Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορά "εντός σχεδίου" και "εντός οικισμού"


ΟΩΝ

Recommended Posts

Μα, το παράδειγμα που ανέφερα είναι σύνηθες στο νομό Θεσσαλονίκης και γενικά στη Βόρεια Ελλάδα, όπου οι διανομές συνοικισμών από το πρώην Υ.Γ. είναι πολλές.

Θεωρώ συνεπώς πως η απάντηση στο αρχικό ερώτημα του gp1,

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να πει με απλά λόγια τι σημαίνουν οι εκφράσεις:

1. Εντός σχεδίου

2. Εντός οικισμού

 

είναι όπως έγραψα αρχικά

1. Εντός περιοχής με εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο

2. Εντός οικισμού, είτε με είτε χωρίς ρυμοτομικό σχέδιο.

σωστή δεδομένου ότι καλύπτει με πλήρη και συγκεντρωτικό τρόπο όλες τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα ...εχω μια υποθεση ακριβως πανω στο θεμα που συζητατε...προκειται για οικοπεδο στον Πλαταμωνα...εκτος του σχεδιου πολεως αλλα μεσα στην πολεοδομικη ενοτητα του Πλαταμωνα, συμφωνα με χαρτη που καταφερα να παρω απο την πολεοδομια...ο υπαλληλος εκει μου ειπε οτι ειναι εκτος σχεδιου και ειναι μεσα στην επεκταση...εγω πιστευω οτι εναι εκτος σχεδιου αλλα εντος οικισμου, μιας και ο Πλαταμωνας ειναι οικισμος προ του '23....εχω καπου λαθος? ας με διορθωσει παρακαλω οποιος γνωριζει...

Link to comment
Share on other sites

Μα, το παράδειγμα που ανέφερα είναι σύνηθες στο νομό Θεσσαλονίκης και γενικά στη Βόρεια Ελλάδα, όπου οι διανομές συνοικισμών από το πρώην Υ.Γ. είναι πολλές.

 

 

Το γεγονός ότι σε ένα νομό της χώρας υπάρχουν περισσότερες περιοχές με (οικιστικές) διανομές του ΥΓ, από έναν άλλον δεν σημαίνει ότι αυτό αποτελεί κανόνα που μπορεί να εφαρμοστεί σε όλη τη χώρα.

 

Νομίζω ότι έχεις λάθος να θεωρείς σωστή την έκφραση "Εντός οικισμού, είτε με είτε χωρίς ρυμοτομικό σχέδιο", γιατί εάν η περιοχή (πόλη, οικισμός, χωριό) έχει ρυμοτομικό σχέδιο θεωρείται ως εντός σχεδίου και δομείται με τους αντίστοιχους ΟΔ ενώ εάν ο οικισμός δεν έχει ΡΣ, και είναι οριοθετημένος, δομείται με τους ΟΔ αυτής της κατηγορίας.

 

 

καλησπερα ...εχω μια υποθεση ακριβως πανω στο θεμα που συζητατε...προκειται για οικοπεδο στον Πλαταμωνα...εκτος του σχεδιου πολεως αλλα μεσα στην πολεοδομικη ενοτητα του Πλαταμωνα, συμφωνα με χαρτη που καταφερα να παρω απο την πολεοδομια...ο υπαλληλος εκει μου ειπε οτι ειναι εκτος σχεδιου και ειναι μεσα στην επεκταση...εγω πιστευω οτι εναι εκτος σχεδιου αλλα εντος οικισμου, μιας και ο Πλαταμωνας ειναι οικισμος προ του '23....εχω καπου λαθος? ας με διορθωσει παρακαλω οποιος γνωριζει...

 

Εάν ο Πλαταμώνας έχει ρυμοτομικό σχέδιο και αυτό επεκτείνεται με την ΠΜ που βρήκες (φαντάζομαι ότι αυτή εκπονείται και θα εγκριθεί με πδ), τότε το οικόπεδό σου βρίσκεται σε εκτός σχεδίου περιοχή, εντός ΓΠΣ, και πρόκειται να ενταχθεί στο ΡΣ του Πλαταμώνα, μετά την έγκριση της ΠΜ.

