Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στο κόκκινο ΤΣΜΕΔΕ και Τράπεζα Αττικής από το κούρεμα


Megapad

Recommended Posts

http://technews-gree.../07/112012.html

 

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ ελευθέρων επαγγελματιών από 1/1/2012

 

 

Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012−2015 είναι ο τίτλος του νόμου 3986, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 152 Α΄/1-7-2011 και σύμφωνα με τον οποίο προβλέπεται αύξηση των εισφορών που καταβάλλουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες που υπάγονται στην ασφάλιση του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α.).Untitled-1.jpg

post-1685-0-28335700-1321257195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το να προσδοκά το ΤΣΜΕΔΕ να εισπράξει τέτοια αστρονομικά ποσά σε μια περίοδο που δεν υπάρχει ουσιαστικά έργο, αδυνατώ να κατανοήσω το στόχο του.Ποιός μηχανικός αυτή τη στιγμή είναι σε θέση να καταβάλει για εισφορές 6.000-7.000 ευρώ ετησίως, όταν δεν πατάει πελάτης στο γραφείο του;

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα είναι το ποσό των αυξήσεων στις εισφορές , αλλά το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ είναι να μην μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο ΠΑΥΣΗ πληρωμής όταν είσαι άνεργος το οποίο αποδεικνύεται άμεσα με την προσκόμιση του μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών . ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

Link to comment
Share on other sites

πως θα πληρώσουν οι νέοι μηχανικοί αυτές τις εισφορές?ειμαστε με τα καλα μας????????420 ευρώ το μηνα,ούτε ο βασικος μισθος δεν φτάνει να τα καλύψει..σε λιγο ο βασικός μισθός θα πέσει κάτω και απο την μηνιαία εισφορά του τσμεδε..!απορώ αυτα τα λεφτα που ζητανε με τι λογική έχουν υπολογιστει,,να πω ότι ειχαμε κ παροχες.!εδω ούτε φαρμακα πλέον δεν καλυπτουν.Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!

Αυτο που μου κάνει εντυπωση πάντως ειναι οτι δεν βλέπω κ κανεναν να διαμαρτυρεται!Μόνο εγω αδυνατώ να πλήρωσω??τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου κάνει εντυπωση πάντως ειναι οτι δεν βλέπω κ κανεναν να διαμαρτυρεται!Μόνο εγω αδυνατώ να πλήρωσω??τι να πω..

 

Ασχολούνται όλοι με τα αυθαίρετα , ήταν το δόλωμα που μας πέταξαν και εμείς φυσικά τσιμπήσαμε , αλλά μετά θα είναι πιο δύσκολο να αντιδράσουμε μετά την 01/01 που θα έχει ξεκινήσει η εφαρμογή του νόμου .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εχθρός δεν είναι οι 45ριδες (είμαι μικρότερος) είναι η νεοφιλελεύθερη πολιτική των ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ-Δημοκρατική Συμμαχία και όλων των δεξιών πολιτικών.

δεν είναι εχθρός .... όμως δεν τους αφορούσε και ΑΔΙΑΦΟΡΙΣΑΝ όπως γίνεται συχνά στον κλάδο μας ....

 

και φυικά δεν το αποφασισαν οι σημερινοί 45αριδες αλλά οι σημερινόι 60++ που τόσα χρόνια ψηφιζαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ κλπ και γενικώς ΒΟΛΕΜΑ

τα έκαναν σ@@ΤΑ και σήμερα με την κρίση παιρνουν σύνταξη 2000 ευρώ

και εμείς οι λοιποί ψαχνόμαστε να πληρώσουμε το ΤΣΜΕΔΕ

 

 

αυτοί (οι σημερινόι 60++) που πχ που τόσα χρόνια τα σκάγαν στις Πολεοδομίες και σε άλλους καραγιόζηδες από κλητήρες μεχρι πολιτικούς

και σήμερα υπάρχουν πολεοδομίες που για να σου βρουν τον φακελλο θέλουν και μίζα @#@$@#

 

για αυτους μιλώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Νομίζω πως πρέπει να ηρεμησετε λίγο, εσείς τα νεουδια!

Καταρχήν γιατί εκεί πατάει το διαίρει και βασίλευε.

 

Δεύτερον, οι νέες εισφορές αν εφαρμοσθούν είναι απλά εξοντωτικές.

 

Τρίτον και σημαντικοτερο. Ξέρετε πόσο πληρώνει σήμερα ένας ασφαλισμενος του ΤΕΒΕ? δεν πληρώνει 650€ ούτε στην τελευταία κλίμακα βέβαια, αλλα κατα μέσο όρο πληρώνει 300-400 €. Το μήνα. Όχι απο 1/1, εδώ και πολλά χρόνια. Και δεν έχει ούτε ημιυπαιθριους, ούτε αυθαίρετα, ούτε άδειες που κάνουν 10κ η μια, ούτε τοπογραφικα και αποτυπωσεις με διχιλιαρα, ούτε φωτοβολταϊκά κτλ κτλ.

Και το βασικότερο, ούτε 2000€ σύνταξη. Σήμερα, αύριο δεν ξέρουμε τι γινεται.

Αντί λοιπόν να γκρινιαζετε, κοιταξτε λίγο γύρω σας, οι υπόλοιποι βγάζουν τα μισά και πληρώνουν τα δίπλα.

Όσον αφορά στη διοίκηση του ΤΕΕ, εσείς το εκλεξατε αυτο το σπιρτο, εσάς θα κάψει φαντάζομαι.

 

Και για να μην αρχισετε και φωναζετε με το καλαμπουρι στην αρχή, νεουδι είμαι κι εγω. Αλλα βλέπω και τα ανθρωπακια κάθε μέρα που παλεύουν να πληρώσουν, που ψάχνουν απο δω κι απο κει να βρουν κανά ενσημο γιατί θα κοπεί η περίθαλψη τους και τρελαινομαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλά η Τράπεζα Αττικής δανείζει ΠΑΣΟΚ και ΝΔ (αφού φάγαν πόρτα από Αγροτική γιατί δεν έχει λεφτά και την έπεσαν εκεί που λεφτά υπάρχουν) από τα δικά μας λεφτά. Μάλιστα τους δανείζει με τα εκλογικά ποσοστά του ΄09. Υπάρχουν ευθύνες; Δέστε εδώ http://www.inews.gr/115/i-kratiki-trapeza-attikis-dinei-3-ek-evro-daneia-se--pasok-kai-nea-dimokratia.htm

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στη διοίκηση του ΤΕΕ, εσείς το εκλεξατε αυτο το σπιρτο, εσάς θα κάψει φαντάζομαι.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αποστασιοποιεισαι;;; λες και δεν σε αφορά!

Θα καθόμαστε να κοιτάμε, και να παρηγοριόμαστε με το 'δόξα το θέο υπάρχουν και χειρότερα';

Αυτή η τακτική του κλάδου μας (και της κοινωνίας μας) : "Δε με αφορά - δε με νοιάζει!" μας έφερε μεχρι εδώ!!!!

 

Καταρχήν γιατί εκεί πατάει το διαίρει και βασίλευε.

Για να γυρίσω πίσω σε αυτό,

όλοι μαζί να πιέσουμε για το θέμα των εισφορών διότι σε συνδυασμό με τις φορολογικές μεταρρυθμίσεις που μας ετοιμάζουν (τεκμραρτο εισόδημα -κοντός ψαλμός αλληλούια-) θα αφανιστούμε!

 

Ειμαι της άποψης να βάλουμε τις φωνές πριν είναι αργά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.