Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τσιμεντοκονία ως τελική επένδυση πισίνας.


JEK

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σε πισίνα. Τα χρώματα της sika όμως τα χρησιμοποιώ μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει πολύ νερό (γιατί μερικά συνήθη χρώματα είναι υδροδιαλυτά και ξεθωριάζουν).

 

Φυσικά, και τις sika με τον καιρό ανοίγουν λίγο, αλλά δεν φταίει το χρώμα, το ξεθώριασμα έχει να κάνει με την φθορά της πάστας ή τις επικαθίσεις στην επιφάνεια...

 

Ωστόσο τα χρωματιστά κονιάματα είναι πολύ δύσκολη υπόθεση όταν ξεφεύγεις από τις γαιώδεις αποχρώσεις. Χρειάζεται λευκό τσιμέντο και ειδικά αδρανή, αν δε καταφύγεις σε χαλαζιακή άμμο το κοστολόγιο ξεφεύγει δραματικά.

 

Στην ουσία σχεδιάζεις εκ του μηδενός ένα ειδικό κονίαμα...

Link to comment
Share on other sites

terry,

την χρωμάτισες την τσιμεντοκονία?

Και αν ναι με τί χρώμα? Κάποια σκόνη?

 

Οχι δεν την χρωματισα...

Μπηκε 3:1 ασπρο - μαυρο τσιμεντο και βγηκε ενα φοβερο γκριζο χρωμα...

Ο ΑΜ επαθε πλακα..

Με την ιδια τσιμεντοκονια καναμε και τους τοιχους των λουτρων και με σκουροτερη (2:1 αναλογια) τα σκαλοπατια των εσωτερικων κλιμακων...

 

 

Χρειάζεται λευκό τσιμέντο και ειδικά αδρανή, αν δε καταφύγεις σε χαλαζιακή άμμο το κοστολόγιο ξεφεύγει δραματικά.

 

 

Ακριβως..

Αλεξη στα Χανια εχουμε μια μαντρα που εμπορευεται χαλαζιακη απο την Αιγυπτο νομιζω (αυτο θα πει επιχειρηματικοτητα). Στην φερνει σε σακκους 0.5-1κμ...

Επισης ο Αδαμακοπουλος εχει χαλαζιακη σε διαφορες κοκκομετριες σε σακους των 40κιλων..

Link to comment
Share on other sites

Διαφωτιστικά όλα αυτά που λέτε συνάδελφοι κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Παρακαλώ τον terry,που δεν περνάει βαφή την τσιμεντοκονία,αν έχει κάποια παρατήρηση για τα χλώρια ή τα διάφορα τέρατα που αναπτύσσονται στην πορώδη επιφάνεια της τσιμεντοκονίας.Υπάρχει και θέμα υγιεινής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω...

Θα δειξει ο χρονος..

Αλλα για τα χλωρια δεν υπαρχει θεμα...

Υπαρχει και καποιο "βερνικι" εμποτισμου για τσιμεντοκονιες, αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλο για πισινες...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε,γιατί νομίζω πως τα χλωριόντα βλάπτουν σοβαρά το σκυρόδεμα.Επίσης έχω μια αμφιβολία για την πατητή τσιμ/νία.Η τριφτή έχει μικρότερες συστολές ξήρανσης.

Link to comment
Share on other sites

Τα χλωριοντα βλαπτουν το σκυροδεμα...

Αλλα αν δεν υπαρχει οπλισμος δεν τρεχει καστανο..

Εγω γιαυτο εβαλα και το τσιμεντοειδες πριν την τσιμεντοκονια.. (Ειδικο τσιμεντοειδες, ανθεκτικο σε χλωριοντα....)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε για το SIKA Katymper Piscine αλλα προσωπικά δεν το ξέρω. Το poolcoat δεν θέλει αστάρι όντως. Μια άλλη ακριβότερη λύση είναι και το Sikaplan WP 3100-15R σε περίπτωση που οι αρμοί δεν έχουν γίνει προσεχτικά (πάντα για την περιοχή των αρμών + 1 μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό αλλά και δύσκολο συγχρόνως να υπάρχει ένα υλικό που να τα συνδυάζει όλα.Δηλαδή στεγάνωση,ανθεκτικότητα,ελάχιστή συντήρηση, αισθητικό αποτέλεσμα και λογικό κόστος.Να μπορεί να περαστεί μια κι έξω στην επιφάνεια του μπετόν και να ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντικρουόμενα και θα κατέστρεφε την αγορά. Τεχνολογικά υπάρχει αλλα το κόστος έχει να κάνει με πολλούς παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.