Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικου-προγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Εγω παντως θα συνεχισω να εκδιδω τη βεβαιωση που εδινα και τις προηγουμενες φορες, απο word γραμμενη, με το λεκτικο που θελω και τις φωτογραφιες που θελω επισης....

 

Ποτε κανενας συμβολαιογρφαος δε μου ειπε τι να γραψω, ουτε και θα το κανει τωρα γιατι τη δουλεια μου καλυτερα απο εμενα δεν την ξερει κανενας ασχετος....

 

Αναδρομικα δεν προκειται να εκδωσουμε βεβαιωσεις απο το συστημα για βεβαιωσεις που εχουμε δωσει για συμβολαιογρφαικες πραξεις το προηγουμενο 1.5 μηνα...

 

Και το συστημα δεν προσφερει τη δυνατοτητα προεπισκοπισης, ενω επισης δεν ξερω αν ειναι δυνατον να "ακυρωσεις" την καταχωρηση επειτα απο οριστικη υποβολη και τελικως να δωσεις τη δικη σου βεβαιωση...

Με την οριστικη υποβολη τι θα γινει?

 

Παντως οι περισσοτεροι, αν οχι ολοι, ακομα εκδιδουν βεβαιωσεις στα προτυπα του ΤΕΕ, απο word και οχι απο το συστημα...

Νομιμη αμοιβη δεν μας εχει οριστει, αρα δεν ειναι σε θεση να μας ορισουν κρατησεις και ιδιωτικα συμφωνητικα, ενω απο τη στιγμη που δεν προκειται για εργο η μελετη, δεν υπαρχει απαιτηση για ΦΕΜ...

 

Αυτα απο μενα.... συνεχιζω ως εχω μεχρι νεωτερας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε ναι, άρα η βεβαίωσή μου έγινε δεκτή (μάλλον) και ας μην ήταν από το σύστημα του ΤΕΕ. Δλδ τώρα πρέπει να την περάσω και στο σύστημα? Γιατί?

 

Αν υπάρξει πρόβλημα, θα υπάρξει από τον υποθηκοφύλακα όταν έρθει η ώρα να μεταγράψει το συμβόλαιο. Συνήθως αυτοί δημιουργούν τα προβλήματα που μεταφέρουν σε εμάς οι συμβολαιογράφοι.

Για τον λόγο που ζητάνε ηλεκτρονική καταχώρηση των βεβαιώσεων έχω μια άποψη. Είναι "πονηρός" ο σκοπός τους. Θέλουν να καταχωρηθούν όσα τακτοποιηθούν. Να καταχωρηθούν και όσα για τα οποία δοθούν βεβαιώσεις. Αν γίνουν αυτά τα δυο, δημιουργείται μια βάση δεδομένων στην οποία φαίνονται εύκολα (στο περίπου βέβαια) όσοι ούτε τακτοποίησαν αλλά ούτε πήραν βεβαίωση, ώστε να επικεντρωθούν οι έλεγχοι...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πουθενα γραμμενο οτι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η εκδοση ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ μεσα απο το συστημα του ΤΕΕ?

Η συμβολαιογράφος μου είπε σήμερα ότι έχουν πρόβλημα με κάποια υποθηκοφυλάκεια

δε μεταγράφουν τις πράξεις αν δεν υπάρχει και ηλεκτρονική βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

δε μεταγράφουν τις πράξεις αν δεν υπάρχει και ηλεκτρονική βεβαίωση.

 

Πολύ ωραία! Τι σημαίνει όμως "και ηλεκτρονική βεβαίωση"; Θα βγάζουμε 2 "versions" κάθε φορά, μια για να είναι ...χαρούμενοι ότι την περάσαμε στο σύστημα και άλλη μια αυτή που θα βγάζει νόημα χειρόγραφη για το συμβόλαιο; Μόλις αποπειράθηκα να φτιάξω μια δήλωση στο σύστημα και κόντεψα να σπάσω την οθόνη από τα νεύρα! Πως είναι δυνατό να βγει κάτι λογικό από αυτό το πράγμα; Πως του λέω ότι έχω συγκεκριμένα την Β-3 οριζόντια ιδιοκτησία του 2ου ορόφου και πως τα βγάζει αυτά σε κείμενο που συντακτικά να έχει κάποια στοιχειώδη ορθότητα και να βγάζει νόημα; Στα "πρόσθετα στοιχεία" που ανέφερε ο Manolis gon έχει 2 πέδια, το ένα λέγεται "Σχόλια" και το άλλο "Τεχνική έκθεση". Σε ποιό από τα δυο γράφω και τι; Το κείμενο της "περιγραφής" στην αρχή της δήλωσης τυπώνεται κάπου στη βεβαίωση; ΕΛΕΟΣ!!!! Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις δει κάτι σοβαρό στην όλη διαδικασία;

Εγώ έχω εκδώσει μία βεβαίωση στις αρχές του Οκτώβρη, για θεία της γυναίκας μου, για αγροτεμάχιο που αγόρασε η γυναίκα μου και έκοψα μία συμβολική ΑΠΥ 30,00€.

