Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμμ! και πως αποδεικνύεται ότι την έστειλα? από το εμαιλ? και αν την έστελνα με fax?

Εντελώς προχειροδουλειά η κατάσταση! θα μου πεις ότι κάθομαι και ασχολούμαι με ψιλά γράμματα. Ίσως έτσι να είναι αλλά σε κάθε περίπτωση υπάρχει κενό στη συγκεκριμένη περίπτωση και επειδή έχω την κακιά συνήθεια να είμαι "ψείρας" με χαλάει πολύ αυτή η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι σχετικά με κτηνοτροφικά κτήρια και βεβάιωση του Ν4014 Σύμφωνα με τον νόμο 4056 (ΦΕΚ 52 Α /12-3-2012) που αφορά ρυθμίσεις για την κτηνοτροφία στο άρθρο 14 παρ. 3 αναφέρει ότι σε κτηνοτροφικές μονάδες , οι κτηριακές εγκταστάσεις των οποίων έχουν χαρακτηριστεί αυθαίρετες δίδεται επίσης τριετής παράταση νομιμοποίησης και μέχρι τότε δεν ισχύουν διατάξεις του κεφ Β του Ν4014/2011

Δηλαδή αν έχουν γίνει ενέργειες για νομιμοποίηση σύμφωνα με τον νόμο 4056 ή με την διαδικασία εξάιρεσης από κατεδάφισης κτην. κτιρίων προ 20-3-2003 , μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση ν4014 για την σύναψη συμβολαίου;

ΥΣ Το ερώτημα το έχω κάνει και στο ποστ ποιο κάτω , αν μπορούν οι μοντ να το σβήσουν γιατί προφανώς δεν μπήκε στην σωστό θρεντ

http://www.michaniko...8C/page__st__60

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αν λέει πως δεν ισχύουν οι διατάξεις του ΚΕΦ Β τον ν4014/11 τότε δεν έχει εφαρμογή και το άρθρο 23 του ν4014/11, που αναφέρει τα της βεβαίωσης άρα δεν θέλει καν βεβαίωση για μεταβίβαση ή τι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αν λέει πως δεν ισχύουν οι διατάξεις του ΚΕΦ Β τον ν4014/11 τότε δεν έχει εφαρμογή και το άρθρο 23 του ν4014/11, που αναφέρει τα της βεβαίωσης άρα δεν θέλει καν βεβαίωση για μεταβίβαση ή τι άλλο...

Και εμένα σε μια υπηρεσία (δ/νση περιβαλ. και χωρικού σχεδιασμού της αποκεντρωμ. διοίκησης Θεσσαλία - Στερεάς Ελλάδος - Λαμία) μου είπαν χτες το ίδιο Αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Στις 3 Νοεμβρίου 2011 ο συνέδελφος ilias είχε ρωτήσει:

 

Διαβάζοντας όλο το topic μαζεύω τα ερωτήματα μαζί (που φυσικά είναι και δικές μου απορίες) και αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει:

 

1. Η ηλεκτρονική έκδοση της βεβαίωσης είναι υποχρεωτική ή όχι?

2. Για την χορήγηση μιας τέτοιας βεβαίωσης εμπλεκόμαστε με το σύστημα του αμοιβών του ΤΕΕ ή όχι?

3. Η αμοιβή για μία τέτοια βεβαίωση είναι η ελάχιστη 1000*λ ή αυτή του ΤΕΕ (1600+Φ.Π.Α.)?

4. Υπάρχουν κρατήσεις επί της αμοιβής για τη βεβαίωση ή όχι και κυρίως όταν πάμε με 1000*λ?

5. Συντάσσουμε ιδιωτικό συμφωνητικό ή όχι?

6. Καταθέτουμε το ιδιωτικό συμφωνητικό (μόνο το συγκεκριμένο) στη Δ.Ο.Υ ή όλα μαζί που έχουμε κάνει μέσω συγκεντρωτικής λίστας και πότε?

 

 

Παράλληλα όποιος γνωρίζει όλες ή κάποιες απαντήσεις ας μας απαντήσει παρακαλώ.

 

Μετά την εμπειρία τόσων μηνών τι απαντάμε;

Πιστεύω ότι το μόνο σίγουρο είναι το (1) που απαντάμε ΝΑΙ.

Στα άλλα;

Link to comment
Share on other sites

1. ΝΑΙ

2. ΟΧΙ

3. ΟΧΙ

4. ΟΧΙ

5. Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι απαραίτητο.

6. ΟΧΙ, σύμφωνα με το 5.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνητικό για βεβαιώσεις θεωρώ ότι δεν χρειάζεται. Δεν κάνω έκπτωση ως προς κάποια νόμιμη αμοιβή, αφού δεν έχει οριστεί τέτοια. Οπότε κοβώ ΑΠΥ μόνο για για τη συμφωνηθείσα αμοιβή και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.