Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τσιμεντοκονία ως τελική επένδυση πισίνας.


JEK

Recommended Posts

Μπορεί να γίνει. Όχι με την τεχνική αυτή που αναφέρεις, αλλά σε δύο στρώσεις, πατητή. Στην περίπτωση αυτή, το ίδιο το τσιμεντοκονίαμα αποτελεί και την στεγάνωση. Φυσικά θέλει προσοχή στην συνταγή (>400kg και κανένα πρόσθετο) και ακόμη περισσότερη προσοχή στην εφαρμογή (συνεχής διάστρωση, καλό πάτημα).

Για να μην μπλέκω με συνταγές και αναλογίες

χρησιμοποιώ επισκευαστικό ρητινούχο τσιμεντοειδές σε 2 στρώσεις και με ενσωμάτωση υαλοπλέγματος. Στο τέλος γίνεται και 3η στρώση σπατουλαριστή για πλήρη ευθυγράμμιση.

Οι πρώτες στρώσεις έχουν πάχος περίπου 5 χιλ.

Στο τέλος περνώ και 2 χέρια επαλειφόμενο τσιμεντοειδές στεγανωτικό.

Πράγματι, στην εφαρμογή θέλει πολύ προσοχή και μάστορες που να έχουν γρήγορα και επιδέξια χέρια.

 

Καλή εναλλακτική λύση στο πλακάκι

είναι και το liner (ινοπλισμένος μανδύας PVC)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι λυσεις που προτεινετε εχετε δει πως συμπεριφερονται σε βαθος χρονου?

 

Ρωταω επειδη εχω δει αρκετες πισινες, και με liner, και με πλακακι, και με τσιμεντοκονια+βαψιμο, και λιγο πολυ εχω δει τι γινεται μετα απο αρκετα χρονια απο τη στιγμη της κατασκευης.

 

Οσο αφορα τις τσιμεντενιες βεβαια δεν μπορω να ξερω τι υλικα εχει βαλει ο καθενας, αλλα οσες εχω δει εδω περα δεν με ενθουσιασαν. Φανταζομαι λιγοι δινουν απο την αρχη λεφτα να κανουν κατι σωστο, και στη πορεια ειναι συνεχεια στην επιδιορθωση.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά με τις πισίνες,

ισχύει πως τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

Δηλαδή ότι υλικά και να χρησιμοποιήσεις (χύμα, πιστοποιημένα, εξειδικευμένα, με πρόσθετα ίνες ρητίνες κλπ)

αν ο μηχανικός δεν μπορεί να κάνει την σωστή επιλογή (μεθοδολογίας και σωστής εφαρμογής από σωστούς τεχνίτες) θα είναι πεταμένα χρήματα.

 

Δηλαδή και το πλακάκι ξηλώνεται

και το liner φουσκώνει

και η τσιμεντοκονία ρηγματώνει

και η βαφή ξεφλουδίζει

όταν ο μηχανικός δεν έχει την γνώση - εμπειρία

να επιλέξει σωστή μεθοδολογία και σωστούς τεχνίτες στους οποίους θα τους επιβληθεί να εφαρμόσουν σωστά την όποια τεχνική.

Καθότι ακόμα και το καλύτερο συνεργείο απαιτεί έναν γνώστη μηχανικό που να το ελέγχει.

 

Και μην ξεχνάμε πως όλα στην πισίνα ξεκινούν από το μπετό. Αν έχει πρόβλημα η μελέτη (q=1.5), η όπλιση (με αποστάτες δακτυλίδια) και η σκυροδέτηση (δόνηση σωστή) τότε με ότι υλικά και να την επενδύσεις

απλά κάποια στιγμή θα χάνει νερό...

Link to comment
Share on other sites

BRASCO,γράφεις:[Στο τέλος περνώ και 2 χέρια επαλειφόμενο τσιμεντοειδές στεγανωτικό.]

Αυτό είναι η τελική σου επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και καποιο "βερνικι" εμποτισμου για τσιμεντοκονιες, αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλο για πισινες...

 

Τα "βερνίκια" αδιαβροχοποίησης, αν λέμε το ίδιο πράγμα, θέλουν συχνή επανάληψη (κάθε 2-3 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μιλάτε για το SIKA Katymper Piscine αλλα προσωπικά δεν το ξέρω. Το poolcoat δεν θέλει αστάρι όντως. Μια άλλη ακριβότερη λύση είναι και το Sikaplan WP 3100-15R σε περίπτωση που οι αρμοί δεν έχουν γίνει προσεχτικά (πάντα για την περιοχή των αρμών + 1 μέτρο.

 

Εχω απηυδήσει με τις βαφές πισίνας διαφόρων ειδών (Ενα από όσα έχω δοκιμάσει είναι το poolcoat το οποίο λειτούργησε καλά σε 3 πισίνες που έκανα και άντεξε και καλά 3-4 χρόνια χωρίς κιμωλίαση. Στάθηκε ωστόσο αδύνατον να ξαναβάψω χωρίς να έχω φυσαλίδες... Δοκίμασα τα πάντα: να βάψω αργότερα προς το καλοκαίρι - τέλη Μαίου όταν μου είπαν πως για μια αστοχία έφταιγε μάλλον η υγρασία, δοκίμασα να τρίψω λιγότερο ή περισσότερο το αρχικό χέρι, ήμασταν όλο και πιο σχολαστικοί όσο αυξάναν οι περιπτώσεις με τις φουσκάλες στην επαναβαφή. Αποφάσισα ότι αν είναι τόσο δύστροπο υλικό εγώ δεν θέλω να ξαναμπλέξω)

 

Είχα κάνει μια πισίνα με Sika Monotop ως τελικό χέρι άβαφο, ήδη πριν βγάλει το καινούργιο εξειδικευμένο η Sika. Λειτούργησε καλά έλεγξα προ-ημερών είναι ήδη 3 ετών. Σκουραίνει λίγο "ρουφάει" όπως γεμίζεις αλλά δεν έχει σκάσει πουθενά. Καθώς σκουραίνει φεγγίζει σε σημεία το υπόβαθρο (ήταν γκρί κονίαμα ενώ το μονοτοπ μπεζ ανοιχτό). Αυτά τα έκανε εξαρχής. Εμαθα ότι και το νέο υλικό, το Katymper, είναι "διαπνοής" δεν σφραγίζει τελείως και άρα και αυτό σκουραίνει όπως γεμίζει. Η διαπνοή πρέπι να είναι και ο λόγος που κάνει και "βδομάδες ή και μήνες" να ισορροπήσει η αλκαλικότητα του νερού - όπως γράφει το φυλλάδιο μεθοδολογίας εφαρμογής.

 

Θα ήθελα να ακούσω από συναδέλφους που το έχουν χρησιμοποιήσει.

Edited by csimeon
Link to comment
Share on other sites

Εαν θες τσιμεντοκονία τότε απο επάνω θα την ψεκάσεις με Clear Sil απο την SINTECNO. Δεν θα σου πειράξει την αλκαλικότητα και θα το κάνει στεγανό.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλέκω με συνταγές και αναλογίες

χρησιμοποιώ επισκευαστικό ρητινούχο τσιμεντοειδές σε 2 στρώσεις και με ενσωμάτωση υαλοπλέγματος. Στο τέλος γίνεται και 3η στρώση σπατουλαριστή για πλήρη ευθυγράμμιση.

Οι πρώτες στρώσεις έχουν πάχος περίπου 5 χιλ.

 

 

Ύποπτο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.