Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

tpanag, δεν συμφωνώ. Είναι άσχετο θέμα η σύναψη σύμβασης με την έκπτωση.

Συμβάσεις, του συγκεκριμένου νόμου, θέλει παντού όπου αναλαμβάνουμε να κάνουμε μια εργασία/μελέτη και περνάμε από το σύστημα ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Faethon11 ξαναδιάβασε το άρθρο 7 του Ν. 3919/2011. Ίσως πρέπει να διορθώσω και να προσθέσω και τις περιπτώσεις αμοιβής μεγαλύτερης της νόμιμης. Και τότε φαίνεται να απαιτείται συμφωνητικό αν και πρακτικά δεν έχει νόημα αυτό. Σε κάθε περίπτωση διαβάζοντας τον 3919 δεν διαπιστώνω ότι απαιτεί πουθενά υπογραφή συμφωνητικού για αμοιβές ίσες με τις νόμιμες. Τα έχουμε μπερδέψει εντελώς μέσα σε αυτό τον ορυμαγδό μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Faethon11 ξαναδιάβασε το άρθρο 7 του Ν. 3919/2011. Ίσως πρέπει να διορθώσω και να προσθέσω και τις περιπτώσεις αμοιβής μεγαλύτερης της νόμιμης. Και τότε φαίνεται να απαιτείται συμφωνητικό αν και πρακτικά δεν έχει νόημα αυτό. Σε κάθε περίπτωση διαβάζοντας τον 3919 δεν διαπιστώνω ότι απαιτεί πουθενά υπογραφή συμφωνητικού για αμοιβές ίσες με τις νόμιμες. Τα έχουμε μπερδέψει εντελώς μέσα σε αυτό τον ορυμαγδό μου φαίνεται...

 

συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από Ν3919

1.α) Η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων που αναφέρονται στο άρθρο 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ 301 Α΄), καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλομένων.

Παρακάτω την έγγραφη συμφωνία την ονομάζει σύμβαση και λέει :

β) Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψή του περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες

Και μετά λέει τι περιέχει η σύμβαση που καταθέτουμε στο ΤΕΕ.

2. Η σχετική σύμβαση, η οποία πρέπει να περιέχει τουλάχιστον τα στοιχεία που ορίζονται στις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 1 του β.δ. της 30/31.5.1956 (ΦΕΚ 134 Α΄), κατατίθεται από τον μηχανικό στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.).

 

Πουθενά δεν λέει πως η σύμβαση συνάπτεται όταν είναι μικρότερη της νόμιμης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνητικό απαιτείται μόνο όταν κάνεις έκπτωση. Για αμοιβές >= της νόμιμης δεν είναι απαραίτητο. ........

 

Της ίδιας άποψης είμαι και 'γω.

 

Συγκεκριμένα:

Στον ίδιο Ν. 3919/2011 και στην παράγραφο 8 του άρθρου 7 αναφέρει:

 

"8. Η παρ. 1 του άρθρου 1 του π.δ. 696/1974 αντικαθίσταται

ως εξής:

«1. Οι καθοριζόμενες με το διάταγμα αυτό αμοιβές απο−

τελούν τις νόμιμες αμοιβές, οι οποίες ισχύουν για την πε−

ρίπτωση που δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμφωνία

αμοιβής, για την εκπόνηση μελετών και τη διενέργεια επι−

βλέψεων − παραλαβών και εκτιμήσεων Συγκοινωνιακών,

Υδραυλικών και Κτιριακών Έργων ως και Τοπογραφικών

Κτηματογραφικών και Χαρτογραφικών Εργασιών, κατά τις

κατωτέρω κατηγορίες ή διακρίσεις αυτών.»"

 

Άρα, όταν δεν υπάρχει συμφωνητικό ως αμοιβή παίρνουμαι

την "νόμιμη αμοιβή".

 

Το καταλαβαίνω σωστά, τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το καταλαβαίνεις. Αλλά γιατί τα συσχετίζεις;

Εδώ λέει ποια είναι η αμοιβή όταν δεν υπάρχει έγκυρη συμφωνία για κάποιο λόγο.

Ένα παράδειγμα, λέω εγώ τώρα, μη έγκυρης συμφωνίας είναι να υπάρχει έγγραφη συμφωνία αλλά να μην έχει κατατεθεί στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μιας και δεν έχω επιχειρήσει ακόμα την έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας μέσω ΤΕΕ παρά μονάχα χειρόγραφη κατά τα πρότυπα θα ήθελα να μου πει αν κανείς έχει ακούσει απάντηση περί ελάχιστης νόμιμης που να αφορά την συγκεκριμένη εργασία . και αναφέρομαι σε αδόμητα αγροτεμάχια . Και το ρωτώ διότι τοπικά παταρτήματα ΤΕΕ ανεπισήμως διαλαλουν ενα ελάχιστο νόμιμης Από επίσημη πηγή το έχουν πει και δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου?

Και κάτι άλλο αν γνωρίζει κάποιος: Σε περίπτωση υπαγωγής στο ν. 4014 όπου ο πελάτης προσκομίσει στον μηχανικο πρόσφατο τοπογραφικό διάγραμα ενταγμένο σε ΕΓΣΑ'87 είναι υποχρεωμένος ο μηχανικός που θα κάνει τις υπόλοιπες εργασίες υπαγωγής στον νόμο να δηλώσει αμοιβή τοπογραφικού? ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον δώσει τα φώτα του

Edited by EVAIER
Link to comment
Share on other sites

Ο Μηχανικός που θα κάνει την δήλωση όχι αλλά ο μηχανικός που το υπέγραψε θα έχει κόψει το αντίστοιχο ΑΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.... Προφανώς είναι επιθυμητό από τον τοπογράφο, για να δουλέψει καλά, να κάνει εκπτώσεις και να προσπαθεί να γλυτώσει ο πελάτης τις κρατήσεις κλπ από τα τοπογραφικά... Ετσι, αν άλλος είναι ο μηχανικός που δηλώνει το ακίνητο, μπορούμε να ισχυριστούμε ότι προϋπήρχε το τοπογραφικό και να μη περάσει το θέμα από τις αμοιβές ΤΕΕ...

Συμβουλεύω πάντως τουλάχιστον τις σχετικές ΑΠΥ να τις κόβει... ΟΚ, ίσως για κάποιες περιπτώσεις να είναι υπερβολική η αμοιβή για το τοπογραφικό αλλά μη ρισκάρετε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.