Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξώστες


Recommended Posts

Οταν μια αρχιτεκτονικη προεξοχη (στην αδεια) εχει γινει μπαλκονι, παμε με αναλυτικο προυπολογισμο?

Επισης (νεοςμηχανικος, οποτε μην σοκαριστειτε απο την ερωτηση...):

Με τι τιμες υπολογιζεται ο αναλυτικος? Οι τιμες αυτες περιλαμβανουν αγορα υλικων+εργατικα+εισφορες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιασονα, κι εγω το ίδιο σκέφτηκα ότι απλά χρεώνω 500άρικο.Δεν κατάλαβα όμως γιατί στις ερωτωαπαντήσεις μας λέει να δούμε και τους συντελεστές π.χ.δόμησης.Ως προς τι?Εγω πάντως δεν συμπλήρωσα τιποτα στο φύλλο καταγραφης και έβαλα μόνο λοιπές παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

1)προς Ιασονα Το αν εχω υπερβαση υψους το ελεγχω απο το ιδεατο στερεο,δηλαδη το εξετάζω.

2) προς Faethon 11. Δεν μετρανε τα τετραγωνικα του κλιμακοστασιου , αλλα μετρα η απόλυξη του η οποια στην οικοδομικη αδεια δεν μετρούσε (στην ουσια ιδια τετραγωνικα ειναι).

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος αρχικά το "μετράς" από το επιτρεπόμενο της άδειας. Στην άδεια όμως η απόληξη του κλιμακοστασίου δεν μέτραγε στο ύψος, οπότε σε κάθε περίπτωση και επειδή πλέον θεωρείται ότι υπάρχει "νέος όροφος" έχεις υπέρβαση ύψους. Το αναφέρει και σε σχετική απάντηση στις ερωταπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Για διαμέρισμα όπου η μόνη αυθαιρεσία είναι ο εξώστης ο οποίος έχει μεγαλώσει κατά 30 εκ και δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία που να επηρεάζει την επιφάνεια, το ύψος,τη δόμηση ή την κάλυψη, μπορώ λέτε να δώσω βεβαίωση κατευθείαν για να γίνει η μεταβίβαση ή πρέπει πρώτα να ρυθμιστεί ο επιπλέον εξώστης?Γιατι εγώ είχα τη λογική ότι πρέπει να ρυθμιστεί ο εξώστης πρώτα και έχασα την δουλεια από άλλο μηχανικό που απλά έβγαλε τη βεβαίωση κατευθείαν στον πελάτη για να γίνει το συμβόλαιο..

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα εκανε και εδωσε τη βεβαιωση....

Γιατι δε ριχνεις μια ματια τι συμπεριλαμβανεται στον ορο "οριζοντια ιδιοκτησια"...?

Μονο το διαμερισμα ΕΝΤΟΣ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΟΓΚΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ και τυχον παρακολουθηματα...

Ριξε μια ματια η συμβολαιογραφος τι μεταβιβαζει... Βαζει και γραμματακια στο περιγραμμα της κατοψης για να δηλωσει τι μεταβιβαζει...

ΔΕΝ συμπεριλαμβανει εξωστες...

Οι εξωστες δεν ειναι της οριζοντιας ιδιοκτησιας σου, ειναι κοινοχρηστοι χωροι της πολυκατοικιας. Τουλαχιστον ετσι μου ανεφερε χαρακτηριστικα υπαλληλος της Πολεοδομιας...

Αποτελει αυθαιρεσια το να μεγαλωσει ο εξωστης, ειδικα αν ανηκει σε οικοδομη η οποια υποκειται σε ΓΟΚ που περιειχε ποσοστο της δομησης ως μεγιστο επιτρεπομενο εξωστων και πρεπει να ρυθμιστει.

Αλλα αυτο δε μπλοκαρει την εκδοση της βεβαιωσης επ ουδενι λογω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω φάει πολλες ώρες γιαυτό το θέμα, έχω δει αλλού την δική σου αποψη και αλλού οτι την αντίθετη....Αν πάω σύμφωνα με την παρακάτω οδηγία:

 

Η βεβαίωση μηχανικού πρέπει να αναφέρει οτι "......δεν έχει εκτελεστει άλλη αυθαίρετη κατασκευή ή δεν έχει εγκατασταθεί άλλη αυθαίρετη χρήση σύμφωνα με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια...."

