Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαιρετο που σε στελνει κατευθειαν φυλακη


Recommended Posts

Θα ηθελα την γνωμη σας σε μια περιπτωση που μου εχει τυχει και δεν ξερω τι να κανω...

 

προκειται για κατοικια 10 x 9 δηλαδη 90 τ,μ, που βγηκε αδεια το 1963 ,αλλα στην πραγματικοτητα κατασκευαστηκε στη μια πλευρα με σπασιμο οποτε το σπιτι εγινε μικροτερο σ΄αυτη την πλευρα και σε μια αλλη

πλευρα κατασκευαστηκαν αλλα 8 τ.μ που εγιναν wc .

 

To 1975 o ιδιοκτητης εβγαλε αδεια για προσθηκη καθ΄υψος και στο τοπογραφικο της αδειας του 75 φαινεται οτι οτι και η προσθηκη θα ηταν οπως η πρωτη αδεια δηλαδη 10 x 9 οποτε 90 τ.μ. αλλα στην πραγματικοτητα η αυθαιρεσια του ισογειου συνεχισε και στον οροφο και εγιναν επιπλεον 2 μπαλκονια

 

Τελος το 2005 αλλος μηχανικος απο τον αρχικο βγαζει αδεια για γκαραζ στο συγκεκριμενο οικοπεδο και δειχνει στο νεο τοπογραφικο οτι ολα εγιναν βαση των αδειων του 63 και 75 .

 

Συν τα παραπανω το σπιτι ειναι ολο κατα ενα μετρο μεσα στο προκηπιο που και αυτο δεν φαινεται στα τοπογραφικα.

 

 

1. ολα καλα με τα επιπλεον μπαλκονια και την αυθαιρεσια των 8 τ.μ. που ειναι και στους 2 οροφους τα δηλωνω στον 4014 ,με την πλευρα που εχει σπασιμο προς τα μεσα και ειναι μικροτερο το σπιτι απο αυτο της αδειας τι κανω....?

 

2. Πηρα αεροφωτογραφια του 1983 απο τον ΟΚΧΕ που δειχνει με ακριβεια οτι ολες οι αυθαιρεσιες ειχαν γινει πριν το 1983 (για να βεβαιωσω την παλαιοτητας) ,

αλλα δηλωνοντας οτι ολες αυτες οι αυθαιρεσιες εγιναν πριν το 83 νομιζω οτι καιω και τον ιδιοκτητη και τον μηχανικο που εκανε το τοπογραφικο το 2005

 

3. Αν δεχτω οτι ισχυει η παλαιοτητα τα μπαλκονια πως θα τα δηλωσω 500 x 0,15 στο συστημα

 

 

 

Νομιζω οτι τα δυο πρωτα ερωτηματα θα τυχουν σε πολλους απο εσας διοτι αυτα γινοντουσαν κατα κορον απο τους παλιους μηχανικους στις εποχες των παχιων αγελαδων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια περίπτωση. Στην πρώτη άδεια λέει "διώροφο επί pilotis" τα σχέδια δείχνουν ισόγειο και α' όροφο (την pilotis την πήρε το Εύρηκα). Στη δεύτερη άδεια λέει "προσθήκη β' ορόφου" και στα σχέδια δείχνει το ισόγειο και τον α' όροφο της πρώτης άδειας, σύν τον β' όροφο από πάνω, μόνο που αυτή τη φορά όλα βρίσκονται επί pilotis! Οπότε το ισόγειο είναι α' όροφος, ο α' είναι β' και ο β' είναι γ'. Στην αυτοψία pilotis δεν υπάρχει, είναι ένα κανονικό ισόγειο (κατοικία) 3 με ορόφους από πάνω. Ο πελάτης λέει ότι pilotis δεν υπήρξε ποτέ και από την αρχή έγινε κλειστό ισόγειο όπως στα σχέδια της πρώτης άδειας. Δηλαδή τα σχέδια είναι ασύμφωνα με τις αντίστοιχες άδειες, ασύμφωνα και το κάθε ένα ξεχωριστά μεταξύ τους και ασύμφωνα -όλα μαζί- με αυτό που τελικά υπάρχει στην πραγματικότητα. Δεν ξέρω τι να θεωρήσω ως σημείο αναφοράς για να συμπεράνω τι είναι αυθαίρετο...

