Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Ο πελάτης έχει κομμένη ΑΠΥ αλλά το τοπογραφικό δεν έχει δηλωθεί στο σύστημα του ΤΕΕ. το ζήτημα κυρίως είναι που θα το ισχυριστούμε; χρειάζεται να το γράψουμε στις παρατηρήσεις ή απλά να υπάρχε σε περίπτωση που προκύψει οτιδήποτε;

Edited by EVAIER
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο πεδίο "Συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών" βάζουμε την αμοιβή προ ΦΠΑ ή βάζουμε την τελική τιμή με ΦΠΑ? (π.χ. 100 [χωρίς ΦΠΑ] ή 123 [με ΦΠΑ])

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι βέβαιος αφού στο σύστημα αμοιβών εμπλέκεται και ο ΦΠΑ, βάζουμε αμοιβή προ ΦΠΑ. Γιατί ο ΦΠΑ ενδέχεται να αλλάξει αύριο το πρωί και αν έχεις δουλειά σε εξέλιξη δημιουργείται πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγο συζητούσα στο γραφείο με εναν συναδελφο, ο οποιος μου ειπε οτι το να μην αναφέρονται οι επιτρεπόμενες αποκλίσεις ( στο μέτρημα) στο νομοσχέδιο, θά δημιουργήσει προβλήματα ως προς την νομιμότητα τους.

Το να αναφέρονται αυτες οι αποκλίσεις σε μια δήλωση μηχανικού δέν κατοχυρώνει το ακίνητο ( ή μήπως ουτε και εμάς) ως προς την νομιμοτητα του (ως προς τον 4014). Ο 4014 μιλά μόνο για πάχος επιχρησμάτων και τυχόν επενδύσεων.

Ποια η γνώμη σας;

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο "Συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών" βάζουμε την αμοιβή προ ΦΠΑ ή βάζουμε την τελική τιμή με ΦΠΑ? (π.χ. 100 [χωρίς ΦΠΑ] ή 123 [με ΦΠΑ])

 

και εγώ την ίδια απορία έχω...σήμερα που εξέδωσα βεβαίωση από το ΤΕΕ, έβαλα την καθαρή, προ ΦΠΑ, αλλά έχω αμφιβολία....

αν ξέρει κανείς, ας μας απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την λογική του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ πρέπει να δηλώνεται η αμοιβή συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ (δηλαδή και το ΦΠΑ μαζί).

Link to comment
Share on other sites

Η συμφωνηθείσα αμοιβή είναι αμοιβή μηχανικού και ο ΦΠΑ φόρος, και το σύστημα πάντα οταν αναφέρεται σε αμοιβή δεν εννοεί με ΦΠΑ, τα προσθέτει και αναφέρονται σαν σύνολο πληρωμής όχι αμοιβής. Εξάλλου οι κρατήσεις του ΤΕΕ είναι στην αμοιβή όχι στο σύνολο.

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει κάπου τι γίνεται με τις βεβαιώσεις που έχουν εκδοθεί χειρόγραφα; Υπάρχει υποχρέωση να περαστούν και στο συστημα του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.