Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος μεταλλικής κατασκευής - ATOE


 
xristina1959

Recommended Posts

20E/τονο ειναι δεν ειναι σημαντική διαφορα, πιθανον να συμφέρει να λύνεις με S275.

To μεγάλο θέμα είναι εμπιστυεσαι τον εργολάβο οτι θα βαλει αυτην την ποιότητα? Εδω μεχρι και διατομές αλλάζουν.

Πως μπορεις να τους ελεγξεις? Απο τιμολογία δεν τα βλέπεις, καρτελακια δεν εχω δει να κρεμονται κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολλές διατομές τις φέρνουν πλέον μόνο σε S275, κοίταξέ το.

Πάρε τηλέφωνο στη ΣΙΔΜΑ και ρώτα κάποιον υπέυθυνο πωλήσεων ή τεχνικού τμήματος για τις ποιότητες και τιμές και θα σου πουν αναλυτικά.

 

Πρόσεξε τι λέει ο συνάδελφος. Γνωρίζει. Αυτά τα δύο θα σε σώσουν από πολλούς προβληματισμούς.

 

Επιπλέον θεωρώ ότι στα τιμολόγια πρέπει να αναγράφεται ποιότητα. Θα ρωτήσω αύριο. Καρτελάκια πάντως στις ντάνες κρέμονται, εγώ έχω αρκετά. Μαζεύω αυτά που είναι από Τουρκία.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και συμφέρει να λύνουμε πλέον με S275. Στην αγορά για μικρά νούμερα (π.χ. έως ΙΡΕ 360 ή ΗΕΑ 300...) υπάρχει S235. Για παραπάνω μόνο S275 κινείται. Ετσι ότι και να παραγγείλεις, εσύ παίρνεις S275.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον θεωρώ ότι στα τιμολόγια πρέπει να αναγράφεται ποιότητα. Θα ρωτήσω αύριο. Καρτελάκια πάντως στις ντάνες κρέμονται, εγώ έχω αρκετά. Μαζεύω αυτά που είναι από Τουρκία.

 

Λογικά θα ειναι υποχρεωτικό να αναγραφεται στα τιμολογία, αλλα αυτά φτάνουν στο εργό; Λογικά φτανουν στο εργοστασιο κοπής και απο εκει φευγουν με αλλο τιμολογία που μπορεί να γραφει π.χ (κοπή και επεξεργασία=... και να μην αναφέρει ποιοότητα) δεν εχω δει ποτέ γιατι δεν εχει τυχει να τους πετύχω όταν ξεφορτώνουν.

Επι το έργο εχω δει μόνο κατρελάκια με την αριθμηση που αντιστοιχει στα σχέδια κοπής.

Θα εχω το νου μου να δω τη κυκλοφορεί.

Και τωρα μου γεννήθηκε και αλλο ερωτημα επι την ευκαιρία, για έλεγχο υφισταμένου μεταλλικού πως βρισκεις την ποιότητα? Λετε να αποδίδει και εκει το κρουσίμετρο και η καροτιέρα :smile:) ??

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Αλλά μπορείς να πάρεις τα τιμολόγια από το εργοστάσιο κοπής. Δηλ. τα εργοστάσια δεν έχουν στοκ, αλλά παραγγέλνουν για κάθε έργο.

Τα ταμπελάκια τα βλέπω στο εργοστάσιο.

 

Έχει μια εταιρία στην Σίνδο που κάνει αυτή την δουλειά. Έρχονται, παίρνουν δείγμα και το αναλύουν. Τους έχω χρειαστεί για νομιμοποίηση. Λογικά θα έχει και στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

ωχ πολλα εργοστασια κοπής είναι στην Τριπολή ή Στην Λαρισσα κτλ. Και θα πρεπει να παρακολουθήσειες την διαδικάσια, για πιο έργο ειναι αυτα που παραλαμβανουν, αν χρησιμοποιουν αυτα στην κοπή κτλ...

-Οταν λες παίρουν δέιγμα εννοεις απο υφισταμενο κοβουν τμημα της διατομής και αν ναι ποσο μεγαλό τμημα, το έχεις δεί?? Αρκετά μεγάλο για να μπει σε πρέσσα? 'η του κανουν χημική ανάλυση? Μη καταστρεπτική μεθοδος υπάρχει για χάλυβα?

Μαλλον παω για τελειως εκτος θέματας :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Μαντεύω μηχανικοί έλεγχοι επειδή έχουν ανάλογα μηχανήματα. Αν κόψεις το 1% από μια διατομή, θεωρείς ότι την κατέστρεψες; Μάλλον όχι.

Για Τρίπολη, Λάρισα κλπ μπορείς να τους ζητάς να σου στέλνουν με fax τα παραστατικά. Αλλά για μένα η επίβλεψη στα μεταλλικά γίνεται 90% στο εργοστάσιο και 10% στο εργοτάξιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.