Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαιωση Μηχανικου- Προβλήμα


Recommended Posts

Ναι, ΟΚ. Αλλά ίσως θα έπρεπε πριν την αυτοψία να υπογράφεται το συμφωνητικό (με το οποίο ορίζουμε και την προκαταβολή μας). Εξάλλου, όπως περιγράφεται μέσα στο συμφωνητικό, η προκαταβολή επιστρέφεται εφόσον ο μηχανικός δεν επιθυμεί να συνεχίσει.

Ναι αλλά αν δεν έχεις πάει να δεις τι παίζει στο ακίνητο, δεν μπορείς να εκτιμήσεις το πρόστιμο, ούτε τη δουλειά που θα χρειαστεί (άρα ούτε την αμοιβή, σε περίπτωση που ήθελες να κάνεις έκπτωση αν έχει κάποια μικροαυθαιρεσία δουλειάς μισής ώρας). Οπότε δεν μπορείς να συντάξεις συμφωνητικό τόσο νωρίς.

Μου ήρθε πελάτης που είπε ότι έχει αυθαιρεσία στο δώμα τριώροφης οικοδομής χωρίς οριζόντιες ιδιοκτησίες, άρα όλο μια ιδιοκτησία άρα πρέπει να ελεγχθεί όλο το κτήριο. Πήγα για αυτοψία, μέτρησα μόνο αυτό που μου δήλωσε (την υπέρβαση στο δώμα) και σε 15 λεπτά είχα φύγει. Σκοπεύω να υπολογίσω το πρόστιμο και να του πω: "αν όντως δεν υπάρχει τίποτα άλλο αυθαίρετο στους άλλους ορόφους τότε το πρόστιμο είναι τόσο. Αν επιθυμείτε να προχωρήσετε τότε θα πρέπει να κάνω αυτοψία σε όλους τους ορόφους και αν βρεθεί κάποια αυθαιρεσία είμαι υποχρεωμένος να την καταγράψω και φυσικά το πρόστιμο θα αυξηθεί. Για να κάνω αυτήν την πλήρη αυτοψία θα χρειαστεί η τάδε προκαταβολή και η σύναψη ιδιωτικού συμφωνητικού". Ε, μετά από αυτό, αν φάω 2-3 ώρες να τσεκάρω όλο το τριώροφο και βρω άλλες 10 αυθαιρεσίες και βγει κάνα πρόστιμο στα ύψη και μου πει στοπ, κρατάω την προκαταβολή και γεια σας. Πάντως την αρχική ολιγόλεπτη αυτοψία μου κολλάω να τη χρεώσω, εκτός αν πρόκειται για αυθαίρετο εκτός έδρας που θα φάω βενζίνες και όλη μου τη μέρα μέχρι να πάω και να έρθω.

Link to comment
Share on other sites

Αν το καθαρό ύψος ενός ορόφου έχει μειωθεί σημαντικά

(αλλά παραμένει πάνω από 2,40 για χώρο κύριας χρήσης και 2,20 για βοηθητικό)

μας εμποδίζει από το να δίνουμε βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε APSP

Η διαδικασια μερικης ανασυστασης φακελου μπορει να σου διαρκεσει και μοναχα μερικες μερες, αναλογως πολεοδομιας....

Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις ανασυσταση για ολη την οικοδομη, ολα τα αρχιτεκτονικα, κατοψεις, τομες κλπ, μονο για τον οροφο σου και τελειωσες...

 

Αλλα πιο απλη περιπτωση ειναι ο δικηγορος του φιλου σου να ψαξει σε υποθηκοφυλακεια να βρει επισυναπτομενα αδειες, τοπογραφικα και κατοψεις επικυρωμενα απο πολεοδομια που χρησιμοποιηθηκαν σε αγοραπωλησιες της ιδιοκτησιας σου αυτης στο παρελθον, σε αρχεια συμβολαιογραφων, ή ακομα και σε αγοραπωλησιες αλλων ιδιοκτησιων του ιδιου οροφου, η και αλλων οροφων αν ειναι τυπικος...

 

Ελπιζω να βοηθησα

 

Eυχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Επηρεάζει αρνητικά επιφάνεια/ύψος ιδιοκτησίας, δόμηση/κάλυψη/ύψος κτιρίου; Όχι.

Και εγώ θα την έδινα.

Link to comment
Share on other sites

Λεει πουθενα ο νομος οτι πρεπει να επηρεαζει μοναχα θετικα για να μη δωσουμε?

 

Κι εγω ειχα περιπτωση που ενα σπασιμο της οψης (που δεν υπηρχε στα σχεδια) στερουσε 3τ.μ. ωφελιμου χωρου απο το διαμερισμα....

Δεν εδωσα βεβαιωση....

 

Ειχα και αλλη περιπτωση που ο φωταγωγος απο 0,70Χ0,70 εγινε αυτοβουλως 0,70Χ1,20.....

Μειωσε την ωφελιμη δομηση.... Να δωσω βεβαιωση η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει θετικά/αρνητικά. Μόνο επηρεάζει. Και προσωπικά λέω πως δεν επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι επιφυλασσομαι να δωσω βεβαιωση για τετοιου ειδους παραβασεις, ακομα κι αν επι της ουσιας δεν επηρεαζουν ιδιαιτερα....

 

Η δομηση επηρεαζεται, ακομα κι αν μειωνεται, οποτε καλλιστα μπορει να αμφισβητηθει η εγκυροτητα της βεβαιωσης σου...

Link to comment
Share on other sites

Η δόμηση δεν επηρεάζεται, μόνο το ύψος.

Αλλά η ερώτηση που έρχεται στο μυαλό είναι : Και πως θα αρθεί η "παρανομία";

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.