Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Διαβάζοντας όλο το topic μαζεύω τα ερωτήματα μαζί (που φυσικά είναι και δικές μου απορίες) και αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει:

 

1. Η ηλεκτρονική έκδοση της βεβαίωσης είναι υποχρεωτική ή όχι?

2. Για την χορήγηση μιας τέτοιας βεβαίωσης εμπλεκόμαστε με το σύστημα του αμοιβών του ΤΕΕ ή όχι?

3. Η αμοιβή για μία τέτοια βεβαίωση είναι η ελάχιστη 1000*λ ή αυτή του ΤΕΕ (1600+Φ.Π.Α.)?

4. Υπάρχουν κρατήσεις επί της αμοιβής για τη βεβαίωση ή όχι και κυρίως όταν πάμε με 1000*λ?

5. Συντάσσουμε ιδιωτικό συμφωνητικό ή όχι?

6. Καταθέτουμε το ιδιωτικό συμφωνητικό (μόνο το συγκεκριμένο) στη Δ.Ο.Υ ή όλα μαζί που έχουμε κάνει μέσω συγκεντρωτικής λίστας και πότε?

 

Τα παραπάνω ερωτήματα θα τα στείλω και στο e-mail που χορήγησε το Τ.Ε.Ε. για τα ερωτήματά μας?

Πριν το κάνω συμπληρώστε και όποια άλλη απορία για να τα στείλουμε όλα μαζί παιδιά.

 

Παράλληλα όποιος γνωρίζει όλες ή κάποιες απαντήσεις ας μας απαντήσει παρακαλώ.

 

 

 

Εγω εβγαλα βεβαιωση για αγροτεμαχιο απο το συστημα του τεε . Δηλωσα στα οικονομικα στοιχεια την αμοιβη που συμφωνησα με τον πελατη δεν εβαλα Α/Α εργου απο το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ και δεν μου το ζητησε κι ολας. Εκοψα ΑΠΥ+ φπα με την συμφωνηθεισα αμοιβη .

 

Δεν πληρωσα ΦΕΜ ουτε ΤΕΕ ,ΤΣΜΕΔΕ

 

Εκανα και ιδιωτικο συμφωνητικο συμφωνηθεισας αμοιβης με τον πελατη που το εβγαλα σε 3 αντιτυπα το θεωρησα στη ΔΟΥ για να ειμαι καλυμενος

 

Στο συμφωνητικο εγραψα οτι επικυρωνεται σε 3 αντιγραφα ενα για μενα ενα για τον πελατη και ενα για το ΤΕΕ αν απαιτηθει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το συμφωνητικό για βεβαίωση, είναι υποχρεωτικό?

 

 

@miltagios Προφανώς δίνουμε 2 βεβαιώσεις! Δύο διαφορετικές οριζόντιες είναι. Είσαι εκτός θέματος όμως.

 

Συνάδελφοι υπάρχει κάποιος τελικά που να έβγαλε βεβαίωση από το σύστημα του ΤΕΕ (όχι σε θεωρητικό επίπεδο τι του είπαν, τι άκουσε κλπ!); Να έχει βγάλει και να την έχει εκτυπώσει! Είναι δυνατό να την ανεβάσει (σβήνοντας ονόματα και διευθύνσεις) για να δούμε τι στο καλό βγάζει αυτό το πράγμα επιτέλους; Θα προσφέρει μεγάλη βοήθεια!

Τα περιθώρια στενεύουν και παράγινε το θέμα με την παντελή έλλειψη ενημέρωσης! Υπάρχει επίσης κάποιος που κατάφερε να βγάλει γραμμή στο 210-3291206; Μονίμως κατειλλημένες είναι οι γραμμές όσες φορές και αν προσπάθησα, όσο και αν έλιωσα στην αναμονή!

 

Γραμμή έβγαλα εγώ χθες !!! Υπόψη, ενδεχομένως, να χρεώνεται η αναμονή!!! Ωστόσο, δε ρώτησα γι' αυτό, αλλά για διάφορα άλλα περί προστίμου που δεν ήξεραν να μου απαντήσουν ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Να θέσω ένα ερώτημα. Σε περίπτωση κληρονομιάς χρειάζεται πιστοποιητικό μηχανικού? Κάπου διάβασα ότι πιστοποιητικό μηχανικού χρειάζεται μόνο για μεταβιβάσεις εν ζωή? Άρα αν μεταβιβαστεί ένα ακίνητο (με ή χωρίς αυθαιρεσίες) λόγω θανάτου, τότε μεταβιβάζεται κανονικά χωρίς πιστοποιητικό?

Link to comment
Share on other sites

Η αποδοχη κληρονομιας δεν ειναι εμπραγματο δικαιωμα γι'αυτο και ο συμβολαιογραφικος συλλογος υποστηριζουν οτι δεν χρειαζεται βεβαιωση σε αποδοχη κληρονομιας

Link to comment
Share on other sites

Η πραξη αποδοχης κληρονομιας συνιστα μεταβιβαση εμπραγματου δικαιωματος και συνεπως ΠΡΕΠΕΙ να ζητειται βεβαιωση μηχανικου περι μη αυθαιρεσιων...

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε συνάδελφε.....έχεις μιλήσει με συμβολαιογράφο που σου έχει πει οτι δεν χρειάζεται βεβαιωση σε πραξη αποδοχης κληρονομιας?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Δες όμως και το http://www.ktimatologio.gr/ktima/_cm_admin/editor/uploads/files/EPISTOLI_SE_KT_GR_RYTHM_AYTHERETON-DIEYKRINISEIS.DOC

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.