Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξώστες


Recommended Posts

μετά από πολλές συζητήσεις (όσον αφορά τις συνέπειες μίας δήλωσης που επιδέχεται πολλαπλές ερμηνείες υπολογισμού), έχω καταλήξει ότι όλους τους εξώστες & τους Η.Χ. θα τους υπολογίζω αποκλειστικά με αναλυτικό, άσχετα αν υπερβαίνουν και τί (έχω και δικαιολογία την ερωτοαπαντηση Δ-6 η οποία δεν έχει ανακληθεί). Οι χώροι αυτοί δεν είναι βοηθ.χώροι για να τους εκλάβουμε έτσι, ασχέτως άν ορισμένες φορές μπαίνουν στην δόμηση για λόγους συμβατικούς... ο νόμος αυτός τιμωρεί τις περιβαλλοντικές υπερβάσεις με την ρεαλιστική/πραγματική τους υπόσταση, όχι με την θεωρητική...

(το παραπάνω σχόλιο αποτελεί προσωπική μου άποψη)

 

Υποθέτω εννοείς τους ανοιχτούς/στεγασμένους και όχι τους κλεισμένους εξώστες ή Η/Υ. Έτσι συμφωνώ κι εγώ, και γενικά έχω τη θεώρηση πως οτιδήποτε δεν είναι κλειστό από όλες τις πλευρές (άρα και θερμαινόμενο κλπ) δεν υπολογίζεται ανά τ.μ. αλλά με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποθέτω εννοείς τους ανοιχτούς/στεγασμένους και όχι τους κλεισμένους εξώστες ή Η/Υ. Έτσι συμφωνώ κι εγώ, και γενικά έχω τη θεώρηση πως οτιδήποτε δεν είναι κλειστό από όλες τις πλευρές (άρα και θερμαινόμενο κλπ) δεν υπολογίζεται ανά τ.μ. αλλά με αναλυτικό.

Εγώ δεν το αντιμετωπίζω έτσι.

Αν έχω ένα Η.Χ αυθαίρετο (πάνω απο μια βεράντα πχ) βλέπω πόσο υπόλοιπο Η.Χ έχει η άδεια αυτό το δηλώνω σαν παράβαση Β.Χ και το υπόλοιπο σαν παράβαση Κ.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Μπαζωμένη Βεράντα και εξώστης θα μπορούσαν να μπουν στην ίδια κατηγορία για τον υπολγισμό με αναλυτικό ή θα πρέπει να υπολογιστούν ξεχωριστά και άρα 2*500? Καμιά ιδέα έχετε δει κτ σχετικό?

Edited by Manolis gon
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι μόνο το έκανα αλλά, έβαλα και το στέγαστρο του εξώστη (πάλι 1 Χ 500) κι αν μου τύχει θα το ξανακάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ! Και πολύ καλά κάνατε! Άντε γιατί κοντεύουμε να τρελαθούμε πια!

Συνάδελφε kostassid η βεράντα θα μείνει μπαζωμένοι γιατί δε σε πρόλαβα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση που προέκυψε κατόπιν διαφωνίας με συμβολαιογράφο :

 

Σε μία μεταβίβαση οριζόντιας ιδιοκτησίας κατά την αυτοψία ανακάλυψα ότι το μπαλκόνι είναι μεγαλύτερο σεσχέση με την άδεια που είχε βγει. Για τον συμβολαιογράφο θεωρείται μεν πολεοδομική παράβαση αλλά όχι παράβαση δόμησης, κάλυψης, ύψους αφού όπως αναγράφεται στη βεβαίωση ο μηχανικός βεβαιώνει ότι "...δεν έχουν εκτελεστεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας).." έτσι μεταφράζεται για αυτούς αυτό. Εφόσον πράγματι αυτό το μπαλκόνι δεν υπερβαίνει το συντελεστή δόμησης που επιτρεπόταν μπορεί να ισχύει αυτό που λένε οι συμβολαιογράφοι; ότι δηλαδή μπορεί να πάρει βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρέτου χωρίς να το τακτοποιήσει με τον Ν.4014;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από πότε θεωρούν οι συμβολαιογράφοι τι είναι και τι δεν είναι πολεοδομική παράβαση???? Μήπως να αρχίσω και εγώ να θεωρώ πότε χρειάζεται συμβόλαιο ή όχι?Αυτό να του/της μεταφέρεις... :smile:

Στην προκειμένη περίπτωση έχει δίκιο μεν, ότι μπορείς να προχωρήσεις στην έκδοση βεβαίωσης,Η αυθαιρεσία όμως υπάρχει, εξαρτάται και απ΄τον ΓΟκ με τον οποίο εκδόθηκε η άδεια φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα θα υπάρξει μόνο εάν η επιπλέον επιφάνεια του εξώστη μας οδηγεί σε συνολική επιφάνεια εξωστών μεγαλύτερη της επιτρεπομένης (40% της δόμησης, εάν δεν υπάρχουν Η/Χ) οπότε και αυτή θα πρέπει να προσμετρηθεί στη δόμηση.

Αλλά εγώ ρωτάω.....θα κάνεις έλεγχο της επιφανείας των εξωστών σε όλη την οικοδομή για να βρείς αν θα έχεις πρόβλημα?

Για πόση επιφάνεια μιλάμε??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αρχικά για τις απαντήσεις..

Η extra επιφάνεια του εξώστη είναι περίπου 6 τ.μ. αλλά εγώ θα πρέπει να πάρω το διάγραμμα κάλυψης και να ελένξω όλα τα μπαλκόνια και να δω ποιος έχει υπερβεί τη δόμηση και πόσο..και αν υπάρχει και άλλος που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο; θα κάνω τον αστυνόμο;

Και εγώ σου λέω το καλύτερο σενάριο να μην υπάρχει η υπέρβαση δόμησης του 40% κλπ..υπάρχει πολεοδομική παράβαση η γνωστή των 500..πως δηλαδή γίνεται να μπορείς να δίνεις βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρέτου;

Και εκτός αυτών δεν χρειάζεται και συναίνεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών για το τμήμα της επέκτασης εξώστη σε κοινόχρηστο χώρο;

τρέλα..

 

πάντως..λένε οι συμβολαιογράφοι ότι έχουν κάνει ρητώς και εντόνως την ερώτηση αν όταν δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ύψους μπορεί να μεταβιβάζεται ακίνητο χωρίς να απαιτείται η τακτοποιησή του..δηλαδή οι πολεοδομικές παραβάσεις θεωρούνται κατηγορία από μόνες τους..και από την άλλη υπάρχουν συνάδελφοι που δεν δίνουν βεβαίωση και ας είναι η μόνη παράβαση ένα μπαρμπεκιου που δεν έχει τακτοποιηθεί..μήπως κάποιος πρέπει να μεταφράσει αυτό το νόμο αντικειμενικά..

περιμένω και σχετική απάντηση από ΤΕΕ..

Θα σας την μεταφέρω..

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.