Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

PVSyst


giannisko

Recommended Posts

PVSYST5 ΟΔΗΓΙΕΣ.pdf

Το δεύτερο αρχείο δεν μπορώ να το ανεβάσω γιατί είναι μεγαλύτερο από 4ΜΒ, αλλά μπορείτε να το βρείτε μέσο το διαδικτύου ως PVSYST5 MANUAL.

Βοηθήστε να κάνουμε έναν ολοκληρωμένο και ΣΩΣΤΟ οδηγό λειτουργίας του προγράμματος, σας ευχαριστώ!!!

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας να κάνω μία ερώτηση και εγώ, πάνω στο θέμα των μετεορωλογικών δεδομένων. Παρατηρώ όπου και να το διαβάσω, ότι για να κάνουμε εισαγωγή των καιρικών στοιχείων μίας τοποθεσίας, με τον τρόπο που πολύ ωραία περιέγραψε παραπάνω ο vangos ότι χρησιμοποιείται ως πηγή το PVGIS. Γιατί χρησιμοποιούν όλοι αυτό; Είναι το πιο ενημερωμένο; Απορώ απλά γιατί βλέπω εκείσ τις επιλογές και κάποιες άλλες πηγές, με χρονολογίες πιο πρόσφατες από αυτό.. Τι γίνεται ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί στο internet..αν θες στείλε μου pm να στο στείλω..

 

Μάλλον εννοείς να του στείλεις το link για την demo ή την evaluation... :)

 

Ο vagos82 καλύπτει τα πάντα.Βέβαι ειδικά για την Καλαμάτα υπάρχουν δεδομένα και στις TOTEE (την 3 αν θυμάμαι καλά) που νομίζω είναι πιο πρόσφατα σχετικά με βέλτιστη κλίση αλλά και την προσπίπτουσα ακτινοβολία τα οποία αν θες μπορείς να τα προσθέσεις χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεδελφοι καλησπερα. Ειμαι καινουρια στο χωρο κ εχω αρχισει να ασχολουμαι με το Pvsyst. Μηπως γνωριζει καποιος πως μπορω να βγαλω το horizon line? Εκτος απο χειροκινητα διαβασα στο manual οτιθ γινεται και μεσω meteonorm. εχει καποιος απο σας να μου στειλει ενα link για να το κατεβασω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,μιας και είμαστε όλα κορίτσια εδω ..πάμε στη σελίδα http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php στο search βάζουμε το μέρος που θέλουμε αφου το βρει δεξια επιλέγω στο Radiation database το SAF PVGIS άλλοι επιλέγουν το classic.. μετά monthly radiation και τσεκάρω Horizontal irradiation Irradiation at opt. angle Optimal inclination angle Daily average of temperature Number of heating degree days και μετά πατάω το calculate επιλέγω με το ποντίκι το πίνακα που εμφανίζεται και κάνω αντιγραφή... Μετά ανοίγω το pvsyst πάω tools και import meteo data και πατάω το import στο site βάζω ένα όνομα και μετα επιλέγω country και region αφου τα κάνω αυτα πατάω save site και μετα create meteo και οκ σε οτι μου βγαλει και close.Mετα στο project design επιλέγω new project.Στο tools πάλι στο geographic sites βρίσκω το όνομα που είχα βάλει στο όνομα site.. το ανόιγω και πατάω export. Αυτό ήταν τώρα όταν πάω να δημιουργήσω ένα new progect θα μου το εμφανίζει στο site and meteo..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

θ ήθελα μια βοήθεια γιατι εχω κολλήσει άσχημα.

 

Εχω 4 προσανατολισμους κανονικά δηλωμένους στο orientation.

 

Το Φ/Β θα καλύπτει στεγαστρο σχήματος Τ οπου θα είναι δίριχτο. (6 ουσιαστικά κομμάτια)

 

Στο κέντρο του Τ υπάρχει ενα τετράριχτο στέγαστρο χωρις ΦΒ.

 

 

Ερωτήσεις τώρα γιατι ειναι σύνθετο το σχέδιο κ με πολλές σκιάσεις.

 

Αφου τελειώσω το 3d το οποιο ειναι προσανατολισμένο οπως πρέπει εχω ενα warning Κοκκινο που λεει

 

6 fields in the shadings dont have a corresponding orientation in the "orientation" part. The first one being #1.

 

Δεν μπορώ με τίποτα να το αφαιρέσω οπως επίσης να τρέξω την προσωμείωση.

 

Επίσης δεν μπορω με τπτ να βάλω τα strings ενω εχω ολοκληρωσει το mechanical design μεσα στο module layout.Ακόμα και στο Auto Attribution δεν μου τοποθετεί κανένα string.

 

Δυστυχώς έπεσα κατευθείαν στα βαθειά και ο χρόνος είναι πολύ κρίσιμος για την παράδοση του.

 

H όποια βοήθεια η αν κάποιος γνωρίζει να με βοηθηση με remote desktop θα την εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ,

 

Βαγγέλης

 

ΥΓ: Το σύστημα αποτελείτε απο 6 μονοφασικους inverters ωστε ο καθένας να έχει τον προσανατολισμό του.

Edited by vagosman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.