Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προβλήματα και Bugs από τη νέα πλατφόρμα


Engineer

Recommended Posts

Λειτουργεί η εισαγωγή συνδέσμων σε μεμονωμένα posts . Λίγη υπομονή και θα υπάρξουν αναλυτικές οδηγίες βήμα - βήμα για το πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Και τις συνδρομές μας;

 

Δεν τις χάσαμε τις συνδρομές μας. Στο προφίλ , πάνω δεξιά εκεί που αναγράφει το όνομα χρήστη , κάνουμε κλίκ και κατεβαίνει πτυσσόμενη λίστα απ' όπου επιλέγουμε " Περιεχόμενο Like ".

 

@gvarth

Πράγματι, οι συνδρομές αναγράφονται στη θέση "Forums" αλλά ούτε σήμερα έλαβα την ημερήσια ενημέρωση από αυτές.

Πρέπει να κάνω κάτι εγώ ή θα έρθει μόνη της κάποια ημέρα;

 

Πάντως, σήμερα παρατηρώ βελτίωση στην ταχύτητα λειτουργίας.

 

 

Τεστ για παράθεση! Τεστ για παράθεση!

 

Όντως διορθώθηκε και λειτουργεί σωστά σήμερα..

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε όλα τα νέα θέματα αλλά και εκείνα που επικαιροποιήθηκαν, στην πάνω δεξιά θέση (δεν θυμάμαι τον ακριβή τίτλο).

 

Αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει πλέον ή δεν την βλέπω;

 

 

ΥΓ Μετά από ενημέρωση του gvarth, όλο αυτό το υλικό βρίσκεται στο link "Εμφάνιση Νέου Περιεχομένου".

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά στις συνδρομές, και μετά από συνεννόηση με τον gvarth, προτείνω να ακολουθήσει κάθε χρήστης την ακόλουθη διαδικασία για να βοηθήσουμε στην επαναλειτουργία της cashe. Σημειώνω ότι την ακολούθησα ήδη για τις δικές μου συνδρομές και περιμένω να δω τα αποτελέσματα.

 

Ο στόχος είναι να ξαναδηλώσουμε την ενημέρωση (όποια επιλέγει καθένας) στα θέματα-ενότητες που έχουμε δηλώσει συνδρομή.

1. Με το "Περιεχόμενο Like" του pulldown menu που ανοίγει κλικάροντας στο όνομα κάθε χρήστη (πάνω δεξιά) εμφανίζονται όλα τα θέματα που έχουμε δηλώσει συνδρομή.

2. Ανοίγοντας κάθε θέμα-ενότητα παρατηρούμε ότι στο ίδιο ύψος με τον τίτλο υπάρχει το button unfollow this forum. Κλικάρουμε, επιβεβαιώνουμε, αλλάζει ο τίτλος σε follow this forum, και στο menu που εμφανίζεται επιλέγουμε το είδος της ενημέρωσης που επιθυμούμε (παρατήρησα ότι υπάρχει και η άμεση ενημέρωση, η οποία αν θυμάμαι καλά δεν υπήρχε).

 

Τόσο απλό.

 

Καταάβαίνω ότι είναι λίγο κουραστική διαδικασία για όσους έχουν πολλές συνδρομές, αλλά ας σκεφτούμε ότι έτσι βοηθάμε το σύστημα να επαναλειτουργήσει σωστά.

 

Επισημαίνω για τους αρμόδιους ότι όταν προσπάθησα να κάνω την ίδια διαδικασία στην ενότητα Core members section μου έβγαλε μήνυμα ότι "δεν έχω δικαίωμα εμφάνισης αυτής της ενότητας".

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά στις συνδρομές, και μετά από συνεννόηση με τον gvarth, προτείνω να ακολουθήσει κάθε χρήστης την ακόλουθη διαδικασία για να βοηθήσουμε στην επαναλειτουργία της cashe. Σημειώνω ότι την ακολούθησα ήδη για τις δικές μου συνδρομές και περιμένω να δω τα αποτελέσματα.

 

Ο στόχος είναι να ξαναδηλώσουμε την ενημέρωση (όποια επιλέγει καθένας) στα θέματα-ενότητες που έχουμε δηλώσει συνδρομή.

1. Με το "Περιεχόμενο Like" του pulldown menu που ανοίγει κλικάροντας στο όνομα κάθε χρήστη (πάνω δεξιά) εμφανίζονται όλα τα θέματα που έχουμε δηλώσει συνδρομή.

2. Ανοίγοντας κάθε θέμα-ενότητα παρατηρούμε ότι στο ίδιο ύψος με τον τίτλο υπάρχει το button unfollow this forum. Κλικάρουμε, επιβεβαιώνουμε, αλλάζει ο τίτλος σε follow this forum, και στο menu που εμφανίζεται επιλέγουμε το είδος της ενημέρωσης που επιθυμούμε (παρατήρησα ότι υπάρχει και η άμεση ενημέρωση, η οποία αν θυμάμαι καλά δεν υπήρχε).

