Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολογητο των 30000 ευρω


Recommended Posts

H ΑΛΗΤΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ!!! Αυτο θεσπιστηκε ώστε να ευνοηθεί η επιχειρηματικότητα. Αν εγώ κέρδιζα δουλειές επειδή ήμουν πιο ανταγωνιστικός καθώς έλεγα η προσφορά μου είναι 30% κάτω αφού είμαι πρακτικά αφορολόγητος τώρα θα βρεθώ κ κερατάς κ γδαρμένος! Μπορούν να μας πουν οι φωστήρες πόσα θα εξοικονομήσουν με το κόψιμο? 10,20,30 εκατομμυρια? Γιατι περισσότερα αποκλείεται να είναι! Ακόμα κ έτσι ας το έκοβαν από 1-1-2012 να ξέρουμε οτι δεν το έχουμε να βάζουμε στις τιμές μας κ την εφορία. Με την ίδια λογική ας μας ζητησουν τη φοροαπαλλαγη του 10 πίσω! ΑΛΗΤΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βλέπεις καμιά παράθεση κειμένου σου; sovatzou δεν απάντησα σε εσένα. Δεν ασχολούμαι με εσένα ποτέ. Γενικά δεν ασχολούμαι με trolls.

χαχαχα, με είπε ο κλάψας ο tpanag, troll

Link to comment
Share on other sites

εγώ γενικά έχω μία άλλη απορία με αφορμή αυτό το θέμα. λέει ότι "Η κατάργηση θα ισχύσει για τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μετά. "

 

και ρωτάω: η αναδρομικότητα διατάξεων κατά πόσο στέκει συνταγματικά?

 

Συμφωνω!

Μηνυση χωραει?

Τι παει να πει αναδρομικα? Δηλαδη, μπορει να μας πουνε (οταν θα δουνε οτι χρειαζονται κι αλλα χρηματα) οτι "αναδρομικα" μας φορολογουνε για τα εισοδηματα του 2010 με 40% φορο? με το "ετσι θελω". αναδρομικα...

 

Μηπως να τους πουμε κι εμεις να παρουνε τα... "αναδρομικα μας" π.χ. στο ΤΣΜΕΔΕ που ληγει τελη Οκτωβρη και να μην παει κανενας μηχανικος να πληρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να τους πουμε κι εμεις να παρουνε τα... "αναδρομικα μας" π.χ. στο ΤΣΜΕΔΕ που ληγει τελη Οκτωβρη και να μην παει κανενας μηχανικος να πληρωσει?

 

Πολύ καλή ιδέα. Μήπως θα πρέπει να το σκεφτούμε πιο σοβαρά?

Σύνταξη δε θα πάρουμε. Τις επιστροφές από τους γιατρούς τις δίνουν μετά από 5 μήνες κι εκείνες κουτσουρεμένες. Λες και κερδίζουμε τίποτα πληρώνοντάς το...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα. Μήπως θα πρέπει να το σκεφτούμε πιο σοβαρά?

Σύνταξη δε θα πάρουμε. Τις επιστροφές από τους γιατρούς τις δίνουν μετά από 5 μήνες κι εκείνες κουτσουρεμένες. Λες και κερδίζουμε τίποτα πληρώνοντάς το...

 

αν εξαιρεσουμε το βιβλιαριο του μικρου που εχει γραψει και καμια συνταγη ο ιατρος......το δικο μου ειναι ΛΕΥΚΟ εδω και 8 χρονια....αφου οταν παω χανω μερα δουλειας....να παω για 30-50 ευρω και να χασω την μερα μου?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, στο σχέδιο του πολυνομοσχεδίου υπάρχει και αλλη μια σημαντική παράγραφος με την οποία κανείας δεν βλέπω να ασχολείται προς το παρόν:

Οι εισφορές προς ασφαλιστικά ταμεία θα εκπίπτουν ΜΟΝΟ κατα 10% από τα άξοδα μας. Δηλαδή αν πληρώνουμε 3800 το χρόνο στο ΤΣΜΕΔΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ, θα έκπίπτουν τα 380 ευρώ, και τα υπόλοιπα θεωρούν οτι τα βάλαμε στην τσέπη για να μας φορολογήσουν...

Προφανώς, οι μεγαλύτεροι σε ηλικία θα είναι ακόμα πιο άτυχοι..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι εκπιπτει τα 1000 ευρω κατα αποκοπη....αλλαξε παλι ?

 

τελικα μπορει στο τελος να συμφερει να κανουμε επιχειρησεις και να φαινομαστε μισθωτοι !!

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγουμενο νομοσχεδιο ειχε αλλαξει και ειχε παει στο 20% μειωση απο το φορο..

Πλεον δεν ισχυει οτι εκπιπτουν οι ασφαλιστικες εισφορες απο το εισοδημα...!!!

 

Φαινεται οτι το 20% ηταν πολυ και το εριξαν στο 10%..

 

 

Αλλα ειμαστε εκτος θεματος...

Link to comment
Share on other sites

εγώ γενικά έχω μία άλλη απορία με αφορμή αυτό το θέμα. λέει ότι "Η κατάργηση θα ισχύσει για τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μετά. "

 

και ρωτάω: η αναδρομικότητα διατάξεων κατά πόσο στέκει συνταγματικά?

 

 

Δεν υπάρχει θέμα με αναδρομικότητα. Τα τελευταία (πολλά) χρόνια το φορολογικό νομοσχέδιο ψηφίζεται συνήθως Νοέμβριο ή Δεκέμβριο του έτους.

Link to comment
Share on other sites

εγώ γενικά έχω μία άλλη απορία με αφορμή αυτό το θέμα. λέει ότι "Η κατάργηση θα ισχύσει για τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μετά. "

 

και ρωτάω: η αναδρομικότητα διατάξεων κατά πόσο στέκει συνταγματικά?

 

Συμφωνω!

Μηνυση χωραει?

Τι παει να πει αναδρομικα? Δηλαδη, μπορει να μας πουνε (οταν θα δουνε οτι χρειαζονται κι αλλα χρηματα) οτι "αναδρομικα" μας φορολογουνε για τα εισοδηματα του 2010 με 40% φορο? με το "ετσι θελω". αναδρομικα...

 

Και οι δύο κάνατε κοπάνες στην "αγωγή του πολίτη" (ή όπως αλλιώς το λέγατε στο σχολείο);

Εγώ που έκανα 2 χρόνια Δίκαιο στο σχολείο θυμάμαι το Άρθρο 78 Εδάφιο 2 του Συντάγματος (όχι της πλατείας). Και μιας και το ψάχνετε στο google,δείτε και τι λέει στο ίδιο Άρθρο στο Εδάφιο 5. Μιλάω για την αναθεώρηση του 2007.

Edited by dratsiox
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.