Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά κι εγώ για τις βεβαιώσεις 4014 σταμάτησα να κάνω συμφωνητικά!

Το ποσό είναι σχετικά μικρό, δεν υπάρχει προκαθορισμένη νόμιμη, ουσιαστικά δεν θα βοηθήσουν - ζητηθούν από κανέναν.

Τελική θέση μου, συμφωνητικά:

1. Όπου διακυβεύεται "σημαντικό" χρηματικό ποσό...

2. Όπου βλέπω "περίεργο" πελάτη...

3. Όπου υπάρχει προκαθορισμένη νόμιμη αμοιβή...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Όταν περάσουν οι 2 μήνες και τα σαΐνια δικηγόροι/ συμβολαιογράφοι δεν προλάβουν να κάνουν το συμβόλαιο. Πρέπει να εκδώσεις νέα βεβαίωση...

1) Τι αμοιβή βάζεις στη νέα βεβαίωση- (δεν θέλω να πάρω χρήματα, μπορώ να βάλω 0€)

2) Υπάρχει τρόπος να κάνεις copy τα στοιχεία η πρέπει να τα ξαναγράψεις

Link to comment
Share on other sites

Εκδίδεις νέα βεβαίωση.

Ξαναγράφεις τα ίδια στοιχεία.

Και με 0 ευρώ θα στην πάρει, αλλά.... (δε βάζεις π.χ. 50 ευρώ να τελειώνεις)....

Link to comment
Share on other sites

Συγκεντρώνω εδώ απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις:

1)Η βεβαίωση μηχανικού είναι υποχρεωτικό να γίνει ηλεκτρονικά μέσω του προγράμματος του ΤΕΕ

2)Αν περάσουν 2 μήνες πρέπει να κάνεις καινούρια για τη μεταβίβαση

3)Ελάχιστη αμοιβή δεν υπάρχει μέχρι σήμερα.

Μπορεις να δηλωσεις από 0 έως..... παρατήρησα οτι ακομα και οταν εκδώσεις τη βεβαιωση, κλειδώνουν τα περισσότερα πεδια και δεν μπορείς να κανεις λάλαγες,.... την αμοιβή μπορείς να την αλλάξεις! ;)

4)Πρεπει να κοψεις ΑΠΥ για το ποσο που εγραψες στη δήλωση ως συμφωνηθείσα αμοιβή και να πληρώσεις 23% ΦΠΑ

5) Τα συμφωνητικά αν θελεις να εισαι τυπικός μπορεις να τα κανεις και να τα καταθέτεις στη ΔΟΥ. Αλλα οι περισσότεροι συνάδελφοι (και εγώ) δεν κάνουν για βεβαιώσεις.

6) ΦΕΜ δεν πληρώνεις

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, με την επανεκτύπωση βεβαίωσης που έληξε.

 

0 σίγουρα δεν μπορείς να βάλεις, διότι κατά το ΤΕΕ, εφόσον έληξε, ξανακάνεις αυτοψία, "και καλά" ότι έκανες και στη 1η βεβαίωση. Απλά είναι γαϊδουριά να ζητήσεις ξανά τα Χ χρήματα της αρχικης εργασίας.

 

Εγώ κόβω 50ε με το φπα για την επανέκδοση τα οποία φυσικα πληρώνομαι κιόλας. (κάποιοι πελάτες απαιτούν δωρεάν...ασχολίαστο).

Link to comment
Share on other sites

Για το 4: Εάν βάλεις ως αμοιβή 0,00€, τότε τι κάνεις με το θέμα ΑΠΥ ?

 

Αυτοσχεδιάζεις.........

Να το αποφεύγεις!

Link to comment
Share on other sites

Το "να το αποφεύγεις" είναι ΣΙΓΟΥΡΟ !!!

Απλά ήταν ερώτηση - τροφή για σκέψη. :smile:

 

Πάντως σε τέτοια περίπτωση που τη βλέπω να έρχεται, θα βάλω 10€.

Εφόσον έχω δικαιολογία, είμαι καλυμμένος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτήσω κάτι σχετικά με κτηνοτροφικά κτήρια και βεβάιωση του Ν4014 Σύμφωνα με τον νόμο 4056 (ΦΕΚ 52 Α /12-3-2012) που αφορά ρυθμίσεις για την κτηνοτροφία στο άρθρο 14 παρ. 3 αναφέρει ότι σε κτηνοτροφικές μονάδες , οι κτηριακές εγκταστάσεις των οποίων έχουν χαρακτηριστεί αυθαίρετες δίδεται επίσης τριετής παράταση νομιμοποίησης και μέχρι τότε δεν ισχύουν διατάξεις του κεφ Β του Ν4014/2011

Δηλαδή αν έχουν γίνει ενέργειες για νομιμοποίηση σύμφωνα με τον νόμο 4056 ή με την διαδικασία εξάιρεσης από κατεδάφισης κτην. κτιρίων προ 20-3-2003 , μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση ν4014 για την σύναψη συμβολαίου;

ΥΣ Το ερώτημα το έχω κάνει και στο ποστ ποιο κάτω , αν μπορούν οι μοντ να το σβήσουν γιατί προφανώς δεν μπήκε στην σωστό θρεντ

http://www.michaniko...8C/page__st__60

Εστειλα το παραπάνω ερώτημα με email στο ΥΠΕΚΑ και μου απάντησαν ότι δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση του Ν4014 μέχρι να νομιμοποιηθούν με τις διατάξεις του Ν4056 τα κτηνοτροφικά κτήρια και ας εξαιρούνται του κεφ Β και φυσικά θα υπάρχουν οι συνέπειες του Ν4014 αν εκδοθεί βεβαίωση πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία νομιμοποίησης

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.