Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: επιλογή πλακιδίων


konsolas

Recommended Posts

καλησπέρα

είμαι στο στάδιο επιλογής πλακιδίων και έχω μπερδευτεί πάρα πολύ

μερικές συμβουλές θα με βοηθούσαν

να διαλέξω φτηνό ή ακριβό αξίξει η διαφορά τιμής??

τι είναι καλύτερο μασίφ ή επισμαλτομένο, κανινικό ή ρετιφικάτο

πια διάσταση θα ήταν ηδανική για ένα ενιαίο 80 τ.μ.

έχουν διαφορά στην πιότητα ιταλικά, ισπανικά ή κινέζικα?

υπάρχει εγγύηση στα πλακάκια?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ότι πληρώνεις παίρνεις ... έτσι λέει ο κανόνας... 25 - 35 ευρώ / τμ είναι μια ικανοποιητική τιμή σε σχέση ποιότητα/κόστος (τουλάχιστον για την περιοχή μου) ... από εκεί και πέρα εξαρτάται και ο χώρος τοποθέτησης ... ο μηχανικός σου θα σε βοηθήσει, όπως επίσης και ο πλακατζής και το κατάστημα απο όπου θα τα αγοράσεις

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

απο πότε τα πλακάκια είναι αρμοδιότητα του μηχανικού? εφόσον δεν πρόκειται για ειδικό χώρο με προδιαγραφές ασφαλείας?

 

Στα πλακάκια υπάρχει τεράστια ποικιλία και οι τιμές έχουν τεράστιες αποκλίσεις ακόμα και στο ίδιο, πχ. ο Α πουλάει το Χ στα 25 και ο Β το Χ στα 14. Τα 80 τμ είναι τραγικά μικρός χώρος για να μην παίξεις και με 2ης διαλογής ή παλιούς κωδικούς. Μια βόλτα για 2 μέρες θα σου δώσει πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Είπε κανένας ότι είναι αρμοδιότητα του μηχανικού;

Εδώ ο άνθρωπος ρωτάει τι ταιριάζει στο σπίτι του και ποιο είναι καλύτερο. Εσύ πως θα του το πείς από δω; Μέντιουμ είσαι; έχεις δει το σπίτι του ή τη μελέτη;

Ξέρεις πως το χει σκεφτεί ο μηχανικός του;

 

Και στο κάτω κάτω αν πίστευε πως δεν είναι αρμοδίοτητας μηχανικού τότε γιατί ρωτάει μηχανικούς και μάλιστα αγνώστους και όχι πωλητές σε μαγαζιά πλακιδίων;

 

Το ξέρεις ότι υπάρχουν αρχιτέκτονες που στην μελέτη τους λαμβάνουν υπόψη και τα πλακίδια που θα χρησιμοποιήσουν για να μην έχουν κοψίματα, για να χωνέψουν τα σοβατεπί κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάει και του απαντάτε να πάει στον μηχανικό του.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, ο αρχιτέκτονας δεν μπορεί να με βοηθήσει στην ποιότητα μόνο λίγο στο χρώμα στο μέγεθος μου προτείνει μέτριο το πολύ 45Χ45 και στη διάταξη προτείνει ρόμβο.

Το θέμα είναι ότι δύο φορές από διαφορετικά μαγαζιά έφυγα ενθουσιασμένος από την επιλογή και στο δείγμα και τις δυο φορές ο πλακάς μου βρήκε πρόβλημα συγκεριμένα στο ένα η επιφάνεια σε ορισμένα σημεία αγρίευε και το άλλο ήταν λίγο πέτσικο, έχω απογοητευτεί και κουραστεί από το ψάξιμο.

Μιλάω για τιμές μέχρι 20€ μετά την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

ε άρα καλά δε λέμε;καλά κάνει όποιος του λέει να ρωτήσει τον αρχιτέκτονα που διαφωνούμε τότε;

@ΔΥ άμα σου λέει να πάρεις το πολύ 45χ45 εκεί να κοιτάξεις.

Τι είναι πέτσικο; Πιτσικαρισμένο εννοείς; στραβό;

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι πέτσικο; Πιτσικαρισμένο εννοείς; στραβό;

Πρέπει να εννοεί Β΄διαλογής

Αυτά έχουν αποκλίσεις

επιπεδότητας, διαστάσεων, χρώματος κλπ.

Πας να τα κολλήσεις και λόγο ανομοιογένειας

τρως άπειρες ώρες να τα βγάλεις πέρα (και θα έχεις ανομοιόμορφους αρμούς)

 

Μόνο ένας μηχανικός (ή πλακάς) μπορεί να έχει πληροφορίες για το ποια είναι τα τίμια καταστήματα που ότι πληρώνεις παίρνεις. Και αλλιώς πουλάν στον πελάτη τους μηχανικό και αλλιώς σε ένα ιδιώτη που θα ασχοληθεί μια - δυο φορές στην ζωή του.

Αν είσαι αδαής μπορεί να πληρώσεις Α΄ και να πάρεις Β΄ (ή και Γ΄) διαλογής. Θα το καταλάβεις την ώρα που θα ανοίξεις τα κουτιά και θα αρχίσεις να κολλάς.

 

Υπάρχουν πολλά κόλπα με τα πλακάκια διαλογής που κανένας ιδιώτης δεν τα γνωρίζει.

Άσε τον μηχανικό σου να χειριστεί το θέμα (που θα έχει παραδώσει στρέμματα και στρέμματα πλακοστρωμένων επιφανειών...)

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, ο αρχιτέκτονας δεν μπορεί να με βοηθήσει στην ποιότητα μόνο λίγο στο χρώμα

Περίεργη απάντηση...

Η ενασχόλησή του με την οικοδομή θα έπρεπε - λογικά - να τον είχε εμπλουτίσει με τις σχετικές γνώσεις.

Εδώ ακόμα και ο τελευταίος πλακάς ξέρει ορισμένα πράγματα σχετικά με τις ποιότητες, τις μάρκες και τα καταστήματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.