Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τμήμα κοινόχρηστου χώρου και 3843


Inzaghi

Recommended Posts

Καλημέρα

Έχω μια ιδιόρυθμη περιπτωση και θα ηθελα τα φωτα σας.

Προκειται για συνεργατη μου ο οποιος αγορασε σπιτι προ μηνων με σκοπο ανακαινιση και μεταπωληση, προ εκδοσης 4014 οπου δεν απαιτουνταν βεβαιωση νομιμοτητας και τωρα που βρεθηκε αγοραστης βρεθηκαν και αυθαιρεσιες,

Εκτος απο μια αλλαγη διαρρυθμισης με ενα δωματιο του εν λογω σπιτιου να πηγαινει στο διπλα διαμερισμα και να παιρνει ενα αλλο απο ενα αλλο παραδιπλανο διαμερισμα, εχει "φαει" και 1,2τ.μ. κοινοχρηστου χωρου στο διαδρομο του οροφου. Αλλαγη η οποια ειναι κοινη σε ολους τους οροφους...

 

Εγω τον ενημερωσα οτι αυτη η αλλαγη στον κοινοχρηστο χωρο δεν περναει με 3843 αλλα συμβουλευτηκε και μια ακομα συναδελφο μας η οποια και τον προετρεψε να υποβαλει φακελο και μαλιστα βιαστικα γιατι η προθεσμια εληγε σημερα (προφανως και δεν ενημερωθηκε για την παραταση) και ετσι συνελλεξε ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα και τα εστειλε ταχυδρομικως στην κεντρικη πολεοδομια Θεσσαλονικης...

Προφανως και ο φακελος δεν περιειχε συναινεση απο τους λοιπους ιδιοκτητες...

 

Τι γινεται στην προκειμενη περιπτωση λοιπον?

 

Ο φακελος θα επιστραφει πισω απο την πολεοδομια οταν γινει ο προελεγχος? Θα ζητηθουν περαιτερω δικαιολογητικα υπαγωγης στο νομο η απλως θα απορριφθει?

 

Και στην υποθετικη περιπτωση που ο υπαλληλος της Πολεοδομιας υπογραψει κανονικα, μη παρατηρωντας σωστα το σχεδιο λογου χαρη, θα ειναι κατοχυρωμενος ο ιδιοκτητης οτι ρυθμισε αυτην την αυθαιρεσια και κατ επεκταση εγω για να εκδωσω βεβαιωση νομιμοτητας (εφοσον τακτοποιηθει με ΕΕΜΚ και η διαρρυθμιση με τα δωματια ασφαλως) η οχι....?

 

Δεν ξερω τι να τον πω τον πελατη ρε γμτ, εκτος απο το οτι εκανε βλακεια και ξοδεψε 650€ για να υπαχθει σε ενα νομο που στην ουσια δεν πληρουσε τις προδιαγραφες για να το κανει...

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχη περίπτωση έχω κι εγώ. Σε κατάστημα με ο.α. 1976 έχω να τακτοποιήσω με 3843 το υπόλοιπο παταριού ( στην άδεια φαίνεται το 1/2). Τόσο στο κατάστημα που έχω αναλάβει, όσο και στο διπλανό οι ιδιοκτήτες, εκ κατασκευής προσάρτησαν από μισό ο καθένας και το κενό χώρο που υπήρχε πάνω από την είσοδο της οικοδομής, των υδρομέτρων και των μετρητών της ΔΕΗ. Τί γίνεται με το χώρο αυτό; Σε περίπτωση εμπλοκής με τους συνιδιοκτήτες πως προχωρώ;

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση το συμπεριέλαβα στον 4014. (Στην πολεοδ. Θεσσαλονίκης μου είχαν πει ότι δεν εντάσσεται στον 3843). Ωστόσο δεν γνωρίζω τιποτα περί συναίνεσης.

Link to comment
Share on other sites

Και τι υπερβαση δομησης εβαλες? Ποσοστο αυξησης της δομησης του διαμερισματος σου?

 

Προφανως και δεν υφισταται καμια αλλη παραβαση απο τις λοιπες κατηγοριες....

 

Θα πρεπει να κανεις νεα κατοψη... Τομη? Τοπογραφικο? Προφανως και αυτο της αδειας ειναι παλιο, ανευ συντεταγμενων...

 

Απο αμοιβη τι ζητησες?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα το φάκελο από πολ. Θεσ/νίκης. Ο υπάλληλος μου είπε ότι το ιδιοκτησιακό για τον 3843/10 δεν τους αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ πιστεύω ότι το ιδιοκτησιακό δεν αφορά τον 3843/10. Τώρα όσον αφορά στη βεβαίωση του 4014/11, αν κάποιος γνωρίζει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα το φάκελο από πολ. Θεσ/νίκης. Ο υπάλληλος μου είπε ότι το ιδιοκτησιακό για τον 3843/10 δεν τους αφορά.

 

Το ίδιο μου έχει πει και η Αθήνα, αλλά Αιγάλεω και Μαρκόπουλο που μου έτυχε, ζητούν συναίνεση είτε με υπευθ. δηλώσεις είτε με απόφαση Γεν. Συνέλ. της Πολυκατοικίας (που απαιτεί εν γένει 1000%ο)

 

Kαι εγώ πιστεύω ότι το ιδιοκτησιακό δεν αφορά τον 3843/10...

 

Στην εγκύκλιο 5 (03/05/2010) παρ 2 αναφέρει ότι σε συγκυριότητα χρειάζεται συνυπογραφή όλων των συνιδιοκτητών.

 

...Και στην υποθετικη περιπτωση που ο υπαλληλος της Πολεοδομιας υπογραψει κανονικα, μη παρατηρωντας σωστα το σχεδιο λογου χαρη, θα ειναι κατοχυρωμενος ο ιδιοκτητης οτι ρυθμισε αυτην την αυθαιρεσια και κατ επεκταση εγω για να εκδωσω βεβαιωση νομιμοτητας (εφοσον τακτοποιηθει με ΕΕΜΚ και η διαρρυθμιση με τα δωματια ασφαλως) η οχι....?

 

Πιστεύω ότι για τη χορήγηση της βεβαίωσης δεν υπάρχει πρόβλημα. Εσύ για να βεβαιώσεις το χώρο πρέπει να ελέγξεις την ύπαρξη βεβαίωσης ρύθμισης, άντε και το σχέδιο απ' το φάκελο για να είσαι σίγουρος ποιοι χώροι ρυθμίστηκαν, όχι την πληρότητα του φακέλου. Γι' αυτό είναι υπεύθυνοι ο πολεοδόμος και ο ρυθμιστής μηχανικός.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.