Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ισόγειο με Ν.1337 και όροφος με Ν.4014


Recommended Posts

Ναι αλλα τι υπερβαση δομησης να βαλεις?

Ποια ειναι η επιτρεπομενη δομηση για να υπολογισεις την αυξηση της απο τον οροφο πανω?

 

Ακριβως ιδια περιπτωση εχω εγω...

 

Παραβασεις ΟΑ, πρασιας, Δ κλπ πραγματικα ΔΕΝ ΞΕΡΩ πως να υπολογισω...

 

Οπως και θεωρω ΤΡΑΓΙΚΟ μια αποφαση εξαιρεσης απο κατεδαφιση να παρει θεση αδειας....

 

Μιλαμε για ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ.... Μου επιτρεπουν να μην μου το ριξουν... Τι σοι αδεια ειναι αυτη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι ερωτήσεις - απαντήσεις του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ (όπως η εν λόγω 29) δεν έχει περάσει στις αντίστοιχες του ΥΠΕΚΑ. Αρά δεν έχουν ακόμα ισχύ. Βέβαια το help desk του ΤΕΕ το κάνει πιο επίσημο. Άλλα, για άλλη μια φορά είναι παράλογο να υπολογίζεις όλους τους συντελεστές σε μη άρτιο οικόπεδο, με κτίσματα δηλωμένα και όχι νομιμοποιημένα μέσα στην «πρασιά» και το «Δ». Και στην ερώτηση αν βάζουμε οτι έχει οικοδ. άδεια από ερωτοαπαντήσεις μερος Γ του ΥΠΕΚΑ απαντάει ναι στις μικρής κλίμακας και τις κοινοτικές άδειες. Και στον 3843/10 δεν υπαγόντουσαν καθόλου οι δηλώσεις του Τρίση για το λόγο ότι δεν μπορεί να λαμβάνονται ως ακίνητα με οικοδ. άδεια. Εγώ λέω να περιμένουμε και γι΄ αυτό μια ερμηνευτική...

Link to comment
Share on other sites

Όντως η προφορική απάντηση δεν μας εξασφαλίζει, βέβαια ο υπάλληλος μου είπε ´´μας το εχουν ξεκαθαρίσει αυτό´´. Εγώ παντως θα το υποβάλλω ´´με αδεια ´´ γιατι αλλιώς ξεφεύγει πολυ το πρόστιμο και ότι γίνει, ας το ελέγξουν και ας το απορρίψει κάποιος (αλήθεια θα ελεγχθούν;) δεν γίνεται να περιμένω άλλο. Δ και κάλυψη θεωρητικά βάζουμε όταν έχει αδεια, επομένως μήπως αφού θεωρούμε ότι υπάρχει αδεια πρέπει να τα υπολογίσουμε, ακόμα και αν τα παραβιάζε και η αρχική αυθαιρετη κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

Την αρχική λογικά δεν Την πειράζεις, διόΤι είναι εξαιρούμενη προσωρινά από Την καΤεδάφιση

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ παντως η Λεμπεση στις 27.10.2011 αναφερει χαρακτηριστικα οτι εξαιρεσεις απο κατεδαφιση Β και Γ φασης του Ν.1337 ΔΕΝ αποτελουν οικοδομικη αδεια για τον 4014, αναιρωντας ταυτοχρονα την εντελως αντιφατικη απαντηση που ειχε δοθει απο τον ιδιο φορεα 10 ημερες πριν, λεγοντας μας οτι αποτελουν Ο.Α. οι εξαιρεσεις απο κατεδαφιση...

 

Τι να πιστεψω δεν ξερω..... Μαλλον χωρις ΟΑ θα το καταχωρησω....

Link to comment
Share on other sites

καταρχην παροτι νεος σχετικα μηχανικος εχω μαθει οτι την Γ φαση δεν την εχει περασει σχεδον κανενα ακινητο...οποτε ολα τα ακινητα με το νομο του Τριτση τα θεωρουμε χωρις οικοδομικη αδεια??

και δυστυχως ο συντελεστης με ή χωρις αδεια ειναι 2!!αρα διπλασια ποσο...και σιγουρα σημαντικο για καθε ιδιοκτητη και φυσικα και για μας για να μην εκτεθουμε αργοτερα στους πελατες μας...

Link to comment
Share on other sites

Η Γ φάση γίνεται όταν το ακίνητο από εκτός σχεδίου εντάσσεται στο σχέδιο. Εχουν γίνει πολλές. Καμιά φορά συμφέρει να βάλεις ότι δεν έχει οικοδομική άδεια γιατί γλιτώνεις τους άλλους συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

@ nzaghi "Ναι αλλα τι υπερβαση δομησης να βαλεις?

Ποια ειναι η επιτρεπομενη δομηση για να υπολογισεις την αυξηση της απο τον οροφο πανω?"

 

η επιτρεπομενη δόμηση αφορά το οικόπεδο, άρα σ.δ. επι Εμβαδο οικοπέδου ή σύμφωνα με αρθρο 25..

η επιτρεπόμενη δόμηηση και κάλυψη είναι στανταρ.

 

Ό,τι έχει δηλωθεί με Τρίτση, είτε υπερβαίνει την επιτρεπόμενη έιτε είναι εντος Δ κλπ δεν το εξετάζουμε.

μόμο τα επιπλεον του Τρίτση τετραγωνικά μας αφορούν είτε είναι προσθήκη καθ. ύψος ή κατ' επέκταση.

 

και επειδή έως τώρα Δ' μέρος απαντήσεων δεν έχουμε, λέω σε κάθε πελάτη το πρόστιμο θα είναι από τόσο έως τόσο, περιμένουμε διευκρινήσεις,

ξεικινάμε την ρύθμιση με το min προστιμο, και αν βγουν μέχρι τον υπολογισμό του τελικού προστίμου! διευκρινήσεις τότε το διορθώνουμε, όλα αυτά βέβεια με την σύμφωνη γνώμη τυ πελάτη,

και ναι με αυτό τον τρόπο ρεζιλευόμαστε αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς μπορώ να τους απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο οικοπεδο μιλαμε οταν μεσα σε ολα τα αλλα, το οικοπεδο μου ειναι εξ αδιαιρετου τμημα μεγαλου γηπεδου εκτος σχεδιου πολης....?

 

Τρεχα γυρευε....

 

Εγω τον πελατη τον ενημερωσα για ενα σχετικο ποσο προστιμου, με πληρωσε για την αυτοψια και με ενημερωσε οτι δενθα προχωρησει γιατι του φαινονται πολλα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.