Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ρέμα είναι ιδιόκτητο ή όχι;


Recommended Posts

KOKARADI, το πιο πιθανό οι δικαιοπάροχοι να αγνοούν την πραγματική κατάσταση. Αν η διαθήκη λέει όριο δρόμο , τότε έχεις όριο δρόμο. Πιο το όριο του δρόμου - δηλ. το όριο του κοινοχρηστου στην περίπτωση σου. Δεν πρεπει να ξεχνας αυτα που περιγραφονται στο ΦΕΚ (δεν θυμαμαι αριθμ.,αλλα αναφέρεται στην προστασια της συγκοινωνίας κλπ) όπου το όριο των δρόμων είναι είται το όριο απαλ/σης + ότι αναφέρει ή το όριο απότμησης ή της επίχωσης (πρανους) -το "πόδι" κ όχι το "φρύδι" που συνήθως επιμενουν να θελουν οι ιδιοκτήτες- . Η "πιθανά χωματινη" σούδα σε τι χρησιμευει; μηπως συνεχιζε εως τον εγκυβωτισμένο αύλακα και απλά μπαζώθηκε για εχει πρόσβαση στο γήπεδο ο ιδιοκτήτης; Θα σου έλεγα να την αγνοήσεις αλλα το ότι δεν είιναι εγκυβωτισμενη δεν παυει την πιθανά ¨δημόσια¨ χρήση/χρησιμότητά της (βλ όμβρια οδού αλλα πολλες φορές κ των γηπέδων, άρδευση, ΤΟΕΒ  κλπ). Σημαντικο να δεις κ αυτο που σου ειπε ο Δημήτρης ότι το εμφανίζεις να συνεχίζει ή να "ερχεται" και από το γειτονικό οικόπεδο. Αν ο εγκυβωτισμένος αύλακας περνούσε διαγώνια στο οικόπεδο σου τι θα εκανες ; θα το θεωρούσες κατάτμηση; εχει συζητηθεί εδω το θεμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με τηλ η συμβολαιογραφος προ ολιγου και μου ειπε οτι επειδη ο αγωγος που φτανει μεχρι το οριο του οικοπεδου  ειναι σε κοινοχρηστο χωρο αρα και η σουδα ειναι "κοινοχρηστη" και  θα πρεπει να τροποποιησω το τοπογραφικο

Ως επιχειρημα αντεταξα το γεγονος οτι στην αποδοχη κληρονομιας αναφερεται ως οριο ο δρομος και οχι η σουδα  ...

Σε ποια υπηρεσια θα μπορουσα να αναζητησω πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά! Έχω ένα γήπεδο 15 στρεμμάτων από όπου διέρχεται ένα ρέμα.

Το ρέμα αυτό έχει πλάτος 0,6 με 1,5 μέτρο και βάθος από 0,30 εκ. έως 1 μέτρο. Στο χάρτη ΓΥΣ φαίνεται με διακεκκομένη γραμμή χωρίς πρανή, σαν ροή υδάτων μονο. Αυτο ισχύει και στην πράξη, δεν έχει πρανες...στην αρχή νόμιζα πως ητα γράνα!
Εχω συμβόλαιο από χρησικτησία το 1990 και τώρα γινεται μεταβίβαση.

Εχω τις παρακάτω ερωτήσεις:
1) μπορώ να το συμπεριλάβω στην ιδιοκτησία μου? Διαβασα τα παραπάνω ποστ και κατάλαβα ότι μπορώ ωστόσο, είμαι επιφυλακτικός εξαιτίας της μη παλαιότητας του συμβολαίου!
2) Μήπως μπορώ να το θεωρήσω σαν αύλακα απορροής όμβριων υδατων καθως και στο χάρτη ΓΥΣ αποτυπώνεται μόνο η ροη

https://s12.postimg.org/r7kfitqr1/rema.jpg

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

με μεταβιβαση "λογω χρησικτησιας",

εάν αυτο το γηπεδο δεν αναφερεται σε κανεναν προγενεστερο τιτλο,

 

θα εχεις χρονο δημιουργιας σημερα

αρα για το "αρτιο και οικοδομησιμο" χρειαζεσαι "προσωπο", που δεν εχεις

 

Αν υπηρχε συμβολαιο και το "ρεμα"  αναφερονταν σαν οριο, τοτε θα ειχες  "δυο"

 

[που σημαινει οτι

με δυο αγωγες χρησικτησιας

με χρονο εναρξης το  ετος 1990...

αποκτας δυο αρτια και οικοδομησιμα, κατα παρεκκλιση, με συνορο το"ρεμα"]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τα έγραψα λάθος παραπάνω. Το 1990 ε΄γινε το πρωτο συμβόλαιο χρησικτησίας από τον πατέρα. Τωρα μεταβιβάζει στον γιο το γήπεδο. Εγω έθεσα το προβληματισμό μου επειδή δεν έχω συμβόλαιο πριν του 45.

Link to comment
Share on other sites

θα πουλησεις με βαση την περιγραφη του τιτλου που εχεις ηδη

Δεν μπορει να μην ηταν ρεμα το 1990 και να εγινε σημερα...[ή το αντιθετο]

 

προσωπικα το θεωρω σαν  εποχιακο  αυλακι απορροης βροχινων υδατων,

 

[το "πριν το 1945"  γιατι το αναφερεις??]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1945 το θέτω γιατί ΄για άλλες περιπτώσεις, μου εχουν αναφέρει στην Κτηματική Υπηρεσία της περιοχής μου, πως αν έχω συμβόλαιο πριν του 45 κατοχυρώνομαι καλύτερα. Στο συμβόλαιο του 90 δεν είχε τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ σύμφωνα με το υπομνημα των τάληρων αυτό το θεωρώ αγροτική οδό, κοινώς χωραφόστρατα, πρόχειρα ή μη διανοιγμένη.

 

ypomnima.rar

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.