Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Εγω νομιζω οτι με την ελαχιστη 1000λ δεν μπορει να σου πει τιποτε το ΤΕΕ και θεμα να προκυψει.Θα προσπαθησω λεω... να μιλησω με τεε αυριο , για το αν θα υπαρχουν κρατησεις για τις βεβαιωσεις.Παντως ετσι οπως το βλεπω ΕΤΕ και κωδικοι δεν εμπλεκονται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προκυπτει ενα ακομα λεπτο ζητημα, κατ εμε, με τις ηλεκτρονικες βεβαιωσεις αυτου του τυπου...

 

Προσωπικα σε καθε βεβαιωση που χορηγω, τροποποιω το λεκτικο με τετοιο τροπο ουτως ωστε να ειμαι κατοχυρωμενος εγω, γραφοντας και δικα μου πραγματακια (πχ δηλωνω οτι ουδεμια ευθυνη φερω για οποιαδηποτε τροποποιηση αυθαιρετη η μη γινει μετα την ημερομηνια αυτοψιας), επισυναπτοντας και φωτογραφιες που αποδεικνυουν την πραγματικη τωρινη κατασταση, με συνυπογραφη απο αγοραστη και πωλητη, αποδεχομενοι την υπαρχουσα κατασταση ως αληθινη...

 

Ολα αυτα πλεον δε θα μπορεσω να τα τοποθετησω στη βεβαιωση και θα πρεπει να τα κανω υπο μορφη ιδιωτικου συμφωνητικου και μονο, με αμφισβητουμενη νομικη ισχυ....

 

Ενω στην τελευταια μου περιπτωση βεβαιωσης, τη χορηγω επειτα απο απωλεια φακελου και μερικη ανασυσταση μετα απο αποτυπωση οροφου...

Αυτο θελω να γραφεται στη βεβαιωση, κατι που με τυην ηλεκτρονικη βεβαιωση δε θα συμβει...

 

Δεν ξερω, ειμαι ακομα λιγο επιφυλακτικος... Ας γραψουν συναδελφοι που χρησιμοποιησαν το συστημα τις εντυπωσεις τους και το αν χρειαζεται νομιμη αμοιβη απο το συστημα αμοιβων, κρατησεις κλπ και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα κανουμε γεωγραφικο εντοπισμο ενος αγροτεμαχιου που θελει βεβαιωση , αντε στα οικοπεδα εχει δορμους τετραγωνα κτλ και το εντοπιζουμε στα αγροτεμαχια τι κανουμε....Αν γνωριζει κανεις ας μου πει και εμενα γιατι εχω χαθει...

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα κανουμε γεωγραφικο εντοπισμο ενος αγροτεμαχιου που θελει βεβαιωση , αντε στα οικοπεδα εχει δορμους τετραγωνα κτλ και το εντοπιζουμε στα αγροτεμαχια τι κανουμε....Αν γνωριζει κανεις ας μου πει και εμενα γιατι εχω χαθει...

 

Εγώ χρησιμοποιώ το GPS του κινητού μου. Οι συντεταγμένες βέβαια είναι σε WGS 84 (μήκος - πλάτος) τις οποίες τις μετατρέπω σε ΕΓΣΑ 87 εδώ http://e-geomatics.gr/iCoord.htm. Οπότε πολύ εύκολα εντοπίζω το ακίνητο στους χάρτες του κτηματολογίου.

Edited by geo21
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

dora22, οι δύο περιπτώσεις που λες είναι : α)χωρίς αυθαίρετα β) με αυθαίρετα που ανήκουν στην παρ. 2 ?

Και η βεβαίωση γράφει αυτά που γράφει ο νόμος;

Επίσης στις απαντήσεις λέει:

ο αρμόδιος μηχανικός συμπληρώνει όλα τα στοιχεία του ακινήτου, όπου υπάρχουν (Χρήση, οικοδομική άδεια κλπ) - πλην των φύλλων καταγραφής αυθαιρεσιών - και κάνει τον γεωγραφικό εντοπισμό του ακινήτου.