 

Δεν καταλαβαίνω, βέβαια, γιατί λες ότι κατάφερες να πάρεις την υπό εκπόνηση ΠΜ από την πολεοδομία αφού η διαδικασία εκπόνησης της ΠΜ είναι ανοικτή, η ΠΜ αναρτάται, υποβάλλονται ενστάσεις που συζητιούνται στο δημοτικό συμβούλιο κλπ

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη ομως δεν θεωρειται εντος οικισμου? γιατι πρεπει να το ρυθμισω σαν αυθαιρετο και υπαρχει στο φυλλο καταγραφης επιλογη "εντος σχεδιου ή οικισμου" ΝΑΙ ή ΟΧΙ...θεωρω πως ειναι εντος οικισμου αυτη τη στιγμη, λαθος? τι ειναι η ΠΜ που αναφερεις ΜΑΚΑΡ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΜ= Πολεοδομική Μελέτη

 

Εάν η περιοχή που βρίσκεται το οικόπεδο που σε ενδιαφέρει, περιλαμβάνεται στα όρια οριοθετημένου οικισμού, με απόφαση Νομάρχη, τότε ΝΑΙ, είναι εντός οικισμού. Εάν, όμως, βρίσκεται σε περιοχή, όπως την περιγράφεις στο post #22, τότε είναι εκτός σχεδίου εάν, βέβαια, δεν έχει εγκριθεί ακόμη η ΠΜ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nasgool, δεν μας ξεκαθάρισες αν ο Πλαταμώνας έχει σχέδιο πόλεως ή είναι οριοθετημένος οικισμός.

Link to comment
Share on other sites

έχει σχέδιο πόλεως όπως μου είπαν στην πολεοδομία από το 1965...έκτοτε δεν έχει γίνει καμία πράξη για την περιοχή. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν 2 σενάρια μόνο? ή είμαι εντός ή είμαι εκτός σχεδίου, σωστά? για οριοθέτηση οικισμού δεν βρήκα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

έχει σχέδιο πόλεως όπως μου είπαν στην πολεοδομία από το 1965...έκτοτε δεν έχει γίνει καμία πράξη για την περιοχή. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν 2 σενάρια μόνο? ή είμαι εντός ή είμαι εκτός σχεδίου, σωστά? για οριοθέτηση οικισμού δεν βρήκα κάτι...

 

Η μόνη διαφοροποίηση είναι ότι, ενδεχομένως, να βρίσκεται το γεωτεμάχιο στη ζώνη των 500 μ. από το σχέδιο πόλης, αλλά αυτό δεν επηρεάζει τη διαδικασία που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρ. 3 αρ. 23, ν. 4014 αναφέρονται οι εξαιρέσεις για την υπαγωγή στον νόμο. Για ακίνητο που είναι εντός του οριοθετημένου οικισμού απο Νομάρχη και βρίσκεται σε χέρσο τμήμα, όπως χαρακτηρίζεται απο την διανομή Αγροκτήματος, ισχύουν οι εξαιρέσεις ή μπορεί να υπαχθεί κανονικά στον νόμο;

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΜΑΚΑΡ

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ

ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΟΡΙΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΟΙΚΙΣΜΟΥ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ Η ΑΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΝΟΜΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΣ (ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ).

ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ, ΤΟΤΕ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΓΕΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΟΡΙΟΘΕΤΗΜΕΝΟΥ ΟΙΚΙΣΜΟΥ. Π.Χ. ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ Ν.651/77 ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΟΡΙΩΝ ΟΙΚΙΣΜΟΥ, ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΩΝ, ΕΝΩ ΤΥΠΙΚΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ

ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΓΗΠΕΔΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΕΙΔΙΚΟΣ ΟΡΟΥΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟ Ν.625/1968.

ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΝΤΟΣ Η ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ?

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής! Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.