που το καθένα έχει ήδη της συντενταγμένες του απο το κτηματολογίο Α.Ε. άρα η εξάρτηση γίνεται με πιο εύκολο τρόπο.

Στην Ρόδο δεν έχουμε ΚΑΕΚ αλλά έχουμε κτηματολόγιο απο το 1923 απο τούς ιταλούς (όπου το κάθε οικόπεδο έχει το δικό του κτηματολογικό σχεδιαγραμμα χαρακτηρισμένο από κάποια κτηματολογικά στοιχεία) και σε κάποιους οικισμούς έχουμε σχέδιο πόλεως σε κάποιους όμως όχι...τι κάνουμε???σε όλα εκτός απο αυτά που έχουνε σχέδιο κάνουμε εξάρτηση??? και εαν ναι πόσο θα πάει η αμοιβή του τοπογράφου???

ποιος θα μπορέσει να μου δώσει μια σαφής απάντηση...

Σας ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε οι συντεταγμένες του κτηματολογίου δεν είναι ακριβείς. Νομίζω έχουν ένα σφάλμα της τάξης του 7%. Δεν μπορείς να βασιστείς σ' αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε οι συντεταγμένες του κτηματολογίου δεν είναι ακριβείς. Νομίζω έχουν ένα σφάλμα της τάξης του 7%. Δεν μπορείς να βασιστείς σ' αυτές.

 

Και πώς θα κάνω την εξάρτηση με ΕΓΣΑ 87 απο την στιγμή που μου λές οτι έχει σφάλμα??

Link to comment
Share on other sites

....

ποιος θα μπορέσει να μου δώσει μια σαφής απάντηση...

....

Το ΥΠΕΚΑ ή το ΤΕΕ

 

σ αυτό ειδικά το θέμα είναι άμεσα αναγκαία διευκρινιστική.

 

Όλοι οι υπόλοιποι πιθανολογούμε μέχρι τώρα για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το ΥΠΕΚΑ ή το ΤΕΕ

 

σ αυτό ειδικά το θέμα είναι άμεσα αναγκαία διευκρινιστική.

 

Όλοι οι υπόλοιποι πιθανολογούμε μέχρι τώρα για αυτό.

 

τους ἐστειλα εμαιλ γιατί τα τήλεφωνα δεν τα σηκώνουν...αναμένουμε απάντηση..ἐαν ξέρουν τι πρέπει να απαντήσουν...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

από τα γραφόμενά σου φαίνεται πως έχεις μικρή εμπειρία σε δουλειές που απαιτούν ένταξη στο Κρατικό Τριγωνομετρικό Δίκτυο.

 

Φρόνιμο είναι να συνεργαστείς με έμπειρο στις εντάξεις μηχανικό, τουλάχιστον μέχρι να δεις αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις δυσκολίες και την ευθύνη που έχει μια ένταξη.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ν.4014/11, άρθρο 24, παρ.2β:

Στην τεχνική έκθεση επισυνάπτονται φωτογραφίες όλων των όψεων της κατασκευής, αντίγραφα του στελέχους, του τοπογραφικού διαγράμματος της άδειας, της κάτοψης του ορόφου, όπου εμφαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή για την οποία ζητείται η υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και τα σχέδια τομής σε κλίμακα 1:100. Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατό να ανευρεθεί επισυνάπτονται όλα τα παραπάνω στοιχεία (πλην του στελέχους), που αποτυπώνουν την κατάσταση του ακινήτου. Επιπλέον στις προαναφερθείσες περιπτώσεις, καθώς και σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ '87) που περιέχει απόσπασμα χάρτη με προσδιορισμό της θέσης του ακινήτου.

 

Δηλαδή στην περίπτωση ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, ΜΕ ΟΑ που έχει χαθεί ο φάκελος από την πολεοδομία και έχει βρεθεί μόνο το στέλεχος της άδειας του ιδιοκτήτη, για να υπαχθεί το ακίνητο στον 4014 απαιτείται τοπογραφικό εξαρτημένο από ΕΓΣΑ?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι δεν έχει νόημα αλλά από το απόσπασμα του νόμου που παράθεσα πιο πάνω καταλαβαίνω ότι το απαιτούν. Συμφωνείς ή καταλαβαίνεις κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει καθαρά στο νόμο (από τα λίγα ξεκαθαρισμένα θέματα). Απαιτούν εξαρτημένο τοπογραφικό, κάτοψη, τομή και διάγραμμα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.