Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Tακτοποίηση Ν.4014 και αρχαιολογία


Recommended Posts

Τι γίνεται με τα αυθαίρετα που βρίσκονται σε οικισμούς που απαιτείται άδεια από την αρχαιολογία για την έκδοση οικοδομικής άδειας;

Πληρώνεται το πρόστιμο και γίνεται η νομιμοποίηση ή μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα μετά η αρχαιολογία με τις αυθαίρετες κατασκευές;

 

π.χ. να απαιτεί βυζαντινά κεραμίδια, μανδρότοιχους που να ταιριάζουν στον οικισμό, ή το ότι κατασκευάστηκε κτίσμα χωρίς την παρουσία της μήπως και βρεθούν αρχαιολογικά ευρήματα

 

Δεν μιλάω για παραδοσιακούς οικισμούς ή μέσα σε αρχαιολογικούς χώρους που αναφέρει ο ν.4014, αλλά σε οικισμούς κάτω των 2000 που όμως απαιτείται άδεια από την αρχαιολογία για την έκδοση Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!

Τόσες μέρες προσπαθώ να βρω κάποιον να ασχολείται με αυτό ακριβώς το θέμα, αλλά δεν είδα φως1

Είναι η μεγάλη ερώτηση που είχα από την αρχή και συνεχίζω να έχω, αφού στη χτεσινή εγκύκλιο δεν διευκρίνησαν τίποτα...

 

Κι εγώ δουλεύω σε οικισμούς και πόλεις που έχουν κηρυγμένους αρχαιολογικούς χώρους και επιτρέπεται η δόμηση υπό όρους, ή κάνει η τοπική ΕΠΚΑ έλεγχο θεμελίων. Αυτές οι υπηρεσίες έχουν παρακαμφθεί από το 4014, αλλά όταν θα πας την άδεια νομιμοποίησης, " δεν θα πάρεις ούτε πρωτόκολλο χωρίς τη βεβαίωση της Αρχαιολογίας"- απάντηση υπαλλήλου Πολεοδομίας για το θέμα.

Επίσης, όπως είναι γνωστό, βεβαιώσεις αυτές οι Υπηρεσίες ΔΕΝ δίνουν για νομιμοποίηση μετά από το '83.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω περίπτωση με αυθαίρετο σε περιοχή με κηρυγμένο αρχαιολογικό χώρο που όμως εχουν εκδοθεί άδειες οικοδομής με έγκριση από την αρχαιολογική υπηρεσία ενώ υπάρχει και οικισμός προ του 1923 με παλαιές κατοικίες.

Ρώτησα υπάλληλο της αρχαιολογίας και μου είπε ότι πρόκειται να συνταχθουν χάρτες όπου θα σημειώνεται που θα απαγορεύεται η δόμηση εντός του αρχαιολογικού χώρου Μέχρι τότε κατάλαβα ότι μπορώ να το δηλώσω και ανάλογα με τους χάρτες που θα εκδοθούν στο μέλλον υπάρχει κίνδυνος να μήν νομιμοποιηθεί στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι αρκετά σοβαρό. Σε νησιωτικό στάσιμο οικισμό πέραν της έγκρισης από Δασαρχείο απαιτείται και από Εφορεία Κλασικών & Προϊστορικών Αρχαιοτήτων, Βυζαντινών Αρχαιοτήτων και Νεωτέρων Μνημείων ! Πέραν ότι μπορεί να είναι και παραδοσιακό ή διατηρητέο ! Ποιός θα τα βεβαιώσει όλα αυτά ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.