Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Προφανώς και μιλαω για πράξεις αποδοχης κληρονομιας...

 

Οι αυθαιρεσιες που εχει ενα ακινητο ειναι σαν τα ''βαρη'' που πιθανον επισης να εχει....

Προφανως και τα επωμιζεται ο κληρονομος και ειναι στην κριση του για τον εαν θα τα αποδεχθει ή οχι...

 

Νομιζω δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΜΕ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ??? ΤΕΛΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ Η ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ WORD??? ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΕΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.                  

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγώ σήμερα έκανα την πρώτη βεβαίωση για αδόμητο αγροτεμάχιο ηλεκτρονικά μέσω του τεε

 

1.μπαίνεις στο σύστημα για τα αυθαίρετα

2.γραφεις στοιχεια γενικά για την περιοχή κτλ

3.κάνεις γεωγραφικό εντοπισμό

4.στους ιδιοκτήτες γραφεις τα στοιχεία που σου ζηταει

5.στα πρόσθετα στοιχεία γράφεις την συμφωνηθείσα τιμή, ότι θες στο κείμενο της τεχνικής έκθεσης και στα σχόλια

6.αφου αποθηκευσεις ότι έχεις κάνει πατας υποβολή

7.τσεκάρεις τη 2η κατηγορία βεβαίωσης που θα σου βγει αποδεχεσαι τις επιλογές και τέλος!!!

 

έπειτα εγώ στη συμβολαιογράφο έδωσα και μια δικιά μου βεβαίωση με τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρα απο το σύστημα του τεε

Edited by nasa
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eyxaristo poli na sai kala

 

 

 

 

Ουτε τα κεφαλαία ούτε τα greeklish επιτρέπονται.Παρακαλώ διορθώστε με tο Εdit..Ευχαριστώ. Manolis gon.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτή είναι η διαδικασία για την ηλεκτρονική υποβολή βεβαιώσεων, τουλάχιστον απο όσα έχω καταλάβει εγώ και απο τη σημερινή δήλωση που έκανα,

είτε αφορά βεβαίωση για αδόμητο αγροτεμάχιο είτε για κτίσμα χωρίς αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις...

 

καλή συνέχεια σε όλους μας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγώ σήμερα έκανα την πρώτη βεβαίωση για αδόμητο αγροτεμάχιο ηλεκτρονικά μέσω του τεε

 

1.μπαίνεις στο σύστημα για τα αυθαίρετα

2.γραφεις στοιχεια γενικά για την περιοχή κτλ

3.κάνεις γεωγραφικό εντοπισμό

4.στους ιδιοκτήτες γραφεις τα στοιχεία που σου ζηταει

5.στα πρόσθετα στοιχεία γράφεις την συμφωνηθείσα τιμή, ότι θες στο κείμενο της τεχνικής έκθεσης και στα σχόλια

6.αφου αποθηκευσεις ότι έχεις κάνει πατας υποβολή

7.τσεκάρεις τη 2η κατηγορία βεβαίωσης που θα σου βγει αποδεχεσαι τις επιλογές και τέλος!!!

 

έπειτα εγώ στη συμβολαιογράφο έδωσα μια δικιά μου βεβαίωση με τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρα απο το σύστημα του τεε

αν θες δίνεις και το 5σελιδο που θα σου βγει απο το τεε για να είσαι τελειως οκ

 

 

Μια και υπέβαλλες βοήθα λίγο.

