Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

Σε μια οικοδομικη αδεια εχω ενα διοροφο και ειναι 1 αυτοτελη κατοικια.

Στην πραγματικοτητα κατασκευαστηκε ξεχωριστη εισοδο για τον οροφο, οποτε εγιναν 2 αυτοτελης κατοικιες (με τον ιδιο ιδιοκτητη αν παιζει ρολο).

Δεν εχουν γινει συμβολαιογραφικες συστασεις οριζοντιων ιδιοκτησιων.

Εχουν και οι 2 κατοικιες διαφορες αυθαιρεσιες.

Ποσες αιτησεις κανω?

Μαλλον 2 τεινω να πιστεψω αλλα θελω τις γνωμες σας

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα 2 αιτήσεις και αν μάλιστα έχεις παράβαση σε κοινόχρηστο χώρο π.χ. ξεμπάζωμα τότε μάλλον θέλει και τρίτο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

LETOM

 

Αυτο ειναι το θεμα!

1 ή 2?

Σε τηλεφωνικη απαντηση το ΤΕΕ χωρις να ακουσουν καλα καλα την ερωτηση μου και τις λεπτομερειες, ειπαν: Ανά αυτοτελη κατοικια.

Και για να μην ξαναρωτησεις, αυτοτελη κατοικια εχουμε και χωρις συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας.

Οποτε.........μαλλον 2!!!

 

Βεβαια αυτο εντελει δεν επηρεαζει το υψος του προστιμου παρα μονο το αρχικο παραβολο που θα ειναι διπλο και γενικοτερα την ορθοτητα της διαδικασιας

Link to comment
Share on other sites

LETOM

 

Σε τηλεφωνικη απαντηση το ΤΕΕ χωρις να ακουσουν καλα καλα την ερωτηση μου και τις λεπτομερειες, ειπαν: Ανά αυτοτελη κατοικια.

Και για να μην ξαναρωτησεις, αυτοτελη κατοικια εχουμε και χωρις συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας.

Ναι αλλά στο Φύλλο Καταγραφής, στην πρώτη υποσημείωση στο κάτω μέρος, λέει "κάθε αυθαίρετη κατασκευή υπολογίζεται ξεχωριστά και το τελικό πρόστιμο είναι άθροισμα των επιμέρους ανά ιδιοκτησία"!

 

Εσύ -από ό,τι έχω καταλάβει- έχεις 2 αυτοτελείς κατοικίες αλλά μία ιδιοκτησία. Άρα κατά τη γνώμη μου πας με ένα παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις 1 αίτηση για να ρυθμίσεις τις αυθαιρεσίες της ''όλης'' ιδιοκτησίας και παράλληλα εξέτασε αν μπορείς να κάνεις αναθεώρηση της άδειας. Μετά κάνε σύσταση οριζοντίου ιδικ/σίας. Πριν κάνεις οτιδήποτε συμβουλεύσου συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και θα κάνεις μια αίτηση. Άσε τους αστοιχείωτους του ΤΕΕ να λένε ό,τι θέλουν ή εναλλακτικά, πες τους να πάνε να ξανακάτσουν στα έδρανα να μάθουν τι είναι "ακίνητο". Ο Ν. 4014 κάνει αναφορά σε ακίνητο για το συγκεκριμένο θέμα. Όχι σε "αυτοτελείς κατοικίες". Δεν υφίσταται καν ο όρος "αυτοτελής κατοικία". "Αυτοτελής ιδιοκτησία" υπάρχει μόνο η οποία συνήθως ταυτίζεται με την έννοια "ακίνητο" και ορίζεται μόνο συμβολαιογραφικά (και όχι "πολεοδομικά" ούτε με το πόσες ...κουζίνες ή λουτρά ή ορόφους έχει μια κατοικία όπως το έχουν στο μυαλό τους). Εφόσον δεν έχει σύσταση, το ακίνητό σου είναι ένα και μια αίτηση καταθέτεις.

Edited by tpanag
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα 2 αιτήσεις και αν μάλιστα έχεις παράβαση σε κοινόχρηστο χώρο π.χ. ξεμπάζωμα τότε μάλλον θέλει και τρίτο φάκελο.

 

Τον 3ο φάκελο τον εννοείς λόγω διαφοροποίησης ιδιοκτητών και συνυπογραφών που απαιτούνται ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.