Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετος όροφος με τμήμα σε Κ.Χ.


Recommended Posts

Συνάδελφοι εχώ το εξής πρόβλημα:

 

Σε αυθαίρετο όροφο παρατήρησα πως ένα τμήμα του είναι μέσα σε εξώστη πάνω από Κ.Χ.(δρόμο), περίπου 10-15 cm επί το πλάτος του.

 

 

Μετά από αρκετή σκέψη κατέληξα στις εξής απορίες :

  1. Μπορώ να τακτοποιήσω τα κανονικά τ.μ. και τα υπόλοιπα να ζητήσω εξαίρεση από κατεδάφιση? Αν αυτή η σκέψη ευσταθεί πως στο στο τέλος της τακτοποιήσης θα βγάλω την βεβαίωση νομιμότητας...??
  2. Μπορώ να αγνοήσω το παραπάνω σαν σφάλμα του 2% της διάστασης του?

 

Συνάδελφοι πείτε μου τι θα κάνατε στην θέση μου!

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

1. Αν μπορέσεις να το περάσεις σαν μικροπαράβαση τότε γνώμη μου είναι να τακτοποιήσεις το υπόλοιπο κομμάτι του εξώστη και με το πέρας της εξαιρέσεως από τις μικροπαραβάσεις (χρονολογικά) να συνεχίσεις και να εκδώσεις τη βεβαίωση από το σύστημα συμπληρώνοντας στο κείμενο και τα στοιχεία της απόφασης της μικροπαράβασης και έτσι όλα θα είναι οκ.

2. Αυτό θα ήταν πολύ εξυπηρετικό αλλά θα ήθελες μια πιο επίσημη απάντηση από τη δική μας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μανώλη ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

1) Το πρόβλημα είναι πως την εξαίρεση από την κατεδάφιση μπορεί να την πάρω από 6 έως 12 μήνες...την βεβαίωση πρέπει να την εκδόσω μες το επόμενο διάστημα. Γίνεται να αφήσω ανοιχτή την υπόθεση στο σύστημα του τεε???

2) Εδώ συνάδελφε είναι το απόλυτο μπάχαλο. Στο ΤΕΕ λένε πως δν είναι αρμόδιοι και στην πολεοδομία λένε ρώτα το τεε!!! Πέρα από αυτό το νόμο, αν κάποιος έχει κάνει καταπάτηση κ.χ από λάθος μεσα στις διαστάσεις του 2% διώκεται???

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια ακριβώς περίπτωση αλλά ο δομημένος εξώστης προεξέχει κατά 1μ. περίπου. Συμφέρει τον ιδιοκτήτη να τακτοποιήσει ό,τι έχει κλείσει εντός της ο.γ.? κι υπάρχει περίπτωση να πάρει εξαίρεση από κατεδάφιση για το υπόλοιπο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.