Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειχα ρωτησει σε περιφερειακο τεε (στη Λαρισα) και μου ειπαν οτι "δεν ξερουμε τι κανετε εσεις στην Αθηνα , αλλα εδω η αμοιβη ειναι ή 1% επι της αντικειμενικης ή οχι κατω απο 1000λ δηλαδη περιπου 235e."Εγω μολις πριν απο λιγο εδωσα 2 βεβαιωσεις με την ελαχιστη αμοιβη (κολλητη φιλη γαρ!!) .Εκοψα απυ και that's all.Πριν απο λιγο ειδα αυτο στο συστημα του ΤΕΕ.Τι στο καλο θα γινει ? θα εχουμε καμια επιπτωση?Ας βγουν τα πουν τελικα τι μελει γενεσθαι ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν λέει για αμοιβή όμως. Λέει πως θα βγει η βεβαίωση...

Αν βγαίνει από εκεί η βεβαίωση τότε πρέπει από εκεί να την εκδίδουμε, αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι... εάν η βεβαίωση που έδωσες γίνει δεκτή από συμβολαιογράφο και υποθηκοφύλακα, τότε δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον , εγω μολις περασα στο συστημα , την μια βεβαιωση.Εβαλα συμφωνηθεισα αμοιβη τα 235 ε και μετα την υποβολη μου εβγαλε να τσεκαρω σε ποια απο ττις δυο περιπτωσεις βεβαιωσης ανηκει το ακινητο.Στο τελος μου εβγαλε ενα ηλεκτρονικο κλειδι. Τελικα εκτυπωσα και την βεβαιωση.Το θεμα ειναι θα καταθεσω τεε και τσμεδε και που ?

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Δήλωσες τον αριθμό έργου απο το σύστημα αμοιβών; Ή μόνο τη συμφωνηθείσα έβαλες;

Γιατί αν το σύστημα προχωράει χωρίς να ζητάει τον αριθμό του υπολογισμού αμοιβών αλλα μόνο τη συμφωνηθείσα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν δηλωσα αριθμο εργου .Μονο την συμφωνηθεισα αμοιβη και δεν υπηρξε προβλημα , βγηκε η δηλωση.Δεν μπηκα καθολου στο συστημα των αμοιβων.Μηπως τελικα θα κοβουμε μονο την απυ με το αντιστοιχο φπα και δεν θα εμπλεκεται τεε και τσμεδε για κρατησεις και ολο αυτο γινεται για να "καταστούν διαφανείς οι πράξεις και να ελέγχεται η φερεγγυότητα τους και οι ευθύνες των μηχανικών."οπως λεει και η ανακοινωση του υπεκα στις 5/10?

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Άρα όπως όλα δείχνουν δεν υπάρχει απαίτηση για αριθμό έργου απο το σύστημα αμοιβών τουλάχιστον για τις βεβαιώσεις. Μένει να δούμε αν γίνεται το ίδιο και με τις δηλώσεις.

 

Με τη λογική αυτή και 10Ε να βάλεις συμφωνηθείσα (χωρις υπολογισμό νόμιμης) δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αρα μήπως τόσες μέρες συζητάμε τσάμπα;

Edited by ge_liakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.