Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατ' αποκοπήν πρόστιμο


Recommended Posts

Μέχρι σήμερα ξέραμε ότι αν έχεις αυθαιρεσία μέχρι 20τ.μ πληρώνεις 2000€...

Για μπείτε μέσα στο πρόγραμμα σήμερα να υπολογίσετε πρόστιμο με την ίδια αυθαιρεσία και δείτε τι βγαίνει!!!!!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!

Κάντε νέα εγγραφή γιατί αν δοκιμάσετε παλιά εγγραφή που είχατε θα συνεχίσει να σας βγάζει 2000€.

 

Μ' αρέσει η τεχνολογία! Τρομάρα μας!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος? Εμένα μυ βγαίνει 900€ για 12τ.μ. με 900€ τιμή ζώνης και μάλιστα σήμερα έκανα και κατάθεση για ένα μπαλκόνι 10τ.μ και βγήκε πρόστιμο 1000€!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσθετω οτι ειναι 2.000 υπο ορισμενες προυποθεσεις, οπως πχ. η αυθαιρεσια να ειναι <20% της επιτροπομενης δομησησ της ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, <10% υψους και εντος οικοδομησιμου τμηματος.

 

Αυτο που παρατηρησα εγω ειναι οτι ειτε βαλει κανεις 10 ειτε 20 μ2, το συστημα δεν δειχνει να κανει πουθενα ελεγχο οτι τηρουνται οι παραπανω προυποθεσεις... (6β. αρθ.24 στον 4014)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Α! Το βρήκα που γίνετε η διαφορά! Αν πατήσεις την αλλαγή χρήσης σου υπολογίζει κανονικά τετραγωνικά επί τιμή ζώνης και δεν βγάζει το εφάπαξ 2000€!

Link to comment
Share on other sites

Το προστιμο κατ'αποκοπή ισχύει είτε υπάρχει οικοδομική άδεια είτε όχι ? Γιατί ο νόμος αναφέρει ότι η αυθαίρετη χρήση είναι καθ'υπέρβαση οικοδομικής αδείας .

Link to comment
Share on other sites

Α! Το βρήκα που γίνετε η διαφορά! Αν πατήσεις την αλλαγή χρήσης σου υπολογίζει κανονικά τετραγωνικά επί τιμή ζώνης και δεν βγάζει το εφάπαξ 2000€!

Λογικό, αφού αν έχεις και αλλαγή χρήσης, τότε δεν έχεις μόνο μια παράβαση... Εχεις δύο παραβάσεις απλώς είναι για τον ίδιο χώρο!

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζουμε τι γίνεται στην περίπτωση που ναι μεν η αυθαιρεσία είναι μικρότερη των 20 τμ αλλά μεγαλύτερη του 20% της επιτρεπόμενης; εφόσον δεν ισχύουν όλες οι προϋποθέσεις δεν πληρώνεται κατ αποκοπή πρόστιμο αλλά τετραγωνικά * ΤΖ. Το σύστημα δεν έχει ενημερωθεί ακόμα, τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

1) Αλλαγή χρήσης. Στις Β' ερωταπαντησεις του υπεκα έλεγαν ότι οι ημιυπαίθριοι πάνε ΜΕ αλλαγή χρήσης, οπότε και ηλεκτρονικά το πρόστιμο δεν έβγαινε 2000. Μετά φαίνεται το κατάλαβαν αυτό και στις Γ' ερωταπαντήσεις είπαν ότι Η/Χ που γίναν δωμάτιο δηλώνονται ΧΩΡΙΣ αλλαγή χρήσης. (ό,τι να 'ναι!)

 

2) Προϋποθέσεις. Πήγα σήμερα στο ΤΕΕ και τους λέω ότι οι 2 τελευταίες προϋποθέσεις της παρ. 6β δεν ελέγχονται ηλεκτρονικά, ότι κάποιοι Η/Χ είναι >20% της επιτρεπόμενης επιφάνειας της ιδιοκτησίας και λόγω χαμηλής τιμής ζώνης μου βγάζει πρόστιμο 2000, που είναι μεγαλύτερο απ'αυτό που πρέπει να πληρωθεί.

Υπάλληλος : Το ξέρω.

Εγώ : Και τι πρέπει να κάνω;

Υπάλληλος : Να περιμένεις.

Εγώ : Ναι αλλά κάπως πρέπει να ενημερώσω για το λάθος

Υπάλληλος : Δεν μπορείς.

Εγώ : Δεν μπορώ να απευθυνθώ κάπου για να το διορθώσουν;

Υπάλληλος : Όχι

 

Μου πετάει μετά και το κορυφαίο ότι επιτρεπόμενη επιφάνεια της ιδιοκτησίας είναι όλη η επιφάνεια του κτιρίου κι όχι η επιφάνεια του διαμερισματος κι ας υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας! Οπότε είναι πολυ μικρότερη η επιφάνεια του κάθε Η/Χ από το 20%. Πρόστιμο 2000 και δεν περιμένω κιόλας. Τι να πεις;

Ζωάρα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.