Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Πάντως μου είπε σήμερα γνωστός που έχει κάτι επαφές μέσα απο τη Βουλή οτι εντός εβδομάδας μάλλον θα καταργηθούν τα τοπογραφικά σε ΕΓΣΑ για απλή μεταβίβαση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@gamvro

 

Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την εκπόνηση του τοπογραφικού, όσο με το κόστος με το οποίο επιβαρύνεται ο πελάτης για την μεταβίβαση ενός μικρού διαμερίσματος την στιγμή που θα πρέπει να γίνει τοπογραφικό για το οικοδομικό τετράγωνο μεσα στο οποίο ανήκει η κατοικία του. Απο την στιγμή που ο οικισμός δεν έχει οικόπεδα στο οικοδομικό τετράγωνο, ως ξεχωριστές διακριτές ιδιοκτησίες το μικρότερο τοπογραφικό που μπορώ να κάνω για να ειμαι συμφωνα με τον νόμο θα αφορά 7 στρ. και σε αυτό συμφωνεί και το τοπογραφικό τμήμα του οεκ. Αλλά είναι κρίμα 50 ιδιοκτητες να πρέπει να βγάλουν από 50 τοπογραφικά για την έκταση του Ο.Τ. και θεωρώ ότι θέλοντας να προστατέψω τον πελάτη μου απο περιττά έξοδα, πρέπει να βρώ την καλύτερη δυνατή λύση η οποία μεχρι στιγμής είναι το "περίμενε" αλλά ως πότε;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αν μου επιτρέπεις, δεν υπάρχει περίμενε.

Πρότεινέ του την αμοιβή σου κι αν θέλει ας το κάνει, αν όχι ...δικαίωμά του είναι!

Εγώ σε μια αντίστοιχη περίπτωση, πρότεινα αμοιβή "κανονικότατη", αποφάσισε να το κάνει, το έκανε, πληρώθηκα.

Στη συνέχεια ενημέρωσα "έξυπνα και διακριτικά" και όλους τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες ότι, υπάρχει διαθέσιμο τοπογραφικό, αν και όποτε το χρειαστούν.

Στη διάρκεια ενός έτους ξαναεισέπραξα τρεις φορές την αμοιβή μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου είπε σήμερα γνωστός που έχει κάτι επαφές μέσα απο τη Βουλή οτι εντός εβδομάδας μάλλον θα καταργηθούν τα τοπογραφικά σε ΕΓΣΑ για απλή μεταβίβαση...

Κι εγώ σήμερα, άκουσα για την ερχόμενη Δευτέρα 12/12. Ψηφίζεται ένα νομοσχέδιο και βάζουν τροπολογία μέσα σε αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Χρειάζεται τοπογραφικό ΕΓΣΑ σε περίπτωση απλής μεταβίβασης ακινήτου εντός σχεδίου χωρίς πολεοδομικές παραβάσεις;Μου το ζήτησε ο συμβολαιογράφος..έλεος δηλαδή..Δεν διάβασα κάτι τέτοιο πουθενά.

 

δείτε και αυτά τα νέα περί εντός σχεδίου http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=hXDmqOERZwA%3d&tabid=762&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

1ον...όταν λέει οτι για τον προσδιορισμό της ακριβούς θέσης του ακινήτου αρκεί το ρυμοτομικό, μάλλον μιλάει για τα νέα ρυμοτομικά στα οποία υπάρχουν οι συντεταγμένες των κορυφών των ιδιοκτησιών.

2ον...για αυτά που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια; για οικόπεδα εντός σχεδίου; αυτά δεν φαίνονται απο τα ρυμοτομικά;

3ον..για αποσαφηνιση, δεν αρκεί η εγκύκλιος; θέλει νομοθετική ρύθμιση;

Edited by panagiotisvranas
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές , ότι η ύπαρξη οικοδομικής άδειας και το τοπογραφικό της μαζί με το εγκεκριμένο ρυμοτομικό καλύπτει τον ακριβή προσδιορισμό του ακινήτου .

 

Αυτή είναι η ουσία της ερμηνείας .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα συμφωνήσω με Παναγιώτη: Ο ακριβής προσδιορισμός του ακινήτου, δεν εξασφαλίζεται και σε περίπτωση οικοπέδου που εντός οικισμού με νέο ρυμοτομικό, πληρότατο, με Ο.Τ. και Α.Τ.; Γιατί λοιπόν μόνο για όσα έχουν οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με πηρε αρχιτεκτονας μηχανικος απο κερατεα να του κανω εξαρτημενα τοπογραφικα για 4014/11 και μου ζητησε ο απιστετυτος σε εξ αδιαιρετου οικοπεδο 8 στρ με 50 σπιτια να του κανω το τοπογραφικο μονο για το κομματι 300μ του οικοπεδου που ειναι το σπιτι που θα τακτοποιησει.Ισχυριζετε μαλιστα οτι μπορει να το κανει γιατι δεν φερει ευθυνη για το ιδιοκτησιακο οποτε δεν τον νοιαζει,Λεει μαλιστα οτι στο τελος θα μπορει να τους εκδωσει και βεβαιωση μηχανικου για μεταβιβαση.

Ο τυπος εχει 60 υποθεσεις απο αυθαιρετα σε εξαδιαιρετου οικοπεδα , ειναι και ανετος και λιγο πολυ οταν του εξηγησα οτι αυτο δεν ειναι νομιμο πρεπει να μερτηθει ολο μου ειπε οτι ειμαι και κοροιδο που δεν το κανω διοτι ετσι και αλλιως δεν εχω καμια ευθυνη για το ιδιοκτησιακο

Ποια η γνωμη σας μηπως ειμαι κοροιδο και αυτος στο τελος θα δικαιωθει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.