Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

Σου είπαν που υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός μεταξύ σοφίτας και ορόφου;

 

Σοφίτα θεωρείται μέχρι 1,90 μ ύψος (σύμφωνα με τους δικηγόρους του ΤΕΕ)! Από εκεί και πάνω λέει ότι θεωρείται όροφος και ο υπολογισμός γίνεται με ένα "μέσο ύψος" :shock: !!! Τώρα πως λαμβάνεται υπόψιν αυτό το "μέσο ύψος" .... λέει είναι στην κρίση του μηχανικού :shock: :shock: :shock: .... και εκεί έγινε ο μεγάλος ξεσηκωμός απο όσους ήταν στην αίθουσα. Όροφος θεωρείται "λέει" πάνω από 1,90 μ π.χ. 2,80 μ "απλά έχουμε κεραμίδια από πάνω" :shock: !!!

Δηλ με λίγα λόγια χτες κατήργησαν τον ορισμό της σοφίτας "χώρος κάτω από στέγη"!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ευτυχώς που υπάρχου και κάποιοι να μας κάνουν να γελάμε. :)

Από την άλλη πρέπει να κλαίμε γιατί αυτοί οι κάποιοι είναι αυτοί που μας διοικούνε :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Καμία ιδέα για το ποιοι χώροι λογίζονται ως σοφίτες, τελικά?

Εννοώ ποιες είναι οι προδιαγραφές τους σε ο,τι αφορά το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα σε όλους (νέα στη παρέα....)

σε ανάλογη περιπτωση με χώρο κατοικήσιμο κάτω από στέγη εγω υπολογίζω σαν κύριο χώρο ότι έχει ύψος πάνω από 2.4 και βοηθητικό χώρο με μειωτικό συντελεστή 0.5 ότι έχει ύψος κάτω από 2.4. Θεωρώ οτι είναι το πιο δίκαιο και το πιο λογικό(για να μην αδικήσουμε και τα μαντρια....)

 

όσον αφορά την υπέρβαση ύψους την εξετάζουμε με βάση τα επιτρεπόμενα της οικοδομικής άδειας και όχι το μέγιστο ύψος της περιοχής. αρα αν ένα κτίριο έχει πάρει οικοδομική άδεια σαν χαμηλό κτίριο (8.5 μ) το μέγιστο ύψος του είναι το 8.5 και όχι της περιοχής γιατι σε αυτή την περίπτωση έχει εκμεταλλευθεί το χαμηλό ύψος για να πάρει όρους δόμησης(κάλυψη, πλαινές αποστάσεις κ.λ.π.) Συμφωνείτε με τον συλλογισμό μου?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα σε όλους (νέα στη παρέα....)

σε ανάλογη περιπτωση με χώρο κατοικήσιμο κάτω από στέγη εγω υπολογίζω σαν κύριο χώρο ότι έχει ύψος πάνω από 2.4 και βοηθητικό χώρο με μειωτικό συντελεστή 0.5 ότι έχει ύψος κάτω από 2.4. Θεωρώ οτι είναι το πιο δίκαιο και το πιο λογικό(για να μην αδικήσουμε και τα μαντρια....)

 

όσον αφορά την υπέρβαση ύψους την εξετάζουμε με βάση τα επιτρεπόμενα της οικοδομικής άδειας και όχι το μέγιστο ύψος της περιοχής. αρα αν ένα κτίριο έχει πάρει οικοδομική άδεια σαν χαμηλό κτίριο (8.5 μ) το μέγιστο ύψος του είναι το 8.5 και όχι της περιοχής γιατι σε αυτή την περίπτωση έχει εκμεταλλευθεί το χαμηλό ύψος για να πάρει όρους δόμησης(κάλυψη, πλαινές αποστάσεις κ.λ.π.) Συμφωνείτε με τον συλλογισμό μου?

To 2,4 προκύπτει από κάπου?Εννοώ από κάτι επίσημο. Γιατί η όλη συζήτηση είναι από ποιο ύψος και μέτα λογίζεται ως όροφος και όχι ως σοφίτα και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι επίσημο ακόμα. Σαν συλλογισμός συμφωνώ ότι θα μπορούσε να πηγαίνει και έτσι.

Για το μέγιστο 'ύψος νομίζω ότι έχει ξεκαθαριστέι ότι είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να δώσω έναν ορισμό, έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ.

Αν το ύψος σε όλη την επιφάνεια της κάλυψης είναι μεγαλύτερο από 2.20μ τότε δεν είναι σοφίτα αλλά όροφος.

Αν δεν ισχύει το προηγούμενο, τότε είναι σοφίτα.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτουν όλοι αυτοί οι ορισμοί βρε παιδιά?

Ορισμός δεν υπάρχει, πάει και τέλειωσε! Και για να το πάω και ένα βήμα παρακάτω δεν θα βγάλουν ορισμό, γιατί αν ήθελαν θα το είχαν κάνει ήδη.

Αν βγάλουν ορισμό, αμέσως ανοίγει ο δρόμος για να κατασκευάζονται νόμιμες σοφίτες που επίσης αν το ήθελαν θα το είχαν κάνει χρόνια τώρα.

 

Και εμένα θα μου άρεσε να μου πουν τι είναι σοφίτα αλλά δεν το λένε. Αντίθετα σε βάζουν να μετρήσεις ένα χώρο ύψους ακόμα και κάτω του 2.20μ που ορθά απαγορεύεται να είναι βατός απ' τον κτιριοδομικό. Το πράγμα έχει ξεφύγει απ' την ιδέα της ασφάλεια και λειτουργικότητας των κατασκευών.

Πηγαίνεις τακτοποιείς ένα αυθαίρετο και δεν κοιτάς τι θα γίνει αν για παράδειγμα πιάσει μια φωτιά!.......

 

Καθένας λοιπόν κάνει κατά την κρίση του.

Αυτοί οι δικηγόρο-μηχανικοί του τεε που τρώνε απ' την δική μας πλάτη χρειάζονται πολλες κλωτσίες!

Edited by arxrts
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν υπάρχει ορισμός "σοφίτα"

Προσπάθησα να εξηγήσω (?) αυτό που είπαν στον συνάδελφο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ να ρωτήσω τι είναι "πατάρι" ?????????

 

Το έχω ξαναρωτήσει βέβαια αλλά όσο υπάρχει ορισμός για τη σοφίτα, άλλο τόσο υπάρχει και για το πατάρι..... 8-) 8)

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε 100τμ σοφιτα (με οποιον ορισμο κι αν αυτη αποκτησει στο μελλον). Σε σεμιναριο στην Κομοτηνη μας ειπαν οτι δηλώνουμε μονο το ωφελιμο εμβαδόν της σοφιτας, δηλαδη αυτο που βρισκεται πανω απο ενα συγκεκριμενο υψος (κατ'εκτιμηση) πχ 2,20. Υποθέτοντας οτι απο τα 100τμ, τα 20 μονο ειναι υψους 2,20+, εκτιμάτε οτι στη δηλωση της σοφιτας θα έπρεπε να δηλωθουν υποψιν μονο τα 20τμ ή όλα (και τα 100)?

 

Επίσης, αν απο τα 100τμ της στεγης, πρακτικα υπερβαση υψους πρακτικα εχουν μονο τα 10τ.μ (περιοχη κοντα στην κορυφη της στεγης) μηπως πρεπει με καποιο τροπο (με αναλυτικο?) να δηλωθουν σαν υπερβαση υψους μονο τα 10 ή ΚΑΙ τα 100?

 

Κόλαση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.