Αν είναι αδόμητο οικόπεδο, τι χρήση θα βάλουμε;

Αν είναι αγροτεμάχιο, τι χρήση θα βάλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που η βεβαίωση συνοδεύεται και από σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος τότε τί γίνεται άραγε με τις αμοιβές?

Βγάζεις τη βεβαίωση ηλεκτρονικά με τη συμφωνηθείσα (π.χ. 1000λ) και όσον αφορά το τοπογραφικό πας με το σύστημα αμοιβών με ελάχιστη την 5000λ, οπότε και ανάλογες κρατήσεις ή συμπεριλαμβάνεις τα πάντα στη βεβαίωση και γλιτώνεις....???

Link to comment
Share on other sites

Προκυπτει ενα ακομα λεπτο ζητημα, κατ εμε, με τις ηλεκτρονικες βεβαιωσεις αυτου του τυπου...

 

Προσωπικα σε καθε βεβαιωση που χορηγω, τροποποιω το λεκτικο με τετοιο τροπο ουτως ωστε να ειμαι κατοχυρωμενος εγω, γραφοντας και δικα μου πραγματακια

 

Όταν πας να βγάλεις τη βεβαίωση από το σύστημα μπορείς εκεί που λέει "πρόσθετα στοιχεία" στην τεχνική έκθεση να γράψεις όλα αυτά που θες και θα τυπωθούν στη δήλωση.Στα πρόσθετα στοιχεία βάζουμε το ποσό της συμφωνημένης αμοιβής και την ημερομηνία αυτοψίας.Θα βάλουν (έτσι λένε) και τη δυνατότητα εισαγωγής φωτογραφιών.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να υποβαλω οριστικα το "αυθαιρετο" μου (με μηδενικες αυθαιρεσιες και χωρις να συμπληρωνω φυλλα καταγραφης αυθαιρεσιων) ουτως ωστε να δω τη φορμα της βεβαιωσης και πως την επεξεργαζομαι, οπως μου το λες συναδελφε?

 

Η μπορω να ριξω μια ματια και σε φαση δοκιμης στο προγραμμα?

 

Εκτος απο τη συμφωνηθεισα αμοιβη, χρειαζομαι Α/Α εργου και νομιμη αμοιβη τα 1600€+ΦΠΑ η περαν της συμφωνηθεισας δε χρειαζεται τιποτε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τα λογάκια τα προσθέτεις από την αρχή στα πρόσθετα στοιχεία, τη βεβαίωση όμως τη βλέπεις στο τέλος.το κάνεις όπως τα λες, δε γράφεις τίποτα στα φύλλα καταγραφής παρά συμπληρώνεις τους ιδιοκτήτες τη διεύθυνση του ακινήτου και κάνεις το γεωγραφικό εντοπισμό.Στη συνέχεια κάνεις υποβολή και τα υπόλοιπα μέχρι να φτάσεις στη βεβαίωση που σε ρωτάει σε ποια περίπτωση είσαι , την επιλέγεις και τυπώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τι κάνεις Μανώλη; Χρειάζεται και εισαγωγή έργου στο σύστημα αμοιβών; Καταθέτεις αφού κάνεις και αυτό τα 1600+ΦΠΑ της "νόμιμης" αμοιβής στην ΕΤΕ για να γίνει η κράτηση υπέρ ΤΕΕ; Πληρώνεις και ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ; Χθες μια συμβολαιογράφος μου ζήτησε να απαλείψω τα πάντα από το πρότυπο του ΤΕΕ (μετά την αναφορά των 1,2,3 κλπ. "στοιχείων που μου επιδόθηκαν") και να γράψω μόνο:

"βεβαιώνω ότι: Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή/οριζόντια δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση και αυτό υφίσταται νομίμως (Κατά την παρ. 1 του άρθρου 23 του Ν. 1577/1985 ως έχει τροποποιηθεί και ισχύει (οικοδομ. άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ.))" και στη συνέχεια να αφήσω τα "Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και τη βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη επιχρισμάτων ..." (κλπ.). Πως είναι δυνατό να βγει τέτοια βεβαίωση από το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.