 

νομίζω ότι δεν μπορω να βγάλω έτσι απλά τη βεβαίωση γιατί δεν υπάρχει συμφωνία με τα σχέδια της οικ.άδειας...Αλλά δεν ξέρω αν όντως μπορούμε ή δεν μπορούμε να βγάλουμε βεβαίωση σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει συμφωνια με τα εγκεκριμενα πολεοδομικα σχεδια.... Οκ το δεχομαι...

Αν ενα κουφωμα εχει αλλαγμενες διαστασεις απο οτι στα εγκεκριμενα πολεοδομικα σχεδια θα δωσεις βεβαιωση?

Δεν πρεπει αφου υπαρχει ασυμφωνια....

 

Το περιεχομενο της βεβαιωσης μας ομως δεν ειναι το κειμενακι του ΦΕΚ αυτουσιο...

βεβαιωνεις μη υπαρξη αυθαιρετων κατασκευων που να επηρεαζουν δομηση, καλυψη και υψος της κατασκευης.... Και μαλιστα εμφανων.... Υπαρχουν? Δεν υπαρχουν...

Βεβαιωνεις μη υπαρξη εγκατεστημενων αυθαιρετων χρησεων... Υπαρχουν? Δεν υπαρχουν...

Βεβαιωνεις οτι η οριζοντια ιιδοκτησια δεν υπαγεται στις εξαιρεσεις της παρ3 του αρ.24 και οτι υφισταται νομιμως βασει ΟΑ. Ισχυει? Ισχυει... Ακομα και μεγαλυτερο να ειναι το μπαλκονι σου, η συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας που εγινε προ αμνημονευτων ετων δεν το περιλαμβανει, επομενως ισχυει κανονικα...

 

Σε ποιο ακριβως σημειο θαωρεις εσυ οτι η βεβαιωση σου θεωρειται ανακριβης?

 

Γιατι εγω δε διακρινω καμια ανακριβεια...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Οταν μια αρχιτεκτονικη προεξοχη (στην αδεια) εχει γινει μπαλκονι, παμε με αναλυτικο προυπολογισμο?

Επισης (νεοςμηχανικος, οποτε μην σοκαριστειτε απο την ερωτηση...):

Με τι τιμες υπολογιζεται ο αναλυτικος? Οι τιμες αυτες περιλαμβανουν αγορα υλικων+εργατικα+εισφορες?

Με διαφορά αναλυτικού θα πάω και γω!Π.χ. ζαρντινιέρα των 40 εκ έγινε αντίστοιχα μπαλκονάκι!Σε περίπτωση φυσικά που έχεις περιθώριο ως προς ποσοστό της δόμησης σε εξώστες τότε ναι θα πας με αναλυτικό μπαλκονιού - αναλυτικό ζαρντινιέρας!Σε πρίπτωση όμως όπως η δικιά μου που ο εξώστης είναι μέσα σε Δ στο οποίο απαγορεύεται τι κάνω?Που μπαίνει ο αυξητικός συντελεστής στις παραβάσεις 13?Ιδού το ερώτημα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε ριχνεις μια ματια τι συμπεριλαμβανεται στον ορο "οριζοντια ιδιοκτησια"...?

Μονο το διαμερισμα ΕΝΤΟΣ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΟΓΚΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ και τυχον παρακολουθηματα...

Ριξε μια ματια η συμβολαιογραφος τι μεταβιβαζει... Βαζει και γραμματακια στο περιγραμμα της κατοψης για να δηλωσει τι μεταβιβαζει...

ΔΕΝ συμπεριλαμβανει εξωστες...

Οι εξωστες δεν ειναι της οριζοντιας ιδιοκτησιας σου, ειναι κοινοχρηστοι χωροι της πολυκατοικιας. Τουλαχιστον ετσι μου ανεφερε χαρακτηριστικα υπαλληλος της Πολεοδομιας...

Οι εξώστες ενός διαμερίσματος ανήκουν στην αποκλειστική χρήση της ιδιοκτησίας. Δεν είναι σε καμία περίπτωση κοινόκτητος ή κοινόχρηστος χώρος. Μη συμβουλεύεσαι ποτέ υπάλληλο της Πολεοδομίας για νομικά θέματα. Ούτε κι έμενα. Επικοινώνησε πάντα με ειδικό, στην προκειμένη περίπτωση συμβολαιογράφο ή δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.