 

Τόσο απλό.

 

Ακόμη και να μην ξαναδηλωθεί η ενημέρωση , όσο γεμίζει η cache , θα έρχονται τα E-mails από τις θεματικές ενότητες που έχουμε ζητήσει συνδρομές . Η παραπάνω διαδικασία βολεύει και είναι αποτελεσματική μόνο σε περιπτώσεις όπου θέλουμε συνδρομή σε λίγες σχετικά θεματικές ενότητες. Βέβαια , είναι απαραίτητο να μεταβούμε στον πίνακα ελέγχου μας και να δούμε αν πράγματι είναι δηλωμένες οι συνδρομές ώστε όταν γίνουν ενημερώσεις να υπάρξει λήψη e-mail.

 

Για να γίνει αυτό κάνουμε κλίκ στην επεξεργασία προφίλ και στη συνέχεια φροντίζουμε να επιλέξουμε από το αριστερό τμήμα της οθόνης εκεί που γράφει "Επίλογές Ειδοποιήσεων" ότι για τις συνδρομές μας επιθυμούμε ημερήσια ενημέρωση.

 

 

Υ.Γ. : Άμεση συνδρομή υπήρχε και στην προηγούμενη πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα το πρωι να γραψω και εφτασε απογευμα. παρολαυτα εγω θα αναρτησω το μηνυμα μου οπως σκοπευα

 

"

καλημερα

 

αντιμετωπιζω το εξης προβλημα μετα την αλλαγη της πλατφορμας

 

η ταχυτητα ειναι σημαντικα μειωμενη και οσο παραμενω συνδεδεμενος τοσο αυτη πεφτει!!!

 

κατανταει μετα απο 7-8 "σερφαρισματα" στα posts να μου θυμιζει την διαφημιση με τον ΟΤΕ! θα ανοιξει....??? δεν θα ανοιξει????? χαχχαχαα εχει το τζογο του

 

οπως καταλαβαινετε στο τελος απλα "παιρνω" ενα ωραιοτατο error και τελος.

 

θεωρω οτι οσο λαθος ρυθμισεις και να εχει το pc που βρισκομαι οσο κακοστημενο να ειναι το συστημα (δεν ειναι το δικο μου αλλα απο δουλεια οποτε και δεν εχω καμια προσβαση και ελεγχο του συστηματος) η συγκεκριμενη "συμπεριφορα" οφειλεται εν μερη (ισως εξολοκληρου κατ εμε) στην αλλαγη της πλατφορμας καθως δεν ειχα ποτε πριν αντιστοιχα προβληματα (απο το ιδιο pc παντα)

 

η αληθεια ειναι οτι μονο απογοητευτικο ειναι το αποτελεσμα ειδικα οταν σε ενα forum ειδικα οπως αυτο ειναι απαραιτητο το ψαξιμο των χιλιαδων απαντησεων μεχρι να λυθει η απορια και να βρεις ακρη"

 

 

η αληθεια ειναι οτι πλεον και μονο που στην ουσια για να προσπαθησω να το αναρτησω αυτο περασαν 7 ωρες εγω χαλαστηκα. πολυ. κριμα ....

 

θυσιασατε την αξιοπιστια εναντι τινος τελικα???

 

λυπαμαι αν τα λεω καπως αποτομα αλλα οκ η απογοητευση ειναι μεγαλη....

 

φιλικη παρατηρηση.....

ειμαι σιγουρος οτι η μεταβαση θα ηταν αναγκαια.

παρολ'αυτα νομιζω οτι η χρονικη επιλογη ηταν (και ειναι) η χειροτερη! που θα μπορουσε να επιλεγει καθως μια μεταβαση σε νεα πλατφορμα ειναι 100% σιγουρο οτι εχει προβληματα και δυσλειτουργικα φαινομενα και θα επρεπε να γινει σε χρονικη περιοδο διακοπων ωστε οι απαιτησεις του συστηματος και των χρηστων να ειναι περιορισμενη και η προσβαση ομαλη

Edited by fear1976
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με γειά το νέο φόρουμ!!!

(που τρέχει και native σε iPhone...)

 

ερωτήσεις τώρα:

- Ο Χάρτης τι έγινε;

- Το wiki? (ένας από τους λόγους μετάβασης ήταν η δυνατότητα επεξεργασίας περιεχομένου από τα μέλη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, υπάρχει τρόπος να βλέπουμε λίστα με τις δημοσιεύσεις από τη τελευταία φορά που κάναμε login (ότι κάναμε στο παλιό forum δηλαδή)?

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ κι εγώ με την σειρά μου....My name is "Γίαννης"...

Αλλά ως "Γιάννης" παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες ΔΕΝ μπορώ να συνδεθώ...

Άσε που δεν μπορούσα καν να μπω στο φόρουμ χτες και σήμερα (ως τώρα)...

 

Άντε ρε παιδιά, βρήκατε χρόνο για αναβάθμιση; Εδώ καιγόμαστε! Θέλω το φόρουμ μας!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.