Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Αντιγράφω από εκεί...

 

Η διαταξη ειναι σαφης σε οτι αφορά τις συνέπειες (...επί ποινή ακυρότητας...), και αυτό δεν επιδέχεται διαφορετικές ερμηνείες. Στον αντίποδα αυτών, βέβαια, υπάρχει και το έγγραφο του κ. Γ.Γ. του υπουργείου, το οποίο εγώ προσωπικά, σε οτι αφορά την περίπτωση σας, το "γραφω στα παλαιότερα των υποδημάτων μου"...

 

 

Έτσι έπρεπε να κάνουν όλοι οι συμβολαιογράφοι (και οι μηχανικοί βεβαίως βεβαίως)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, για τις βεβαιώσεις αδόμητου ή μη ύπαρξης αυθαιρεσιών, πρέπει να ανεβάσουμε αρχεία στο σύστημα; (επί 4014 εποχή ομιλώ...)

 

Διότι προφανώς λόγω "κοινού" συστήματος με τις δηλώσεις 4014/τακτοποιήσεις, τικάρουμε τα κουτάκια "αποδοχή" κτλ, για να μας επιτρέψει το σύστημα να προχωρήσουμε στην έκδοση της βεβαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά για αυθαίρετο το οποίο εντάχθηκε στο 4014, πληρώθηκε το 30% έως 31/5 και έγινε μεταφορά του στον 4178, η έκδοση βεβαίωσης είναι δυνατή λόγω οτι εξοφλήθη άνω του 30% έως 31/5? Ή αυτό από τη στιγμή που έγινε μεταφορά στον 4178 παύει να ισχύει και ισχύει μόνο το 30%? Στα σχόλια τι γράφουμε? Μόνο ότι εφοφλήθη άνω του 30% πχ. 55% μέχρι την ημερομηνία έκδοσης της βεβαίωσης, ή της ημερομηνίας αυτοψίας?

Ποιον ηλεκτρονικό κωδικό αναγράφουμε στα σχέδια που θα επισυναφθούν στο συμβόλαιο, και του 4014/2011 και το νέο κωδικό της μεταφοράς στο 4178? ή μόνο του 4178?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι, τελικά για τις νέες βεβαιώσεις αδόμητου ή μη ύπαρξης αυθαιρεσιών, πρέπει να ανεβάσουμε αρχεία στο σύστημα με την νέα αναβαθμιση που έγινε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να επανελθω σε μια τετρημενη ερωτηση.

 

Για βεβαιωση μεταβιβασης διαμερισματος οπου δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες και εχει γινει ρυθμισει με τον 3843/2010 για τον ημιυπαιθριο, τι πρεπει να κανω.

Αν καποιος συναδελφος εχει το χρονο ας μου απαντησει λεπτομερως γιατι λογω μακροχρονης απουσιας μου στο εξωτερικο ειμαι τελειως ανενημερωτος.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα πρέπει να έχεις την περαίωση της διαδικασίας του ν. 3843/10 για τον κλεισμένο Η.Χ.

Στη συνέχεια θα πάρεις εγκεκριμένα σχέδια , προς έλεγχο διαμερίσματος και το συμβόλαιο του.

Διενεργείς αυτοψία και ελέγχεις τις διαστάσεις του διαμερίσματος σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια, καθώς επίσης και τις διαστάσεις του Η.Χ που τακτοποιήθηκε .

Αν όλα είναι σωστά, μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής του ΤΕΕ για δηλώσεις και βεβαιώσεις του ν. 4178 (παρόμοια διαδικασία με αυτή του ν. 4014) εκδίδεις τη βεβαίωση για μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας συναδελφοι,

μια ερωτηση ακομα θα ηθελα, ποια σχεδια θεωρουνται απαραιτητα για την διαδικασια εκδοσης της βεβαιωσης απο τη στιγμη που δεν υφισταται αυθαιρεσια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.