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω εγώ τότε... ΑΣ ΤΟΝ ΚΑΨΕΙΣ !!! Όταν υπέγραφε ψευδώς, δεν ήξερε τι έκανε? (Τον ιδιοκτήτη γιατί τον "καις"? )

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ειμαι ο μονος για φυλακη νομιζω αν δηλωσω αυτο το αυθαιρετο.....

 

Κανεις καμια ιδεα για τα πανω ερωτηματα ...?

Link to comment
Share on other sites

1. κατά την ταπεινή μου άποψη, αν το νομιμοποιούσα εγώ, θα θεωρούσα ότι υπάρχει μία άδεια για 90 τετραγωνικά. Οπότε ότι είναι πάνω των 90τ.μ. θα το δήλωνα. Ότι είναι λιγότερο από αυτό θα φανεί στα σχέδια που θα κάνεις στην αποτύπωση, αλλά δεν θεωρώ ότι έχει αυθαιρεσία. (Αν φυσικά δεν μπαίνει στο προκήπιο, στο Δ, κτλ)

2. Ο καθένας μας αναλαμβάνει την ευθύνη που φέρει η υπογραφή του... Άλλωστε το λένε και οι παλιοί " το π... και την υπογραφή σου προσέχεις που τα βάζεις!" :grin:

3. Το 500χ 0.15 που το βρήκες? Με αναλυτικό δεν πάνε οι εξώστες?

 

Εύχομαι να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω εγώ τότε... ΑΣ ΤΟΝ ΚΑΨΕΙΣ !!! Όταν υπέγραφε ψευδώς, δεν ήξερε τι έκανε? (Τον ιδιοκτήτη γιατί τον "καις"? )

 

Toν ιδιοκτητη εν γνωση του τον καιω γιατι τα γνωριζει ολα αυτα και δεχεται να υπογραψει την παλαιοτητα οσον αφορα τον μηχανικο καλα δεν πολυ με νοιαζει.

 

 

 

1. κατά την ταπεινή μου άποψη, αν το νομιμοποιούσα εγώ, θα θεωρούσα ότι υπάρχει μία άδεια για 90 τετραγωνικά. Οπότε ότι είναι πάνω των 90τ.μ. θα το δήλωνα. Ότι είναι λιγότερο από αυτό θα φανεί στα σχέδια που θα κάνεις στην αποτύπωση, αλλά δεν θεωρώ ότι έχει αυθαιρεσία. (Αν φυσικά δεν μπαίνει στο προκήπιο, στο Δ, κτλ)

2. Ο καθένας μας αναλαμβάνει την ευθύνη που φέρει η υπογραφή του... Άλλωστε το λένε και οι παλιοί " το π... και την υπογραφή σου προσέχεις που τα βάζεις!" :grin:

3. Το 500χ 0.15 που το βρήκες? Με αναλυτικό δεν πάνε οι εξώστες?

 

Εύχομαι να βοήθησα

 

Σ΄αυτο που λες μπορει και να εχεις δικιο διοτι το σπασιμο που εχει γινει κανει το σπιτι κατα 5 τ.μ μικροτερο ενω η υπερβαση ειναι 8 τ.μ. οποτε εχω συνολικη υπερβαση δομησης 3 τ.μ. και αυτο θα φανει με την αποτυπωση

Αν διαβασεις το Γ μερος ερωτησεων του ΥΠΕΚΑ μιλαει για συντελεστη παλαιοτητας γι αυτα που πανε με το φυλλο καταγραφης 13 οπως οι εξωστες ας πουμε

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάψεις τον ιδιοκτήτη, βάλε σωστή παλαιότητα. Ότι δείχνει η φωτογραφία, βάλ' το πριν το 1983 και το γκαράζ βάλ' το μετά το 2004.

Link to comment
Share on other sites

Στο Γ' μέρος των ερωτήσεων λέει ότι κάνεις αναλυτικό πορυπολογισμό για τους εξώστες και ελέγχεις και τους συντελεστές για το προκήπιο, το Δ κτλ, αν αυτά έχουν ξεπεραστεί τότε περιλαμβάνεις και την παλαιότητα. Εγώ τουλάχιστον έτσι υπολόγισα έναν εξώστη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.