Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Balc

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας σε κτίριο με άδεια χωρίς όμως να έχουν εφαρμοσθεί τα σχέδια της αδείας.

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

έχω μια περίπτωση όπου υπάρχει άδεια προσθήκης του 69 Β ορόφου και Γ εσοχής.

Στην άδεια υπάρχουν και σχέδια υφισταμένου ισογείου και Α ορόφου.

Κατόπιν αυτοψίας προέκυψε ότι κανένας όροφος δεν έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με σχέδια αδείας,

το ίδιο και ο φέρων οργανισμός (το κλιμακοστάσιο πχ έχει τοποθετηθεί σε άλλο σημείο από αυτό που φάινεται στα σχέδια αδείας προσθήκης).

Επίσης το περίγραμμα της οικοδομής είναι τελείως διαφορετικό με αυτό της αδείας και φαίνεται ότι υπάρχει υπέρβαση δόμησης

με κατασκευή πρόσθετων τετραγωνικών στον Γ όροφο τουλάχιστον.

Κάθε όροφος ανήκει σε διαφορετικό ιδιοκτήτη. Τώρα ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος του Γ ορόφου θέλει να μεταβιβάσει το διαμέρισμα.

 

Έχει κάποιος συνάδελφος άποψη για το αν μπορώ να το τακτοποιήσω το διαμέρισμα του Γ ορόφου με το Ν4014?

ή αν θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία νομιμοποίησης/τακτοποίησης? και αν ναι ποια είναι αυτή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, θα πρέπει να ρωτήσω για να σιγουρευτώ, αλλά νομίζω πως ναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εαν υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία θα νομιμοποιήσεις τις αυθαιρεσίας της ιδιοκτησίας αυτής έτσι ώστε να μπορείς να του δώσεις και βεβαίωση νομιμότητας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα θεωρήσω όλα τα τετραγωνικά ως υπέρβαση δόμησης?

Τι γίνεται με του κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας?

Τακτοποιούνται αναλογικά των χιλιοστών κάθε ιδιοκτησίας?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η παρακάτω οδηγία της 26/10 του ΥΠΕΚΑ που αναφέρεται στη βεβαίωση μπορεί να σε βοηθήσει στο τί ακριβώς θα τακτοποιήσεις για τη συγκεκριμένη ιδιοκτησία.Τώρα για τα κοινόχρηστα θα χρειαστεί να συμφωνήσου όλοι για να προχωρήσουν στην τακτοποίηση.Το τμήμα του διαμερίσματος που συμπίπτει με την άδεια κατα τη γνώμη μου μη το δηλώσεις σαν αυθαίρετο εκτός και είναι άλλα των άλλών.:

 

1) Μπορεί να χορηγηθεί η βεβαίωση μηχανικού της παρ. 4 του άρθρου 23 του ν. 4014/11 στην περίπτωση μεταβίβασης διαμερίσματος πολυκατοικίας, στο οποίο δεν υπάρχει η παραμικρή παράβαση, πλην όμως διαπιστώνονται παραβάσεις στον ακάλυπτο χώρο του ακινήτου ή στα κοινόχρηστα τμήματα του κτιρίου ;

Ο έλεγχος αφορά τα βασικά πολεοδομικά μεγέθη, δηλ. κάλυψη, δόμηση, ύψος της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, που μεταβιβάζεται και όχι τα κοινόχρηστα και κοινόκτητα μέρη του κτιρίου ή του ακινήτου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα σχέδια της αδείας με αυτό που έχει εφαρμοσθεί δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους, το ίδιο και οι κοινόχρηστοι χώροι.

Εσύ ερμηνεύεις ότι μπορώ να τακτοποιήσω ένα διαμέρισμα της πολυκατοικίας χωρίς τα κοινόχρηστα του;

Μπορώ να θεωρήσω όλο το διαμέρισμα αυθαίρετο σε αυτήν την περίπτωση;

Αν ναι, εκτιμάς ότι δεν υπάγομαι στο άρθρο 26 παρ. 2 για το ότι θα πρέπει να βγεί καινούρια άδεια;

 

Επίσης διάβασα σε κάποιο Post ότι ουσιαστικά δεν μπορώ να νομιμοποιήσω/τακτοποιήσω αυθαίρετη κατασκευή

προ του 83 με το Ν512/85. Ποιά είναι η γνώμη σου;

Edited by Balc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν λες δεν έχουν καμία σχέση τα σχέδια με την πράξη εννοείς άλλη διαρρύθμιση? Το περίγραμμα έχει τηρηθεί? ¨Έχουν αλλάξει τα υδραυλικά? Θα τακτοποιήσεις το διαμέρισμα μεμονωμένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε διώροφη κατοικία με οικοδομική άδεια, στην οποία έχει αλλάξει η κάτοψη του Α ορόφου όχι όμως με πρόσθετη δόμηση αλλά με υποχώρηση 1 μέτρου πλευρικού τοίχου που θα έπρεπε να εφάπτεται στη διπλανή ιδιοκτησία,

δημιουργία μπαλκονιού (όχι όμως με δημιουργία προβόλου αφού εχει χτιστεί ο τοίχος πιο μέσα απ το όριο, εχει μικρύνει δηλαδή το σαλόνι κατα 1m x 3m) και παραθύρου στον εν λόγω τοίχο,

μπορεί να ενταχθεί στο νόμο και σε ποιά περίπτωση? στις πρόσθετες παραβάσεις με αναλυτικό προυπολογισμό?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω κι εγώ μια αντίστοιχη περίπτωση στην οποία έχω εκτός από αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση σε σχέση με τα σχέδια πολεοδομίας,΄έχω και το εξής πρόβλημα θεωρώ πιο βασικό: 2 αυτόνομα διαμερίσματα, το ένα της ιδιοκτήτριας, το άλλο της ιδιοκτήτριας και του΄συζύγου της (στον ίδιο όροφο και τα μοναδικά στον όροφο). Η ιδιοκτήτρια πέρα από τη βασική παρά΄βαση για την οποία με φώναξε (πέργκολα στο μπαλκόνι), έχει μεγαλύτερο μπαλκόνι από τα σχέδια (έτσι το αγόρασε) οπότε το βάζω και αυτό στη δήλωση, έχει πάρει και τμήμα των τετραγωνικών του δεύτερου διαμερίσματος που κατέχει με τον σύζυγό της. Συν τοις άλλοις, έχει δημιουργήσει και άνοιγμα επικοινωνίας μεταξύ των δύο διαμερισμάτων (πράγμα το οποίο απ' ό,τι διάβασα σε άλλη συζήτηση δεν με αφορά στην αυτοψία). Το θέμα είναι όμως

α) θεωρείται υπέρβαση τετραγωνικών? (στην εφορία τα δηλώνει όπως τα έχει μετατρέψει, όχι όπως τα αγόρασε)

β) Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση και στο διπλανό διαμέρισμα ή αδιαφορώ και απλά παρουσιάζω το ένα διαμέρισμα στην κάτοψη (αν και στα σχέδια ης πολεοδομίας έχει την κάτοψη όλου του ορόφου που περιλαμβάνει και τα δύο διαμερίσματα)

 

Ελπίζω να βγάζετε΄κάποια άκρη από την περιγραφή. Συγνώμη για την φλυαρία, προσπάθησα να είμαι περιεκτική αλλά δεν... :unsure: :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.