Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός πτώσης τάσης


tantonakis

Recommended Posts

Όταν θέλω να υπολογίσω την πτώση τάσης μιας γραμμής θα πρέπει να ξέρω το συνολικό μήκος της γραμμής.Το μήκος αυτό υπολογίζεται από τον πίνακα έως τον πιο απομακρυσμένο καταναλωτή ή προσθέτω και όλα τα μηκη των διακλαδώσεων??

Link to comment
Share on other sites

Αν η γραμμή έχει διακλαδώσεις, υπολογίζεται η πτώση τάσης σε κάθε τμήμα του "κορμού" της γραμμής, μέχρι το δυσμενέστερο σημείο. Οι επιμέρους πτώσεις τάσης,που υπολογίζονται με βάση την ένταση κάθε τμήματος, αθροίζονται για να προκύψει η συνολική.

 

Αν το δυσμενέστερο σημείο δεν είναι ευδιάκριτο, και υπάρχουν 1,2,3 κοκ πιθανά δυσμενέστερα σημεία, θα χρειαστεί να υπολογίσεις την πτώση τάσης μέχρι αυτά τα σημεία, οπότε θα προκύψει το δυσμενέστερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν η γραμμή έχει διακλαδώσεις, υπολογίζεται η πτώση τάσης σε κάθε τμήμα του "κορμού" της γραμμής, μέχρι το δυσμενέστερο σημείο. Οι επιμέρους πτώσεις τάσης,που υπολογίζονται με βάση την ένταση κάθε τμήματος, αθροίζονται για να προκύψει η συνολική.

 

Αν το δυσμενέστερο σημείο δεν είναι ευδιάκριτο, και υπάρχουν 1,2,3 κοκ πιθανά δυσμενέστερα σημεία, θα χρειαστεί να υπολογίσεις την πτώση τάσης μέχρι αυτά τα σημεία, οπότε θα προκύψει το δυσμενέστερο.

 

αφού η ένταση κάθε τμήματος είναι η ίδια τότε δεν μπορώ να αθροίσω τά μήκη όλων των διακλαδώσεων και να βρώ την συνολική πτώση τάσης από τον τύπο

2*p(ειδική αντίσταση)*λ(συνολικό μήκος)*Ι(ένταση ρεύματος γραμμής)/S(διατομή)????

Link to comment
Share on other sites

αφού η ένταση κάθε τμήματος είναι η ίδια τότε δεν μπορώ να αθροίσω τά μήκη όλων των διακλαδώσεων και να βρώ την συνολική πτώση τάσης από τον τύπο

2*p(ειδική αντίσταση)*λ(συνολικό μήκος)*Ι(ένταση ρεύματος γραμμής)/S(διατομή)????

 

Πρέπει για κάθε διακλάδωση να κάνει τον υπολογισμό, αλλιώς θα λάβεις λανθασμένα αποτελέσματα... Κάθε διακλάδωση μπορεί να έχει ξεχωριστή πτώση τάσης σε σχέση με το μήκος, τη διατομή κτλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αφού η ένταση κάθε τμήματος είναι η ίδια .........

 

Πως είναι η ίδια, αφού μετά από κάθε διακλάδωση υπάρχει μείωση του ρεύματος (ξεκινώντας από τα ανάντι και κατεβαίνοντας...). Έχεις λάβει υπόψη σου τα φορτία των διακλαδώσεων όπως σου λένε οι συνάδελφοι ?

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι η ίδια, αφού μετά από κάθε διακλάδωση υπάρχει μείωση του ρεύματος (ξεκινώντας από τα ανάντι και κατεβαίνοντας...). Έχεις λάβει υπόψη σου τα φορτία των διακλαδώσεων όπως σου λένε οι συνάδελφοι ?

 

μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε πόση είναι η πτώση τάσης στο κύκλωμα που επισυνάπτω?post-39402-131887256576_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλω να υπολογίσω την πτώση τάσης μιας γραμμής θα πρέπει να ξέρω το συνολικό μήκος της γραμμής.Το μήκος αυτό υπολογίζεται από τον πίνακα έως τον πιο απομακρυσμένο καταναλωτή ή προσθέτω και όλα τα μηκη των διακλαδώσεων??

 

Μπορείς να γίνεις πιό σαφής γιατί από το σχέδιο προκύπτει αμέσως το συν. μήκος, τι ακριβώς ζητείται ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις πιό σαφής γιατί από το σχέδιο προκύπτει αμέσως το συν. μήκος, τι ακριβώς ζητείται ?

 

πες μου πόσο είναι το συνολικό μήκος και θα μου λυθεί η απορία

Link to comment
Share on other sites

23m έχει ο καταναλωτής με τα 100W και 20m αυτός με τα 200W (αυτό δεν σημαίνει ότι αυτός με τα 23 είναι ο δυσμενέστερος κλάδος).

Link to comment
Share on other sites

23m έχει ο καταναλωτής με τα 100W και 20m αυτός με τα 200W (αυτό δεν σημαίνει ότι αυτός με τα 23 είναι ο δυσμενέστερος κλάδος).

 

Αρα η πτώση τάσης της γραμμής θα είναι η πτώση τάσης του δυσμενέστερου κλάδου δηλαδή.Αν ο δυσμενέστερος κλάδος είναι ο 100w τότε έχω πτώση τάσης

2*p(0,017)*λ(23m)*I(0,5A)/S(1,5mm2)

Aν ο δυσμενέστερος είναι ο 200w τότε έχω 2*0,017*20*1/1,5.Σωστά τα λέω φίλε μου???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.