Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Θέλω να τακτοποιήσω με τον Ν.4014 κάτι ημιυπαίθριους σε ένα διαμέρισμα και αντιμετωπίζω ένα θέμα με τον υπολογισμό του προσωρινού πρόστιμου. Καταρχήν οι ημιυπαίθριοι χώροι είναι δυο σε διαφορετική όψη ο καθένας ο πρώτος είναι μικρότερος κατά 1,92μ² και ο δεύτερος κατά 1,12μ².

Το ερώτημα μου είναι αυτό πρέπει να το δηλώσω σαν μια παράβαση σε ένα φύλλο καταγραφής δηλαδή 2000€ πρόστιμο. Η΄ πρέπει να το δηλώσω σαν 2 παραβάσεις σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής με πρόστιμο 383 €.

Link to comment
Share on other sites

Ο 3843 δεν το πιάνει λόγο ημερομηνίας της άδεια είναι πολύ πρόσφατο. Δηλαδή για να καταλάβω πρέπει να το δηλώσω σαν μια παράβαση υπέρβαση δόμησης σε 3,04μ² και αυτός να πληρώσει 2000€ πρόστιμο για 3 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραβασεις ειναι 2, θελεις 2 φυλλα καταγραφης και αναλυτικο υπολογισμο προστιμου...

Εγω ετσι θα το καταχωρουσα...

Link to comment
Share on other sites

βάλε και ένα μπάρμπεκιου βρε παιδί μου + 1 παράβαση 500Ε η κανένα κούφωμα σίγουρα δε θα συμβαδίζει με τα της άδειας.

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις υποδείξεις του ΥΠΕΚΑ πάει σαν μια παράβαση με το αθροισμα των τ.μ. και υπολογίζεται σαν υπέρβαση δόμησης.

Αυτό που θα θελα να ρωτήσω εγώ γενικότερα είναι αν παίρνει και συντελεστή για υπέρβαση κάλυψης και συντελεστή για είδος χρήσης. Δηλαδή σε ένα ημιυπάιθριο που ανοικεί σε κατοικία βάζουμε και συντελεστή χρήσης κατοικίας και σε έναν άλλο που ανοίκει σε κατάστημα βάζουμε και συντελεστή για χρήση υπηρεσίες ή ο μοναδικός συντελεστής που χρησιμοποιούμε είναι της υπέρβασης δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Β’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαίρετων Κατασκευών (Κεφάλαιο Β. Νόμου 4014/2011)


  • 2) Ημιυπαίθριος χώρος, που δηλώνεται με τον ν. 4014/11 υπολογίζεται ως κύριος με αλλαγή χρήσης ή βοηθητικός με αλλαγή χρήσης;
    Ως κύριος χώρος με αλλαγή χρήσης.

Γ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαίρετων (Κεφάλαιο Β. Νόμου 4014/2011)

25) Για τον υπολογισμό του προστίμου ημιϋπαίθριου χώρου κατοικίας με βάση οικοδομική άδεια, ο οποίος έχει μετατραπεί σε δωμάτιο προσαυξάνεται με συντελεστή αλλαγής χρήσης ;

Υπολογίζεται μόνο ως υπέρβαση συντελεστή δόμησης.

 

Δεν έχουν πάρει απόφαση ούτε για τα πιο απλά απο ότι φαίνεται. Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.