Το κείμενο που έγραψες στο πεδίο "τεχνική έκθεση" σε ποιό σημείο της βεβαίωσης βγήκε; Τα στοιχεία ιδιοκτήτη που εισάγεις εμφανίζονται σωστά στην τελική μορφοποίηση της βεβαίωσης όπως είναι το πρότυπο του ΥΠΕΚΑ; Αν πρόκειται για βεβαίωση που αφορά π.χ. την Γ-4 οριζόντια ιδιοκτησία του Γ' ορόφου ενός κτιρίου, αυτά τα στοιχεία (Γ-4 και Γ), που πρέπει να τα γράψεις στη δήλωση στο σύστημα του ΤΕΕ ώστε να φαίνονται στην τελική βεβαίωση που θα προκύψει και σε ποιό σημείο αυτής θα εμφανιστούν; Ένα τελευταίο αλλά καίριο ερώτημα (για ορισμένους "προβληματικούς" συμβολαιογράφους): η ημερομηνία αυτοψίας εμφανίζεται στην τελική βεβαίωση στο τέλος εκεί που πρέπει να μπει η σφραγίδα και η υπογραφή, ή αλλού και απλά στο τέλος μπαίνει η ημερομηνία υποβολής της βεβαίωσης στο σύστημα; Αν ξανατυπώσω τη βεβαίωση μετά από 2 ημέρες θα αλλάξει η τελευταία ημερομηνία; Κάνε έναν κόπο ρε συνάδελφε και τράβα 2-3 screenshots από το τελικό pdf, μουτζούρωσε ονόματα και ανέβασε τα σαν φωτογραφίες να δούμε τι γίνεται. Να σου πω την αλήθεια κι εγώ δε βλέπω άλλη επιλογή παρά να παραδώσω και χειρόγραφη, αλλά ας δούμε μπας και το αποφύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι

1.να ρωτήσω που υπογραφουμε και σφραγιζουμε στο 5σελιδο?

2.ακουσα οτι πρεπει να το θεωρησουμε στο ΤΕΕ!

Γνωρίζει καποιος κατι?

Link to comment
Share on other sites

Ξανανέβασα ένα word εκτός απο το ενημερωτικό 5σελιδο που βγαίνει μετα την οριστική υπαγωγή δίνει και βεβαίωση η οποία όμως

 

τουλάχιστον για την περίπτωση αδόμητου λέει άσχετα πράγματα...αφού δεν το έχουν συμπεριλάβει στο σύστημα σαν ξεχωριστή περίπτωση παρόλο που

 

το ζητάνε ξεκάθαρα βάση του άρθρου 5. στο ΦΕΚ Β2167/27 Σεπτεμβρίου 2011..

 

είναι το κλασικό πρότυπο του υπεκα ανάλογα με το είδος της βεβαίωσης που επιλέγεις όταν κάνεις την υπαγωγή δηλ

 

ή ότι υπάγεται σε μία απο τις εξαιρέσεις της παρα.2 ή ότι δεν έχεις αυθαίρετες κατασκευές κτλ...

 

Επίσης δεν αναφέρεται κάπου στη βεβαίωση αριθμός πρωτοκόλλου που χρειαζεται η συμβολαιογράφος

 

αλλιώς πια η διαφορά για έναν συμβολαιογραφο να έχει βεβαίωση που έχει καταχωρηθεί στο σύστημα απο άλλη η οποία απλά δεν έχει καταχωρηθεί και θα λέει ακριβώς τα ίδια??

 

πείτε μου και σεις τη γνώμη σας!!

 

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΕΕ-αδομητο.doc

Edited by nasa
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αμοιβή της βεβαίωσης συμπλήρωσα απλά τη συμφωνηθείσα και το πρόγραμμα μου έδωσε τη δυνατότητα να προχωρήσω,

 

έκοψα και απόδειξη για το ποσό αυτό και μέχρι στιγμής δεν έκανα ούτε συμφωνητικό ούτε πλήρωσα κρατήσεις κάπου...

 

ας μας ορίσουν ελάχιστη - νόμιμη αμοιβή να δούμε τι θα κάνουμε γιατί μέχρι στιγμής όσους ρωτάω δεν ξέρουν κάτι παραπάνω

 

βέβαια στο σεμινάριο του ιεκεμ η κ. Λεμπέση είχε αναφέρει πως η βεβαιωση έχει αμοιβή φπα και φεμ αλλά όχι κατάθεση...

 

τώρα για το φεμ μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει κάτι, όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει

Edited by nasa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.