Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τσιμεντοκονία ως τελική επένδυση πισίνας.


JEK

Recommended Posts

Σκέφτομαι να επενδύσω την εσωτερική επιφάνεια πισίνας με πατητή τσιμεντοκονία μίλησα με την Χ εταιρεία και μου είπαν ότι χρησιμοποιούν το Nova sp ως υλικό, το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει τις εμπειρίες του;

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για όψη πατητής τσιμεντοκονίας χρειαζόμαστε βερνίκι πολυουρεθανικής βάσης(όπως και τα χρώματα πισίνας) και πατητή απο υλικό που να μήν αντιδρά-απορροφά το νερό. Έχω δουλέψει την Thrakon decor superior που είναι εποξειδική πατητή και ακόμα αντέχει.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, το βασικοτερο σε σχεση με μια πισινα δεν ειναι το υλικο ή η εταιρια ή ο μαστορας. Εχει αποδειχθει οτι το βασικοτερο "προβλημα" που αντιμετωπιζει η τσιμεντοκονια (τα βερνικια της) σε πισινες ειναι η κακη πρακτικη συντηρησης. Αν δεν τηρηθουν κατα γραμμα οι κανονες συντηρησης μιας πισινας τοτε οι πιθανοτητες μια πατητη να μην ανταποκριθει σε βαθος χρονου ειναι σχετικα μεγαλες.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν έχω ακούσει και δεν έχω δει ποτέ προδιαγραφές για πατητή σε πισίνα. Γνωρίζω οτι υπάρχουν ειδικά υλικά βάσης μικροτσιμέντου αλλά ποτέ πατητή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λένε οι προδιαγραφές, αλλά οι παραδοσιακές πατητές τσιμεντοκονίες ήταν η κατ´εξοχήν μόνωση για δεξαμενές, στέρνες & πισίνες πολύ πριν εμφανιστούν στην Ελλάδα οι εποξειδικές ρητίνες και τα υλικά με βάση το μικροτσιμέντο. Μια χαρά υλικό είναι για πισίνα αρκεί να περνιέται βερνίκι κάθε 3-5 χρόνια. Ακόμα και αν ο ιδιοκτήτης την αφήσει στην μοίρα της, είναι πολύ πιο εύκολο να την επισκευάσεις σε σχέση πχ. με υαλοψηφίδες που ξεκολλάνε κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λένε οι προδιαγραφές, αλλά οι παραδοσιακές πατητές τσιμεντοκονίες ήταν η κατ´εξοχήν μόνωση για δεξαμενές, στέρνες & πισίνες πολύ πριν εμφανιστούν στην Ελλάδα οι εποξειδικές ρητίνες και τα υλικά με βάση το μικροτσιμέντο. Μια χαρά υλικό είναι για πισίνα αρκεί να περνιέται βερνίκι κάθε 3-5 χρόνια. Ακόμα και αν ο ιδιοκτήτης την αφήσει στην μοίρα της, είναι πολύ πιο εύκολο να την επισκευάσεις σε σχέση πχ. με υαλοψηφίδες που ξεκολλάνε κτλ.

 

H πατητή έχει βάση μικροτσιμέντο. Οι κακής ποιότητας έχουν 30-40% και η καλής ποιότητας >80% μικροτσιμέντο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σκέφτομαι σε νέα πισίνα απο σκυρόδεμα, μα την μονώσω κανονικά, και να την επενδύσω εσωτερικά με φυσική πέτρα (μαρμαροπετρα). Στους αρμους της επενδυσης να εφαρμόσω τσιμεντολονιαμα μαρμαροσκονης με αδιαβροχοποιητικα προσθετα.

Φαντάζομαι οτι το αποτέλεσμα θα ειναι εντυπωσιακό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.