Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Συναδελφε το συμφωνητικό με ποιο τρόπο το καταθέτουμε στο τεε γνωρίζεις? Ένα υπόδειγμα καταστάσεων που πρέπει να καταθέτουμε ηλεκτρονικά, όπως αναγράφεται,στο τεε είναι το ακόλουθο που μου έδωσε ολογιστής μου.

Γνωρίζει κάποιος κάτι καινούργιο για αυτά τα συμφωνητικά? Μήπως για τις βεβαιώσεις δεν πρέπει να στείλουμε συμφωνητικό εφόσον δεν έχει οριστή ελάχιστη - νόμιμη αμοιβή για αυτές τις περιπτώσεις??

Στον πίνακα - υπόδειγμα εχει 2 στήλες, στην μια αναγράφονται οι συμβάσεις για εργασίες που υποβάλλονται στο τεε και μια στήλη για εργασίες με συμβάσεις που δεν υποβάλλονται στο τεε. Επομένως για παρόχες υπηρεσίας εκτός συστήματος αμοιβών τεε, άρα και χωρίς νόμιμη αμοιβή, δεν καταθέτουμε σύμβαση δεν πληρώνουμε κρατήσεις. Αν ήθελαν το 2% τους ας μας κατοχύρωναν έστω με τη νόμιμη. Στις βεβαιώσεις γίνεται του κουτρούλη ο γάμος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς αυτό λέω, προσπαθώ να επισυνάψω το αρχείο αλλά δεν το κάνει..δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει στη καινούργια πλατφόρμα...η τι δεν κάνω σωστα..τεσπα

 

Άρα εμείς κάνουμε συμφωνητικό και για τις βεβαιώσεις άσχετα αν πρέπει να το καταθέσουμε στο τεε ή όχι?Θα το καταθέσουμε μόνο στην εφορία???

 

μπάχαλο...έχω κάνει ένα τοπογραφικό και πρέπει να δώσω βεβαίωση για αδόμητο στη συμβολαιογράφο που το βιάζεται και ακόμη δεν έχω καταλήξει τι πρέπει να κάνω τώρα που πλέον μπορούμε να τα καταχωρούμε στο σύστημα του τεε...

 

όσα είχα κάνει μέχρι στιγμής ούτε συμφωνητικό έκανα ούτε απόδειξη έκοψα περιμένoντας....

Edited by nasa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έδωσα βεβαίωση (η βεβαίωση ήταν μία ΥΔ σαν το υπόδειγμα του ΤΕΕ Λάρισας), απλά έκοψα ΑΠΥ χωρίς συμφωνητικό. Έχει αρκετές μέρες και για να μη με "ενοχλήσει" ο πελάτης τόσο καιρό, θα πει ότι όλα κύλησαν ομαλά με τη συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου Οικονομικών, οι μηχανικοί ελεύθεροι επαγγελματίες, θα έχουν υποχρέωση υποβολής καταστάσεων με τις συμφωνίες που συνάπτουν.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την ΠΟΛ.1194 που εξέδωσε το Υπουργείο Οικονομικών με θέμα " Υποβολή από το ΤΕΕ καταστάσεων των έγγραφων συμφωνιών που έχουν συνάψει μηχανικοί" προβλέπεται ότι το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, θα υποβάλλει μέχρι την 20η ημέρα του μηνός Φεβρουαρίου κάθε έτους, καταστάσεις των έγγραφων συμφωνιών που έχουν συνάψει μηχανικοί με τους αντισυμβαλλομένους τους μέσα στην προηγούμενη διαχειριστική περίοδο και αφορούν τις έγγραφες συμφωνίες (συμβάσεις) που κατατίθενται υποχρεωτικά σε αυτό, υπό μορφή ΠΙΝΑΚΑ υπόδειγματος.

 

Ειδικότερα, κατά την πρώτη εφαρμογή, το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος θα συμπεριλάβει στις καταστάσεις που θα υποβάλλει μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου 2012, μόνο τις έγγραφες συμφωνίες που έχουν συνάψει οι μηχανικοί με τους αντισυμβαλλομένους τους από 1.7.2011 μέχρι και 31.12.2011.

Οι καταστάσεις υποβάλλονται με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας στο δικτυακό τόπο της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.).