Δεν πρόκειται να την περάσω στο σύστημα.

Να πάνε στην ευχή του Θεού όλοι τους.

Τη βεβαίωση που συντάσσω και υπογράφω εγώ, με τις τόσες ευθύνες που απορρέουν από αυτή, θα την κάνω σε ηλεκτρονικό πρότυπο που γράφει κάτι ΓΕΝΙΚΟ;

Δλδ πόσο μυαλό κουβαλούν μερικοί άνθρωποι ρε παιδί μου;

Εδώ θα ανεβάζουμε ολόκληρα σχέδια σε ηλεκτρονική μορφή, δε θα μπορούσαμε να ανεβάσουμε ένα pdf για να έχει και το ηλεκτρονικό κλειδί που το έχουν τόσο καημό;

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να εχω την εξης απορια:

Ενα Δελτιο Τυπου του ΥΠΕΚΑ (5.10.11) οτι "θα αναβαθμιστει το συστημα και θα συμπεριλαβει την εκδοση βεβαιωσεων", καθιστα την εκδοση αυτων μεσω του ηλεκτρονικου συστηματος ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ???

 

Η καταθεση για την ενταξη στον 4014 ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ ηλεκτρονικη και αυτο ειναι σαφες μεσα στον νομο.

Υπαρχει και η αντιστοιχη σαφηνεια για τις βεβαιωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλο το topic μαζεύω τα ερωτήματα μαζί (που φυσικά είναι και δικές μου απορίες) και αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει:

 

1. Η ηλεκτρονική έκδοση της βεβαίωσης είναι υποχρεωτική ή όχι?

2. Για την χορήγηση μιας τέτοιας βεβαίωσης εμπλεκόμαστε με το σύστημα του αμοιβών του ΤΕΕ ή όχι?

3. Η αμοιβή για μία τέτοια βεβαίωση είναι η ελάχιστη 1000*λ ή αυτή του ΤΕΕ (1600+Φ.Π.Α.)?

4. Υπάρχουν κρατήσεις επί της αμοιβής για τη βεβαίωση ή όχι και κυρίως όταν πάμε με 1000*λ?

5. Συντάσσουμε ιδιωτικό συμφωνητικό ή όχι?

6. Καταθέτουμε το ιδιωτικό συμφωνητικό (μόνο το συγκεκριμένο) στη Δ.Ο.Υ ή όλα μαζί που έχουμε κάνει μέσω συγκεντρωτικής λίστας και πότε?

 

Τα παραπάνω ερωτήματα θα τα στείλω και στο e-mail που χορήγησε το Τ.Ε.Ε. για τα ερωτήματά μας?

Πριν το κάνω συμπληρώστε και όποια άλλη απορία για να τα στείλουμε όλα μαζί παιδιά.

 

Παράλληλα όποιος γνωρίζει όλες ή κάποιες απαντήσεις ας μας απαντήσει παρακαλώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μεταβίβαση 2 ιδιοκτησιών (2 διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία) που θα γίνει με ένα συμβόλαιο, δίνουμε 2 βεβαιώσεις (1 για κάθε ιδιοκτησια) ή 1 βεβαίωση που αναφέρει και τις 2 ιδιοκτησίες;

Link to comment
Share on other sites

@miltagios Προφανώς δίνουμε 2 βεβαιώσεις! Δύο διαφορετικές οριζόντιες είναι. Είσαι εκτός θέματος όμως.

 

Συνάδελφοι υπάρχει κάποιος τελικά που να έβγαλε βεβαίωση από το σύστημα του ΤΕΕ (όχι σε θεωρητικό επίπεδο τι του είπαν, τι άκουσε κλπ!); Να έχει βγάλει και να την έχει εκτυπώσει! Είναι δυνατό να την ανεβάσει (σβήνοντας ονόματα και διευθύνσεις) για να δούμε τι στο καλό βγάζει αυτό το πράγμα επιτέλους; Θα προσφέρει μεγάλη βοήθεια!

Τα περιθώρια στενεύουν και παράγινε το θέμα με την παντελή έλλειψη ενημέρωσης! Υπάρχει επίσης κάποιος που κατάφερε να βγάλει γραμμή στο 210-3291206; Μονίμως κατειλλημένες είναι οι γραμμές όσες φορές και αν προσπάθησα, όσο και αν έλιωσα στην αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.