Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλαιό ΓΥΣ σε ΕΓΣΑ. Πώς μπορώ να εξαρτηθώ?


Recommended Posts

Χαιρετω τους συναδελφους, εχω τα οροσημα της τοπογραφικης που οριοθετουν ενα οικοδομικο τετραγωνο σε παλαιο ΓΥΣ. Δυστυχως ομως απο τα 3 τριγονομετρικα που μου εδωσε η τοπογραφικη τα 2 δεν υπαρχουν και το τριτο ειναι στα 4,5 Km. Εχω τα τριγυρω τριγωνομετρικα της ΓΥΣ που υπαρχουν σε ΕΓΣΑ. Με ποιον τροπο μπορω να εξαρτηθω για να μετρησω ενα τεμαχιο στο οικοδομικο τετραγωνο που ανεφερα?

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για προβολή ΗΑΤΤ ή για τοπικό σύστημα του Υπουργείου Γεωργίας που μοιάζε με ΗΑΤΤ. Γιατί η αντιμετώπιση είναι εντελώς διαφορετική. Σε οποιαδήποτε περίπτωση μη μπλέξεις με το ΕΓΣΑ '87.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 6' είναι μικρό ΗΑΤΤ του Υπ. Γεωργίας. Το ερώτημα είναι αν είναι παλιό Bessel ή νέο.

Αν είναι νέο κάτι μπορεί να γίνει με μετασχηματισμούς από μικρό φύλλο σε μεγάλο και σε ΕΓΣΑ. Αν είναι παλιό Bessel ουσιαστικά δεν υπάρχει αξιόπιστος μετασχηματισμός

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρο ΗΑΤΤ με κεντρο L=41 03' m=0 33' Κρηνιδες

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.