Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

Σε παρόμοια περίπτωση οικοδομικής άδειας μου μέτρησαν τον χώρο το ύψος του οποίου υπερέβαινε τα 2,00 μέτρα με το αιτιολογικό που παρέθεσα πιο πάνω. Όπως και να το κάνουμε είναι περίεργη περίπτωση από άποψη νομοθεσίας...

Link to comment
Share on other sites

Και ας ήταν βατός ο χώρος; Θυμάμαι με έβαλαν να το δείξω μη βατό για να μην μετρήσει. .....

 

edit.

of topic ON

cna, εσύ είσαι στο avatar γιατί με θυμίζεις ένα φιλαράκι που έχω πολλά χρόνια να δω... αλλά δεν είναι από Άργος..

of topic OFF

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να προσμετρούνται όλα τα προσβάσιμα (έστω και σκυμμένος) μ2 χρησιμοποιώντας τον συντ ΒΧ (ο οποίος ουσιαστικά υπολογίζει τα μισά ως "κανονικά"). Είναι ένα good deal...!

Για το ύψος: συμφωνώ με τον Ιάσονα ότι η συνολική εικόνα της "σοφίτας" είναι που θα καθορίσει τον χαρακτηρισμό ως ΒΧ. Πιστεύω όμως ότι μία μέση τιμή ύψους κάτω από 2,4 (πχ 1,8 - 3,0μ) μπορεί να αποτελεί έναν μπούσουλα για το χαρακτηρισμό...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

@Faethon11: τώρα που το λες κι εμένα με έβαλαν να το δείξω "κλειστό". Offtopic: εγώ είμαι στη φωτό αλλά σκέψου ότι είναι πειραγμένη στο Photoshop. :)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πως τους έλεγα ότι αν πάει μεχρι την άκρη, τότε το μέσο ύψος (ΟΓΚΟΣ/ΕΜΒΑΔΟ) πέφτει κάτω από το απαιτούμενο για ΒΧ αλλά αυτοί εκεί..... Τέλος πάντων....

 

Of topic on

ΕΣΣΟ 91ΣΤ;

of topic off

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας, επειδη δεν έτυχε να ασχοληθώ μέχρι στιγμής καθόλου με σοφίτες θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποια θέματα.

 

Σε οικοδομή με άδεια του '80, βγήκε καινούργια άδεια για προσθήκη ορόφου και στέγης το '95 περίπου.

Στο τοπογραφικό διάγραμμα αναφέρει ύψος κτιρίου 6.70<7.50 μ. Τα 7.50 μ είναι προφανώς το μέγιστο επιτεπόμενο ύψος κτιρίου σωστά?

Στο σχέδιο των τομών φαίνεται και το ύψος της στέγης το οποίο είναι 1.70 οπότε φθάνουμε στα 8.40.

Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής πως μπορώ να το ξέρω? από την πολεοδομία?

 

Σε ότι αφορά τη σοφίτα τώρα, αυτή μέσω μιας εσωτερικής σκάλας επικοινωνεί με τον κάτω όροφο. Πρόκειται για έναν ενιαίο χώρο με ένα ξεχωριστό φυσικά μπάνιο και ένα μπαλκόνι. Το μέγιστο της στεγης δεν είναι 1.70 αλλα περίπου 2.10 ενώ σε σημεία όπου υπάρχουν μεγάλα παράθυρα για φυσικό φωτισμό είναι περίπου 2.30.

Έχω μπερδευτεί πολύ με τα ύψη βασικά γι αυτό θα ρωτήσω το έξης:

Αρχικά και μόνο το γεγονός ότι είναι παραπάνω από 1.70 που αναφέρει η άδεια δεν είναι αρκετό για να υπαχθεί στον 4014 σε συνδυασμό και με την κατασκευή μπαλκονιού???Το γεγονός ότι έχει φτιάξει και ξεχωριστό μπάνιο?

Πρέπει να κοιτάξω στο φυλλο καταγραφής την υπέρβαση ύψους, όσον αφορά την υπέρβαση δόμησης? Ο κάτω όροφος είναι περίπου 130 τ.μ. και η σοφίτα περίπου 80 τ.μ.

Πρέπει να τα αθροίσω για να δω πόσα βγαίνουν συνολικά σε σχέση με τον σ.δ.?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο ύψος από την πολεοδομία.

 

Η επιφάνεια της σοφίτας πρέπει να δηλωθεί ως ΥΔ ΒΧ (συντΥΔ για 80μ2 σοφίτας/ ΣΔ*Εοικοπ). Εάν η κατασκευή έχει συνολικά ξεπεράσει τα 8,40 χρειάζεται και την αντίστοιχη ΥΥ. Για το μπαλκόνι 1λοιπή παράβαση ή ΥΔΒΧ ανάλογα τι συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.