Μετάβαση στο περιεχόμενο

q συντελεστής σεισμικής συμπεριφοράς


 

Recommended Posts

Θεωρητικά πάντα τι; Ο κανονισμός δεν είναι θεωρία, είναι η πράξη...

Μεθάυριο κάτι πάει στραβά και έρχεται ο πραγματογνώμων... βλέπει τύμπανα ανύπαρκτα και q=2,5. Τι νομίζει ότι θα πει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εν μερει ο Αλεξης εχει δικιο..

Αλλα θα συμφωνησω και με τους υπολοιπους...

Οπως ειπε και ο Ηλιας, δεν διαλεγουμε εμεις τα συνεργεια. Αλλα Ηλια και να τα διαλεγαμε ποιος θα πληρωνε το εξτρα κοστος????

 

Εγω προσωπικα σε οσες μελετες ειχα την επιβλεψη των στατικων εκανα ο ιδιος τις λιστες των οπλισμων και τις πηγαινα ο ιδιος στη μαντρα, κουβεντιαζοντας με τον υπευθυνο. Μαλιστα στην τελευταια του εδωσα και Τεχνικες Οδηγιες εγγραφως και τον εβαλλα να μου υπογραψει ενα αντιγραφο.. Γενικα εφερε στο εργο οτι ζητησα...

Δεν ειναι υποχρεωση μου το ξερω, αλλα τουλαχιστον ελπιζεις οτι αφου εχει ο σιδερας τα κομματια στο εργο, θα τα βαλλει..

 

ΑΡΗ, σχετικα με τα τυμπανα.. Σε καμια δεν εχω βρει πανω απο 20εκ τυμπανο... (αρα το 20Φ ξεχνα το)

Οποτε τι κανεις??? Απλα δεν υπολογιζεις το καμπυλο τμημα στην αγκυρωση-->μεγαλυτερες διατομες στυλων..????

Ομως να ξερεις οτι σε μεγαλες διαμετρους τυμπανων χανει ο χειριστης το ζητουμενο ευθυγραμμο μηκος της ραβδους...δεν ξερω βεβαια ποσο εξαρταται απο την εμπειρια του ή τη βιασυνη του...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο Ηλιας, δεν διαλεγουμε εμεις τα συνεργεια. Αλλα Ηλια και να τα διαλεγαμε ποιος θα πληρωνε το εξτρα κοστος????

Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει έξτρα κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Αδικο δεν εχεις..

Αλλα αφου πιστοποιηση και στανταρτς δεν υπαρχουν εναι φυσικο καποιος να θελει εξτρα αμοιβη για "εξτρα" πραγματα που θα κανει (για μας αυτονοητα, το εχω ξαναγραψει...)

Link to comment
Share on other sites

Για να το πούμε διαφορετικά, αγοράζεις νοθευμένη βενζίνη επειδή η ανόθευτη έχει "έξτρα κόστος";

Τρώς ληγμένα φαγητά επειδή τα φρέσκα έχουν "έξτρα κόστος";

Πηγαίνεις σε κομπογιαννίτη γιατρό επειδή ο κανονικός γιατρός έχει "έξτρα κόστος";

 

Αυτό που ονομάζεις "έξτρα κόστος" δεν είναι "έξτρα κόστος", αλλά παράνομη έκπτωση για την προώθηση παράνομου προϊόντος (ακατάλληλα κατεργασμένου χάλυβα), την χρήση του οποίου είναι υπέυθυνος ο επιβλέπων να εμποδίσει...

Νομικά, μιλάμε για έγκλημα.

 

Επίσης, αυτό που καταλαβαίνω από την κουβέντα είναι ότι ίσως κάποιοι πιστεύουν πως το μικρό q δεν έχει έξτρα κόστος... :wink:

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να το πούμε διαφορετικά, αγοράζεις νοθευμένη βενζίνη επειδή η ανόθευτη έχει "έξτρα κόστος";

Τρώς ληγμένα φαγητά επειδή τα φρέσκα έχουν "έξτρα κόστος";

Πηγαίνεις σε κομπογιαννίτη γιατρό επειδή ο κανονικός γιατρός έχει "έξτρα κόστος";

 

 

Εγω θα το ελεγα αλλιως...

 

Αγοραζεις νοθευμενη βενζινη επειδη κανεις δεν πουλαει καθαρη..

Τρως ληγμενα φαγητα επειδη κανεις δεν εχει φρεσκα..

Πηγαινεις σε κομπογιαννιτη γιατρο επειδη δεν υπαρχουν καλοι επιστημονες..

 

Φυσικα και οι δυο εκδοχες ειναι ακραιες..

 

Ειναι μεγαλο το θεμα της επιβλεψης, πως μπορεις να επιβληθεις, μεχρι που μπορεις να επιβληθεις και τι αντικτυπο εχει αυτο στην καριερα σου (και το εννοω αυτο)...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, δεν είναι εύκολο να πας κόντρα στα συμφέροντα... Επίσης, μία σθεναρή στάση έχει προσωπικό κόστος, όχι μόνο οικονομικό. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει ο καθένας μας να αποφασίσει τι όνομα θέλει να έχει στην πιάτσα. Το καλό όνομα χτίζεται με κόπο και με κόστος.

 

Τέλος, το ότι ο μηχανικός δεν μπορεί να εμπνεύσει εμπιστοσύνη στον κύριο του έργου και το ότι δεν μπορεί να τον πείσει για το συμφέρον του, είναι μειωτικό για τον ίδιο οτν μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το ποιοι ειναι οι πελατες σου ή οι υποψηφιοι πελατες σου...

Μπορει να εχεις απο γιατρο και καθηγητη μεχρι βοσκο και αγροτη...

 

Αντε εξηγησε σε ολους το συμφερον τους...

 

Και σου λεω οτι τους το εξηγεις και το καταλαβουν..

Τουλαχιστον σε κλειστες κοινωνιες, ολοι εχουν καποιο γνωστο/συγγενη/φιλο που θα προτιμησουν στην κατασκευη...

Αυτος θα δουλεψει οπως πρεπει???

Πραγματικα υπαρχουν συνεργεια που δεν ξερουν και δεν μπορουν να κανουν τα αυτονοητα. Ειτε λογω ελειψης γνωσης, ειτε εξοπλισμου..

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι πράγματι δεν καταλαβαίνουν τι τους λες και νομίζουν ότι θες.................το κακό τους και ο μάστορας το καλό τους!

 

Δεν θα ξεχάσω επίβλεψη που είχα κάνει τα στατικά και σε πρόβολο 2,40 m είχα Φ12.

Με πιάνει ο ιδιοκτήτης και μου είπε ότι τον φορτώνω τζάμπα σίδερα γιατί ο μπετατζής του είπε ότι σ΄αυτά βάζουμε Φ8!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το λιγοτερο...

Μιλαμε για 100κιλα σιδερο...

 

Εχω ξαναγραψει για Σφακιανο ""εργολαβο"" που καλουπωνε τοιχειο 4.5μ με μονοπλευρο καλουπι, με ταβλες που εσπαγε απο παλετες και το κοντραρε με κορμους απο κυπαρισσια που εβγαλλε απο στεγη διπλανου ερειπειου 100 ετων?????

 

Εδω τι να τους πεις???

Ξερεις θελω μεταλλοτυπο??????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.