Την ευθύνη για την υποβολή των καταστάσεων φέρει ο πρόεδρος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος.

Το υπόδειγμα του ΠΙΝΑΚΑ (κατάσταση έγγραφων συμφωνιών) που πρέπει να υποβάλουν οι μηχανικοί μπορούν να το δουν εδώ.

πηγή: buildnet.gr

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο που υπάρχει εφόσον επιλέξεις την κατηγορία της βεβαίωσης το αφήνεις ως έχει και απλώς εσύ μπορείς να προσθέσεις αυτά που νομίζεις γράφοντας τα στην τεχνική έκθεση στα "πρόσθετα στοιχεία".Εκει ( στα πρόσθετα στοιχεία) στα αντίστοιχα κουτάκια συμπληρώνεις την αμοιβή που είπαμε και την ημερομηνία αυτοψίας (για δική μας εξασφάλιση σε τυχόν κατασκευές μετά από αυτήν την ημερομηνία)

 

Ναι αλλά το θέμα είναι αυτά που θα προσθέσω στα "πρόσθετα στοιχεία" που λες, σε ποιό σημείο της βεβαίωσης θα βγουν, πως θα μορφοποιηθούν και αν τελικά θα βγαίνει νόημα από αυτή τη βεβαίωση! Δίνει τουλάχιστον τη δυνατότητα προεπισκόπησης και επιστροφής για διορθώσεις πριν την οριστική υποβολή; Άσε που όσον αφορά την ημερομηνία, μου είπε ότι τους επιβάλλουν η ημερομηνία της βεβαίωσης να ταυτίζεται με αυτήν του συμβολαίου! Ή τέλος πάντων να είναι κοντινές. Εγώ αν τη βγάλω σήμερα από το σύστημα, υποθέτω ότι θα πάρει σημερινή και δεν θα αλλάζει! Αυτή θα κάνει το συμβόλαιο την επόμενη εβδομάδα και θα έχουμε γκρίνιες...

 

 

για να μη με "ενοχλήσει" ο πελάτης τόσο καιρό, θα πει ότι όλα κύλησαν ομαλά με τη συμβολαιογράφο.

 

Δε σημαίνει τίποτα αυτό. Οι συμβολαιογράφοι δεν έχουν ιδέα και δεν ασχολούνται καθόλου με το τι κάνουμε εμείς με το ΤΕΕ μας και τα φορολογικά μας. Ένα χαρτί με τη σφραγίδα μας θέλουν απλά...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, άρα η βεβαίωσή μου έγινε δεκτή (μάλλον) και ας μην ήταν από το σύστημα του ΤΕΕ. Δλδ τώρα πρέπει να την περάσω και στο σύστημα? Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πλέον δεν εκδίδουμε την πρότυπη βεβαίωση του ΤΕΕ,

αλλά μόνο αυτή που βγαίνει από το πρόγραμμα των αυθαιρέτων, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ξαναρωτάω για όποιον μπορεί να βοηθήσει:

για να τακτοποιήσω κάποιο αυθαίρετο, δηλώνω κάποια αμοιβή στο σύστημα. Στο τέλος, αφού ολοκληρωθεί η β΄φάση, μπορώ απο το σύστημα να εκτυπώσω βεβαίωση. Στην τιμή της τακτοποίησης συμπεριλαμβάνεται και η βεβαίωση? Πρέπει κάπου να δηλώσω άλλη αμοιβή για την βεβαίωση? Όποιος έχει προηγούμενη εμπειρία παρακαλώ ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Για την βεβαίωση χρησιμοποιείς μεν το ίδιο πρόγραμμα, όμως δεν συμπληρώνεις τα φύλλα καταγραφής,

επομένως είναι διαφορετικό πράγμα από την δήλωση των αυθαιρέτων και φυσικά έχει επιπλέον αμοιβή.

Edited by gamvro
Link to comment
Share on other sites

Στα "5 σημεία της διαδικασίας ένταξης στη ρύθμιση των αυθαιρετων", στο 5ο σημείο λέει: "...με την διαπίστωση της πληρότητας αυτών, εκδίδεται αυτόματα "βεβαίωση ρύθμισης αυθαιρέτου". Πρόκειτε για τυποποιημένο έντυπο ..."

 

Μάλλον δεν είναι και τόσο αυτόματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.